השחמטאי בוריס גלפנד, רב-אמן וסגן אלוף העולם

לאחר 20 ימים ו-16 משחקים, הפסיד אתמול הרב-אמן בוריס גלפנד לווישוואנתן אנאנד בשובר השוויון של גמר אליפות העולם בשחמט. הכתר שוב נוסע להודו

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי שווידלר

שליח "הארץ" למוסקווה

דו-קרב צמוד בין שני יריבים ותיקים שמוכרע בשובר שוויון. מה יכול להיות מאכזב מזה, ומה יכול להיות מרשים מזה. כאילו אפשר לחשוב ששחמט הוא משחק מזל - לאלוף העולם המכהן וישוואנתן אנאנד היה קצת יותר מהמזל הזה ולישראלי בוריס גלפנד קצת פחות. אנאנד, המדורג כיום רביעי בעולם, ניצח את אלוף העולם לשעבר ולדימיר קראמניק ב-2008 בתוצאה 4.5-6.5, ואת הבולגרי וסלין טופאלוב הוא הכניע ב-2010 בתוצאה 5.5-6.5. רק נגד גלפנד, המדורג כיום במקום ה-20, נרדשו לאנאנד משחקי שוברי שוויון, וגם לא מעט מזל, כדי להשאיר את הכתר אצלו.

"האם הייתי ראוי להיות כאן?", שאל גלפנד בנימה סרקסטית בתגובה לשאלות שהופנה אליו אחרי ההפסד, "שואלים את אותן השאלות כבר 15 שנה. גם אחרי שזכיתי בגביע העולם ב-2009, גם אחרי שניצחתי בתחרות המועמדים ב-2011". ניתן בקלות להבין אותה את הנימה המרירה בקולו - הוא נאלץ לעסוק ב"מגיע לא מגיע" דקות אחרי שחלום חייו התנפץ לרסיסים. "הייתי מודע להתעניינות הגדולה בארץ", אמר גלפנד, "אני מקווה שאחרי שנים רבות של זילזול ויחס שולי, ההתייחסות לשחמט בארץ תקבל את האופי הראוי לו. אני מקווה שמישהו יוכל לבוא בעקבותיי".

באופן מעשי גלפנד היה מוכן טוב יותר מאנאנד לדו-קרב הזה. בכלים הלבנים הוא קיבל באופן די קבוע יתרון, אם כי לרוב לא השכיל לממש אותו. בכלים השחורים רב האמן הישראלי ניטרל כמעט לחלוטין את ההכנה הביתית של צוותו של אנאנד. את המשחק השביעי, אחריו הוביל 3-4, גלפנד ניצח באופן מרשים כשהוא מנטרל לחלוטין את משחקו של אלוף העולם. במשחק השמיני, שבו הפסיד במסע ה-17, הוא ביצע טעות קשה והפסיד מלכה בעמדה שבה אמור היה לקבל עמדה טובה יותר.

אולם באופן מסוים, את אי ההצלחה להפוך לאלוף העולם ה-16 בכל הזמנים גלפנד רשאי לתלות גם בעצמו וגם בצוות עוזריו. לדברי אלוף העולם לשעבר קראמניק, גלפנד העריך מעט יותר מדי את סיכוייו להכריע את אנאנד בקרב פנים-מול-פנים וכמה פעמים מיהר להגיע לעמדות שנראו עדיפות והתעלם מהעובדה הברורה לכל: גם אם אנאנד אינו נמצא בכושר שיא (והוא אכן לא היה בכושר שיא) הוא עדיין מתגונן נהדר.

לקראת סוף הדו-קרב היה ברור שגם צוות העוזרים של אנאנד מתאושש. גלפנד בקושי ניצל מהפסד כמעט ודאי על ידי הברקה במשחק ה-12, האחרון במתכונת ה"קלאסית". באותו משחק צוות העוזרים של גלפנד פיספסו מהלך חזק שהכין אנאנד. למרבה הצער, פחות או יותר אותו פיספוס הופיע גם במשחק השני של הטיי-ברייק - רק שכאן, עם הזמנים המקוצרים ולמרות ההגנה המצויינת של גלפנד, הוא לא הצליח להציל חצי נקודה והפסד זה עלה לו בסיכומו של דבר בתואר.

אותו ולדימיר קראמניק העריך שגם אם גלפנד יקבל בטייברייק עמדות טובות, אנאנד, המומחה למשחקים מסוג זה, יצליח איכשהו לסבך אותו ולהכניס אותו לדוחק זמן. כך בדיוק קרה החל מהמשחק השני ועד לרביעי והאחרון במשחקים לשבירת השוויון. במשחק הטיי-ברייק השלישי גלפנד פיספס לפחות שלוש פעמים מצבי זכייה, החל מאמצע המשחק וכלה בסיומו.

ההתעניינות בדו-קרב בהודו, מדינתו של אנאנד, היתה יוצאת דופן. ברשת הטלוויזיה הממלכתית צפו יותר מ-80 מיליון איש במשחקים, לאורך כשלושה שבועות. תחנת טלוויזיה אזורית קטנה יותר של מדינת טמיל-נאדו, המדינה שבה נולד אנאנד, ריתקה למרקע "רק" כ-30 מיליון איש. אתרים בשפה הרוסית כמעט קרסו אתמול כשבזמן קצר נרשמו יותר ממיליון וחצי כניסות. אתר האינטרנט של איגוד השחמט בארץ קרס כמה פעמים בשל מספר כניסות חריג מישראל.

לא פחות מ-25 מיליון הודים החלו ללמוד שחמט אחרי שאנאנד, הנחשב שם לגיבור לאומי, זכה לראשונה בתואר אלוף העולם. מיליוני אמריקאים גילו את משחק המלכים אחרי ניצחונו המתוקשר של רוברט פישר על בוריס ספאסקי ב-1972. סביר להניח שגם חוויית הדו-קרב על התואר העולמי בשחמט בין אנאנד לגלפנד, שהגיע בשלושה השבועות האחרונים להרבה בתי אב בישראל, לא תחלוף בלא השפעה.

ניתן להעריך שאחרי ההופעה הנהדרת של בוריס גלפנד, גם בישראל ישנו את הגישה לענפי ספורט אינטלקטואלים. לא ניתן כמובן להלביש את תרבות השחמט על העם היושב בציון באופן מיידי. אך עצם העובדה שלפרק זמן קצר הדו-קרב בין אנאנד לגלפנד עמד במוקד ההתעניינות בארץ, מוכיחה שלא הכל אבוד. ברכות של כבוד הנשיא שמעון פרס ושרי ממשלה הן דבר נעים, אבל אולי כדאי לישראל ללמוד לעומק את תרבות הספורט האדירה בהודו שעוברת מגני ילדים ובתי הספר עד לצמרת הממשל ללא קשר להצלחות כאלה או אחרות.

גלפנד ואנאנד, אתמול במוסקווה. במשחקים בכלים הלבנים גלפנד השיג לרוב יתרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ