מה כבר ההבדל בין אשטון קוצ'ר לג'וקוביץ'?

למרות הגדלת סכומי הפרסים ברולאן גארוס ובווימבלדון, נותר חלקם של השחקנים בעוגה נמוך. אם מישהו יעשה את ההבדל, יהיו אלה ארבעת הבכירים

גרג בישופ, ניו יורק טיימס
פאריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרג בישופ, ניו יורק טיימס
פאריס

דונלד יאנג אמנם הודח בסיבוב הראשון ברולאן גארוס, אבל לא חזר הביתה בידיים ריקות. הוא גרף 18 אלף יורו, עלייה של כ-20% לתגמול שקיבלו המפסידים בסיבוב הפתיחה אשתקד. לדבריו, הסכום לא ישנה את מצבו דרסטית. אולי יקל מעט על תזרים המזומנים, ישלם על טיסה נוספת או שלוש, או יאפשר לשכור מאמן אישי.

באווירת השינויים בסבב ה-ATP, מחשיב יאנג כל תגמול מוגדל כהתקדמות. אבל כרבים אחרים, הוא לא מאמין שהקפצת סכום הפרסים ברולאן גארוס ובווימבלדון - התגובה לתלונות השחקנים על אופן חלוקת ההכנסות בגראנד סלאמים - היא משמעותית. מדובר יותר בנקודת התחלה טובה. "3,000 יורו נוספים לא ישנו את סגנון חייך", הסביר.

מייקל ראסל ישב לצדו והנהן. בגיל 34 הוא מוותיקי הסבב. התחינות להתקדמות נשמעות לו מוכרות. "הייתי בכל פגישות השחקנים, ראיתי אנשים שואלים שאלות, קוראים לשינוי, ודבר לא קורה", הוא אומר, "זה מעגל שנמשך. הבעיה שהמבנה פגום, המערכת פגומה. אין ייצוג לשחקנים".

נובאק ג'וקוביץ'. אתמול הוא עבד ממש קשה בשביל הכסףצילום: אי–פי

העניין המרכזי שמטריד את השחקנים הוא הסכום שהם מקבלים בגראנד סלאמים, המוערך בין 5% ל-15% מההכנסות - נמוך בהרבה מבענפים אחרים. ראשי הרולאן גארוס טוענים שהגדילו את סכום הפרסים הכולל ל-24.6 מיליון דולר, כ-7% מההכנסות. שחקנים שהודחו בסיבובים הראשונים ראו את שללם מזנק ב-10%-20%. בווימבלדון הגדילו את סכום הפרסים ל-25.9 מיליון, כ-10% מהרווחים, והעניקו למפסידים בשלב הראשון עלייה של 26%.

עבור ג'סטין גימלסטוב, נציג שחקנים בחבר המנהלים של ATP, התוספות הללו מצביעות על "התקדמות" שבצדה "דרך ארוכה". כתבה ב"ל'אקיפ" חשפה כי הטורניר בצרפת מרוויח 49 מיליון יורו מזכויות שידור, 28 מיליון מכרטיסים, 33 מיליון מספונסרים ו-30 נוספים משונות. גימלסטוב רואה בחלקם של השחקנים נמוך באופן לא פרופורציונלי. "עלינו להזיז את הרגשות ולהסתכל על דברים מנקודת מבט עסקית", הוא אומר, "מהו ערך השוק? האם אשטון קוצ'ר שווה מיליון דולר לפרק של 'שני גברים וחצי'? השוק אומר שכן. אז למה לא פדרר או ג'וקוביץ'? כמה מכל הכסף הזה הם מביאים?".

אלא שבמקום בו שחקנים ראו היעדר התקדמות, גימלסטוב זיהה משהו שלא ראה בעבר. הוא ראה את ארבעת השחקנים הטובים בתבל - ג'וקוביץ', פדרר, נדאל ומארי - הופכים מעורבים בדיונים על זכויות הטניסאים. למרות שנחלקו במספר נושאים, הם היו תמימי דעים בנוגע לתגמול הראוי מגראנד סלאמים. כנשיא מועצת השחקנים, פדרר הוביל את המו"מ שגרם להגדלת הסכומים למפסידים בסיבובים הראשונים. "איני זוכר עידן בו ארבעת הראשונים היו יותר מעורבים", אומר גימלסטוב, "וזה שווה הרבה כוח".

התלונות על הסבב לא מסתכמות בכסף. שחקנים ביקרו את הלו"ז הצפוף, העונה הארוכה וחוסר ההתחשבות הכללית בדעתם. הם מיוצגים על ידי מועצה שמורכבת מעשרה שחקנים, נבחרת מדי שנתיים ופועלת בשיתוף עם סבב ה-ATP. גורמים נוספים הם פדרציית הטניס הבינלאומית (ITF), הגוף המושל בענף, וטורנירי הגראנד סלאם היחידניים.

הזעקה לשינוי גברה באליפות ארה"ב אשתקד. עיכובים בשל מזג האוויר הובילו לכך שגמר הגברים שוחק באיחור של יממה בפעם הרביעית ברציפות. כשנדאל חש שהאיצו בו לשוב אחרי אחד העיכובים הוא אמר לשופט הטורניר: "אתה חושב רק על כסף". מארי וג'וקוביץ' הצטרפו למקהלה. "השחקנים חשים לא מוגנים", אמר הסרבי, "יתכן שזו נקודת מפנה עבור כולנו. זה נבנה במשך שנים". בפגישת השחקנים לפני אליפות ארה"ב נשמעו תלונות ספורות. זה לא היה המצב באליפות אוסטרליה השנה, שם התקיימה פגישה מלאת אמוציות, שגררה שמועות על שביתה.

אשתקד הגדילו ב-ATP את סכום הפרסים בטורנירים ובבונוסים לעונות 2012-2014. להודעה צורפה כוכבית: לא כולל גראנד סלאמים. כיו"ר הסבב החדש, בילה בראד דרווט את פברואר בסדרת פגישות עם בכירי השחקנים. במארס כבר נפגש עם נציגי ארבעת הגראנד סלאמים.

ועדיין, טרוניות המשיכו לצוץ. מעטים היו קולניים יותר מסרגי סטחובסקי, המדורג 84 בעולם. בראיון שנתן לאתר באוקראינה, אמר כי לא ירצה שילדיו ישחקו טניס. סטחובסקי סיפר שבזבז בשנה שעברה 170 אלף יורו על הוצאות שקשורות במשחק, מתוכם 85 אלף על כרטיסי טיסה. "אני בהפסדים מהטורנירים באינדיאן וולס ובמיאמי", גילה, "פדרר, נדאל, ג'וקוביץ', מארי - זה פשוט עולם אחר. מה שהם מרוויחים אינו בר השוואה לשאר. אנחנו פשוט לא קיימים בהשוואה. לרוב, הרווחים של רובנו מגוחכים. אפילו הכדורגלן ה-100 בטיבו באוקראינה מרוויח יותר ממני". הוא אמר כי דיבר עם פדרר, אך בדומה למה שאמר נדאל, טען כי הוא "ניטרלי ושווייצי מדי". למועצת השחקנים קרא "גוף מייעץ".

ב-ATP אמנם טיפלו בטרוניה אחת כשהאריכו את זמן החופשה בין עונות מחמישה לשבעה שבועות, אבל טרם מצאו פתרון ללו"ז היומיומי הצפוף, לתנאי המשחק או למספר טורנירי החובה. אלא שמעבר לכל זה, נדמה שהשחקנים גם נאבקים כדי להתאחד. גימלסטוב אומר שייצג שחקני יחידים וזוגות מארה"ב, אסיה ואירופה, לכולם שאיפות ומטרות שונות. "הבעיה שאנו, הטניסאים, כל כך אנוכיים", הסביר, "אנחנו משחקים כל השנה וכל הזמן דואגים לעצמנו. אנו רוצים שהשינוי יתרחש, אבל פשוט לא רוצים לעשות אותו. זה כאילו שאסור להטריד אותנו עם זה, אז הנה עוד קצת כסף בגראנד סלאמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ