רולאן גארוס |

תור הזהב של גיל הזהב

הרולאן גארוס השנה מוכיח שלפחות בטניס, העולם עדיין לא שייך לצעירים. 37 טניסאים בני 30 ומעלה מוכיחים כי זה לא הגיל, אלא התרגיל

כריסטופר קלארי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כריסטופר קלארי, ניו יורק טיימס

בשנת 2002 הופיעו בטורניר הגברים ברולאן גארוס 11 שחקנים בני 30 ומעלה. עשור מאוחר יותר כלל הסיבוב הראשון 37 כאלה, כמעט שליש מסך הגברים בתחרות. מדובר בשיא בעידן הפתוח בענף, שהחל ב-1968. והבחורים הללו ממש לא כאן כדי להחליף כמה חבטות.

ה"טרונטנרס" (בני שלושים ומשהו), כפי שהצרפתים קוראים להם, ניצחו ביום שלישי במגרשים שונים ברחבי המתחם. ביניהם היה טומי האס, שבגיל 34 עדיין רץ במלוא המרץ כשהוא חובש את כובעו הפוך והמשיך בפריחת האביב שלו כשגבר בארבע מערכות על הטרונטנר הצעיר ממנו, פיליפו וולאנדרי בן ה-30. "זה ממש רק מספר", אמר האס על גילו, "השאלה האמיתית היא כמה אני נהנה, כמה מאמץ אני רוצה להשקיע ומה מצב גופי".

האס בבירור עדיין נהנה מהאתגר. מי שהופיע בארבעה חצאי גמר גראנד סלאם הגיע עד למקום השני בדרוג העולמי ב-2002 והתאושש מפגיעות קשות כדי לחזור ל-20 הבכירים ב-2009, רק כדי להיפצע שוב. למרות זאת, עדיין אכפת לו מספיק ממלאכתו כדי להיאבק בטורניר המוקדמות, אותו עבר בהצלחה. הטניס שלו, שמתאים לכל מגרש, נותר תענוג עבור הצופה - בעיקר חבטת גב היד ביד אחת. במגרש נראו דגלי גרמניה רבים.

עקבו אחר עדכונים מהרולאן גארוס גם בדף הפייסבוק של ספורט "הארץ"

"זה שילוב של דברים רבים", אמר האס על תיאבונו המתמשך לטניס, "ראשית, אני ממש נהנה לשחק. כמובן שיש מקרים בהם אתה נהנה פחות על המגרש, בהתאם למצבך, אבל מצבים כמו היום הופכים את כל העבודה והמאמץ למשתלמים".

לדבריו, ייתכן שפציעותיו הרבות עוזרות לו לחוש רענן יותר בגיל הזה מאלו שהשלימו לוחות תחרויות מלאים לאורך השנים. בכוונתו להמשיך לשחק גם אחרי 2012 כדי שבתו בת השנה תזכה לזיכרון ממנו מתחרה על הבמות הגדולות. "אני לא יודע אם אצליח, אבל אנסה", הבטיח. אתמול, אגב, הפסיד לרישאר גאסקה בסיבוב השלישי.

אין ספק שטניס הגברים הפך פיסי מתמיד, אך הדבר לא גרם לגופם של הוותיקים להתפרק מוקדם יותר ולהשאיר את השטח לצעירים. רשימת 128 הגברים בסיבוב הראשון כללה רק בן עשרה אחד, ברנרד טומיק האוסטרלי, שיחגוג 20 באוקטובר. שני בני 20 הופיעו בה: ריאן האריסון האמריקאי ופיליפ קראינוביץ' הסרבי, שעלה מהמוקדמות. שניהם הפסידו במשחקם הראשון.

"אני חושב שהדבר העיקרי הוא שמדי שנה גובר העומק במשחק, יש יותר שחקנים טובים, והתחרות קשה יותר", אמר ירקו ניימינן בן ה-30, "השחקנים במצב פיסי טוב מאוד. ברור שלצעירים יידרשו כמה שנים לבנות את כושרם".

קרייג בוינטון, מאמן ותיק שעובד עם האמריקאי ג'ון איזנר, סבור שזה "בלתי סביר" שנראה בן עשרה זוכה בגראנד סלאם בעתיד, כפי שעשו ביורן בורג, מאטס וילאנדר, מייקל צ'אנג ורפאל נדאל. "השחקנים המבוגרים יודעים לזהות חולשה במשחק שלך, מנטלית ופיסית", אמר, "נדרש זמן לסתום את החורים הללו בטניס של מישהו. אופתע מאוד אם שחקן צעיר יתקדם ויפגין את האומץ והתבונה כדי להתחרות עם המבוגרים יותר".

מה שהשתנה בבירור הוא מספר הטרונטנרס שרוצים להמשיך לשחק. ב-2002, מרבית המשתתפים בני ה-30 ומעלה היו גברים שזכו בתארי גראנד סלאם או הגיעו רחוק בטורנירים הללו: פיט סמפראס, אנדרה אגאסי וצ'אנג; סדריק פיולין וטוד מרטין במדרגת ההישגים הבאה; וויין פריירה ויונאס ביורקמן בדרג השלישי. החבורה השנה כוללת סופרסטאר בדמות רוג'ר פדרר, שיהיה בן 31 באוגוסט, ואחרים שדורגו 1 בעולם כמו לייטון יואיט (31) וחואן קרלוס פררו (32).

במקביל, נכללים בה שחקנים בעלי הישגים בינוניים כמו וולאנדרי, ניקולה דווילדר - צרפתי בן 32 שעלה מהמוקדמות - וביורן פאו, גרמני בן 32. "לוותיקים ממש יש בעלות על החבטות שלהם, מסיבה כלשהי", אומר ג'יי ברגר, שחקן טופ 10 בעבר שכעת מעורב בפיתוח שחקנים באיגוד הטניס האמריקאי, "הם מיומנים יותר, ואני חושב שגם הטכנולוגיה שמאפשרת שמירה על הגוף השתפרה".

כשנשאל אם פדרר איבד מהירות, הגיב מאמן הכושר הוותיק שלו, פייר פגניני, בגיחוך. "אני משוכנע שהוא לא איבד צעד", ענה, "גם אסור לשכוח שלרוג'ר יש יכולת אדירה לזהות את העומד לקרות. לא מספיק להיות מהיר בטניס. עליך לרוץ בצורה נקייה ולהשתמש במהירות באופן אינטליגנטי, ורוג'ר מאוד אינטליגנטי בתחום הזה".

עם זאת, נראה שיש גבול למידת ההנאה. אף שחקן בטורניר הגברים אינו מבוגר מ-34. "קשה להתקדם כשאתה ממש צעיר, וקשה לשרוד כשאתה בן 35", הסביר ניימינן, "אני חושב שחלק מהחבורה הנוכחית יישארו בין 30 או 50 הבכירים כשיהיו בני 35. אם רוג'ר יישאר בריא, הוא לבטח יהיה ב'טופ משהו' בגיל 35".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ