לונדון 2012 |

קשה לעלות שוב על המסלול

לא מעט ספורטאים שנתפסו על שימוש בסמים יהיו בלונדון. פרט לחשש מהתחרויות, הם יהיו בלחץ גם מהתגובות של הקולגות והקהל

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"עשיתי טעות, טעות גדולה. כל מה שאני רוצה זו הזדמנות לתקן אותה. ברור לי שלא ארצה את כולם. אני מסוגל להתמודד עם מה שקורה על המסלול, אבל דבר לא יכין אותי לשאר. הרבה דברים ייאמרו. זה לא יהיה מסע קל".

עד לפני מספר שבועות לא ידע דוויין צ'יימברס אם יזכה להתמודד על מקום בלונדון. הוועד האולימפי של בריטניה נלחם למען החוק שקבע, לפיו ספורטאי שנתפס משתמש בסמים לעולם לא ישוב למשחקים. "לא טרחתי לחלום, חשבתי שאשב בבית ואצפה", סיפר הספרינטר ל"טלגרף". פסיקת קא"ס, בית הדין לספורט, שינתה הכל. החוק הבריטי בוטל. השאלה מה עכשיו. "אני חושב שאזכה לתמיכת הקהל", אומר צ'יימברס, "אחרת, זה כמו ללכת לדיסקוטק כשאין מוסיקה. המסיבה לא תתרומם. אם הקהל לא מעודד אותך, זה הסוף".

אם יעמוד בקריטריון ויגיע ללונדון, צ'יימברס לא יהיה היחיד במעמד הזה. החלון האולימפי נפתח בפני עשרות אם לא מאות ספורטאים כשקא"ס כפה באוקטובר על הוועד האולימפי הבינ"ל את ביטול החוק שאסר על מי שהושעה ליותר מחצי שנה עקב עבירת סמים להשתתף במשחקים הבאים. לונדון תהיה מלאה בספורטאים, במגוון ענפים, שנלכדו וחזרו. קבלת הפנים שתחכה להם צפויה להיות מעורבת.

במפגש עם ג'סטין גטלין צייר בפניו כתב "פוקס" את התמונה הבאה: הוא ניצב על קו הזינוק בריצת 100 מטר, הכרוז מציגו והקהל שורק בוז. "זה החשש הגדול ביותר", הודה האלוף מאתונה 2004, שחזר ב-2010 אחרי ארבע שנות השעיה.

גטלין (מימין) וצ'יימברס שוב מתחרים. "אם החוקים אומרים שזה בסדר שיחזור, מי אני שאתלונן?", אמר בולט על הרץ הבריטיצילום: אי-פי

הקהל עשוי לשרוק בוז, אבל גם העמיתים לא ימתינו בזרועות פתוחות. לא קל לספורטאי נקי לקבל מישהו שניסה להשיג יתרון בלתי הוגן, על אחת כמה וכמה כשמדובר בשניים שהתמודדו באותה תחרות, על אותם הישגים. זה בלתי נמנע: מי שנתפס פעם אחת, הופך לחשוד נצחי. רבים הצדיקו זאת, כמו המסומם הסדרתי בן ג'ונסון.

לפני ארבע שנים זכה אוסמה מלולי התוניסאי להתחרות בבייג'ין מאחר שהושעה ל-18 חודשים במקום ל-24, לאחר שהתקבל טיעונו כי בלע גלולה מבלי לדעת שהכילה חומר אסור. אחרי שהפתיע בגמר 1,500 מטר חופשי את גרנט האקט לא נמנע מאמן אוסטרליה, אלן תומפסון, מלהזכיר: "אני לא רוצה לחשוב שסמים היו חלק מהמשוואה".

רבים מהספורטאים בבריטניה יצאו נגד החלטת קא"ס, שפתחה את הדלת בפני צ'יימברס ורוכב האופניים דייויד מילאר. מעבר להתנגדותם לפסיקה, הם טענו כי ההרתעה הקיימת אינה מספיקה וצירפו את קולם לוועד הבריטי, שקורא להשעות לארבע שנים את מי שנתפס בפעם הראשונה, במקום לשנתיים. "העונש", אמר חותר העבר סטיב רדגרייב, בעל חמש מדליות זהב, "חייב להיות הוצאה מהמעגל האולימפי לפחות פעם אחת".

השאלה מה הגבול. האין אדם זכאי להזדמנות שנייה? אתלטים שחזרו מהשעיה מתקשים לעתים להתקבל לתחרויות גדולות. "הצל שמלווה אותי", הודה גטלין, "הפך לישות עצמאית". העולם קיבל את הטיעון של שלי-אן פרייז'ר, האלופה האולימפית ב-100 מטר, שהושעתה לחצי שנה בלבד כי שכחה להודיע שהשתמשה בתרופה לכאבי שיניים. אבל מה לגבי לשון מריט, הרץ ל-400 מטר, שנעדר 21 חודשים בגלל חומר שצרך, לדבריו, דרך כדור לשיפור הביצועים המיניים?

"אין לי עניין במה שיש למריט לומר", תקף דיי גרין, אלוף העולם ב-400 משוכות, בראיון ל"גרדיאן", "העונש היה די רך. אני מאוכזב שאם ארוץ בשליחים 4x400 אצטרך להתמודד נגד מישהו שלקח סמים בעבר. ואני יודע שהוא עשה זאת, במכוון".

ספק אם העורף הקר הצפוי ירתיע את רוב הספורטאים, אך יש שלוקחים זאת בחשבון. מילאר הוא מועמד רציני להיות חלק מהצוות המסייע של מארק קאבנדיש, שעשוי להביא לבריטניה את הזהב הראשון. אלא שמילאר כלל לא בטוח שיבחר להיות שם, אלמלא יחוש בתמיכת עמיתיו והציבור. "צלבתי את עצמי מספר פעמים ואיני בטוח שאני מוכן לעשות עוד צעד גדול ואחרון בעניין", אמר. מבחינת קאבנדיש זה ברור: "אני רוצה אותו שם".

כן, יש גם כאלה כמובן. רבקה סוני, חברתה ויריבתה של ג'סיקה הארדי בנבחרת השחייה האמריקאית, תומכת בה חרף השעייתה בעבר עקב צריכת קלנבוטרול, לטענתה דרך תוסף מזון פגום. "בנבחרת שלנו מעולם לא הבטנו בה כך. תמכנו בה", אומרת סוני. כשנשאל בנוגע לצ'יימברס, השיב יוסיין בולט: "אם החוקים אומרים שזה בסדר שיחזור, מי אני שאתלונן?".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ