גלפנד ל"הארץ": עדיף להיות אלוף שחמט מכוכב רוק בינוני

סגן אלוף העולם מסכם את האליפות ומספר על יחסיו עם אנאנד, תחושותיו אחרי הדו-קרב המתיש והתקוות לעתיד: מיליון ילדים ישחקו שחמט

אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
שליח "הארץ" למוסקווה

בוריס גלפנד נראה מעט עייף אתמול בסופו של טקס הנעילה של הדו-קרב על תואר אלוף העולם בשחמט. לאו דווקא בשל המפגש, שבסופו הגיע למקום השני. גלפנד הוזמן בבוקר, יחד עם הזוכה בתואר אלוף העולם וישוואנאתן אנאנד, למקום מושבו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מחוץ לקרמלין, הלנובו אוגרובו. "חיכינו לו 30 או 40 דקות, פשוט הגענו מוקדם מדי", אמר גלפנד ל"הארץ". "הפגישה ארכה כרבע שעה, ובמהלכה הפגין פוטין ידע רב בעניין הדו-קרב בינינו. הוא אפילו סיפר שהיה לו ידיד קרוב שהיה שחמטאי מעולה, ושהוא מאוד מעריך את אנשי משחק החשיבה".

האם מדובר במעמד חדש עבור רב האומן הישראלי, אשר זכה לסטטוס של סלבריטאי בישראל? "לא הייתי מודע לגמרי להתעניינות בדו-קרב בארץ", הודה גלפנד, "התמקדתי בדו-קרב, אבל העוזרים שלי עדכנו אותי מדי פעם, וברור שגל האהדה הזה בישראל הוא דבר גדול עבורי. למען האמת, במשך תקופה ארוכה היה השחמט בישראל במצב די אומלל - לא מבחינה מקצועית, אלא תקציבית. אני מקווה ששברנו את חוסר הצדק הזה, וננסה לשמור על המומנטום".

האם שמעת על ילדים ברחוב שרוצים להיות כמו גלפנד?

"שחמט זה משחק שמוביל לשדרוג אינטלקטואלי, הופך את האנשים לחדים יותר. אולי עדיף להיות גלפנד ולא כדורגלן מליגה נמוכה או איזה כוכב רוק בינוני - מבלי לזלזל בטובים שבהם".

על אף הביקורת על מצב השחמט בישראל, גלפנד קובע באופן נחרץ כי הוא מעולם לא הצטער שעלה לישראל ב-1998, זאת למרות הצעות מפתות ואפשרויות מגוונות לשחמטאי ברמתו במדינות אחרות. סגן אלוף העולם אינו אוהב להתמקד בסוגיה ובאופן די מפתיע אינו מתרגש יותר מדי מההפסד בדו קרב על התואר העולמי, שאולי חיסל את חלום חייו.

אנאנד וגלפנד בפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אתמולצילום: אי-פי

"זה קורה. כמו שהיה בברצלונה מול צ'לסי. כשהובילה 0-2 מול עשרה שחקנים וגם הכניסה פנדל. גם לי מותר לבעוט לקורה ולהחמיץ פנדל. סך הכל היה זה דו קרב גדול. אני רק יכול להצטער על רגע ממש מיסטי במשחק השלישי של הטיי-ברייק, אז הייתי במצב זכוי ואז עשיתי מהלך עם הצריח שבחלום ב-999 מצבים מתוך אלף, לא הייתי עושה, כי פשוט לא היה עולה בדעתי. באתי בטוח בעצמי, אבל שיחקתי נגד שחמטאי גדול, שבהחלט היה מסוגל להעמיד בעיות בפני וגם לפתור חלק מהחידושים של הצוות שלי. עד המשחק העשירי די שלטתי בדו קרב ואז אנאנד התאושש, בזכות עבודה קשה וגדולה שלו ושל צוות עוזריו. אולי אחרי הניצחון במשחק השביעי, רציתי מיד ליצור בעיות ליריב וטעיתי כשלמחרת ניסיתי לסבך את המצב מוקדם מדי. כמובן לא הייתי חייב להפסיד במהרה, אבל קיבלתי עמדה לא נוחה, אולי גם אפילו עבודה מבחינה אסטרטגית לטווח ארוך".

גלפנד הצדיק גם את הדרך לבחירת הפתיחות שתואמה במיוחד ליריבו ההודי. "אתה בדרך כלל מתאים את הפתיחות ואת סגנון המשחק שלך לאופיו של היריב וגם לסגנונו. עשינו עבודה נכונה. עובדה שאנאנד לא כל כך הסתדר עם הגנת גרינפלד אותה לפני כן לא שיחקתי מעולם. הסיכון הכי גדול הוא לא לקחת סיכון".

היה נראה כאילו אלוף העולם מאבד מביטחונו, זו גם ההתרשמות שלך?

"הוא אכן איבד קצת מהביטחון. הפתיחות לא היו נעימות בשבילו וצוות עוזריו נאלץ לעבוד קשה על מנת לנסות לעלות על דרך המלך, גם אם התוצאה בדו קרב היתה שיוויונית".

לא ברור כמה קילוגרמים השיל רב האומן הישראלי במהלך הדו קרב אבל בתחרות המועמדים בה זכה בקזאן לפני פחות משנה, הוא איבד שבעה ק"ג לפחות.

גלפנד ואנאנדצילום: אי-אף-פי

"דווקא ישנתי די טוב היו לי רק מעט בעיות שינה" מספר גלפנד. "היה לי קשה להרדם דווקא אחרי המשחק השביעי בו זכיתי - אחרי השמיני שהפסדתי ישנתי מצויין. באופן כללי קשה יותר להירדם אחרי ניצחונות, האדרנלין עדיין זורם והאמוציות ממלאות אותך. ההפסדים דווקא גורמים לריכוז".

את יריבו וישי אנאנד גלפנד מגדיר כשחמטאי גאון ודי מסכים עם הקביעה שהוא הטוב ביותר, מאז פרישתו של גארי קספרוב ממשחק פעיל.

האם בכוונתך לנסות לשוב ולהתמודד על התואר העולמי?

"ב-1991 כשהפסדתי ברבע גמר תחרות המועמדים, ויקטור קורצ'נוי הבטיח לי שבסופו של דבר אגיע רחוק. כבר ניסו ‘למחוק' אותי מרשימת המועמדים לתואר, אך איך שהוא הצלחתי להתאושש, אני מקווה שעם הצוות המצויין אצליח גם בתחרות המועמדים הבאה ב-2013".

מה היית רוצה שיקרה עם השחמט בארץ בעקבות הדו קרב שלך מול אנאנד?

"ישנם שלושה כיוונים. ראשון - שמיליון ילדים ישחקו שחמט; השני שתחרויות גדולות כמו למשל לזכר מיכאיל טל שנערכת במוסקווה, היו מתקיימות מדי פעם בערים כמו ירושלים או תל אביב. הכיוון השלישי, התדמית של השח, גם אם שחמטאים צעירים בארץ היו זוכים בתארים - החברה, התקשורת וגם ההורים היו אומרים להם זה לא רציני, חפשו מקצוע אחר. אני מקווה שעכשיו יבינו שזה רציני. מה גם שחצי מאלופי העולם היו יהודים".

גלפנד סבור שהרמה שהוצגה בדו קרב היתה טובה, למרות שלחלק מאנשי התקשורת היא נראתה משעממת. "אני חוזר, אנחנו כאן שיחקנו על התואר העולמי בשחמט, לא באנו כדי לבדר את הצופים. היו מספיק רעיונות מעניינים. היה משחק מספר 12 די מרשים, עם רעיון פנטסטי של אנאנד ותגובה טובה מאוד שלי. אין שום סיבה לא להיות מרוצה מהרמה".

על יחסיו עם אנאנד אומר הישראלי "אנחנו ביחסים טובים, אולי לא הכי קרובים, אבל למשל שנולדו ילדינו, החלפנו ברכות ומתנות. לא קשה להתנתק מהידידות במהלך המשחקים, אחרי סיומם אתה שוב חוזר להיות אותו בן אדם. קשה לשחק מול שחמטאים שעבדת יחד איתם. בכלל אני ביחסים נהדרים עם 90% משחקני הצמרת העולמית.

האם אתה מתכוון לשחק באולימפיאדה הקרובה באיסטנבול?

די בטוח שכן. אני אשחק בוודאות באילת באליפות אירופה למועדונים וסביר להניח שגם אייצג את ישראל באיסטנבול. צריך רק לנוח קצת ומבחינתי לנוח זה לישון כמה שיותר.

בוודאי התגעגעת גם לילדיך אחרי כמה חודשים שלא ראית אותם?

אני אפצה אותם בקרוב.

האם הרגשת נחיתות מקצועית לפני הטיי-ברייק?

"לא, דווקא הרגשתי מצויין. עובדה שרוב המשחקים בזמן המקוצר היו בשליטתי. קשה למצוא סוגיה מושלמת לאורך הדו קרב. 12 משחקים זה נראה לי פחות או יותר בסדר. כמובן משחק הבזק המכונה ארמגדון זה כבר טמטום מושלם".

במהלך הדו קרב היה לך זמן לדברים אחרים?

"לא הספקתי לקרוא ספרים. מדי פעם הייתי שומע חדשות. עבודת ההכנה לדו קרב מתנהלת לפעמים לתוך הלילה או אפילו סביב השעון.

עד מתי אתה מתכוון לשחק שחמט באופן פעיל?

"השחמט לא מכביד עלי, אמשיך ואשתדל להישאר ברמה הכי גבוהה. אני מעולם לא אוותר על שחמט זה בטוח. על המשחק שאותו למדתי בילדותי שהפך לאהבת חיי. אהיה מאושר אם שחמט יהיה לאהבת רבים וטובים גם בישראל".

אליפות העולם בשחמט - סיקור נרחב: אנאנד שמר על התואר: גלפנד הפסיד בגמר אליפות העולם | הטוויסט של גלפנד הכה את אנאנד בהלם | השחמטאי הישראלי בקרב על אליפות העולם | הדרך של גלפנד לפסגת השחמט עוברת בהרי האלפים | המיליארדר שרוצה להחזיר את השחמט לאופנה | בוריס גלפנד נלחם כנגד כל הסיכויים | פורום מאג'די: גרסת השחמטאים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ