אילן גולדמן

אין ספק שהמשפט הזה נשמע יותר טוב באנגלית, אבל כשאחד מכוכבי הספורט הגדולים שוב שורף את המסלול, את מי זה בכלל מעניין באיזו שפה מכריזים על כך - לאנס ארסטרונג חזר. האיש שניצח את הטור דה פראנס שבע פעמים והטביע בלקסיקון האימונים שלנו את המשפט "הכאב הוא זמני אך פרישה היא נצחית", מסרב לזוז מאור הזרקורים גם בגיל 41. לא, הוא לא חוזר להסתער על הטור דה פראנס, הוא "רק" רוצה להיות איש הברזל הטוב בעולם. זה הכל.

כמעט 30 שנה אחרי שגילה את ענף הטריאתלון, הגוף של הרוכב הכישרוני ביותר שהדור שלנו ידע החל להיזכר לרגע מהיכן הגיע. ארמסטרונג שוב חזר לעמדת המנצח. לפני שבועיים - ושלושה חודשים אחרי השקת הקאמבק – השיג הטקסני את הניצחון הראשון שלו בתחרות חצי איש הברזל של פלורידה (1.5 ק"מ שחייה, 90 ק"מ אופניים, 21.1 ק"מ ריצה). אלף מעריצים היסטריים פרצו לקו הסיום, רק כדי לראות את הגיבור שלהם רומס את יריביו בקטע האופניים ומסיים את התחרות בזמן סופר-מהיר של 3:45 שעות. "אני חושב שסוף סוף הבנתי את נושא התזונה בתחרויות האלה", טען ארמסטרונג, שסיים את חצי המרתון בתוך שעה ורבע. עשר דקות תמימות חלפו עד שהמקום השני חצה את קו הסיום.

לאנס ארמסטרונג על אופנייםצילום: אי–פי

והנה, לפני יומיים הגיע שיא נוסף. האלוף האמריקאי, שהצהיר שהוא "בכושר הטוב ביותר שהייתי בחמש השנים האחרונות", ניצח בתחרות חצי איש הברזל בהוואי וניפץ בשש דקות את שיא המסלול של אגדה אחרת, האוסטרלי כריס מקורמאק. קשה להגיד שמישהו היה מופתע הפעם, חוץ ממקורמאק. "ארמסטרונג הוא אגדה, אבל כדי לנצח בהוואי אתה צריך לשלוט גם בשחייה ובריצה, ולא רק באופניים", טען האוסטרלי בתוקף מעל כל במה אפשרית.

אלא שארמסטרונג חצה את קו הסיום אחרי 3:50 שעות, כשהוא משתמש שוב במקטע האופניים כדי להגדיל פערים ולהיעלם למתחריו – חלקם הבכירים ביותר בעולם אנשי הברזל. את עוצמת הדיווש שנמדדת בוואטים הוא סירב בתוקף להסגיר לעיתונאים. סימני השאלה החלו לעלות במהירות: האם "הבוס" באמת חזר? האם הכוונה להשתתף באליפות העולם באיש הברזל הומרה בזכייה בה? רמז עבה לכך בוודאי יגיע בסוף יוני, אחרי שארמסטרונג יבדוק את עצמו לראשונה בתחרות איש הברזל למרחק מלא (3.8 ק"מ שחייה, 180 ק"מ אופניים, 42.2 ק"מ ריצה) שתיערך בניס, צרפת.

לאנס ארמסטרונג, רגעי שיא מהאולימפיאדות ועוד בטיימליין של "ספורט הארץ"

כל מי שהתחרה אי פעם בתחרות איש הברזל יודע שמדובר באחת מתחרויות הסבולת הקשות ביותר שקיימות כיום. אך כששואלים את ארמסטרונג מדוע הוא קורע שוב את הגוף שלו בתחרויות התובעניות בעולם, תשובתו היא: "ממש כיף לי. אני מרגיש שאני עושה את הדבר שנכון בשבילי". האיש שרבים באמריקה מייחלים לראות בפוליטיקה אינו מכחיש שקידום עסקיו, בהם קרן Livestrong – הארגון למאבק במחלת הסרטן שהוא עומד בראשו - הוא מהסיבות לכך שרגליו ממשיכות לדחוף גם בגיל שנחשב הרבה מעבר לשיא הספורטיבי.

לאנס ארמסטרונג רץצילום: רויטרס

"זה טוב לענף, זה טוב למקצוענים האחרים, וזה בהחלט טוב לפרויקטים נוספים שאני מקדם", הוא מודה. מה שבטוח, צעיר או מבוגר, זה לא בא לו בקלות. אחרי הסיום בהוואי, איש הברזל המתהווה הודה: "העדפתי להיות במקום אחר. היה עד כדי כך קשה". מתברר שכסף ופרסום עדיין לא קונים ניצחונות קלים.

הביצועים האחרונים שוב הכניסו את אוהדיו של הטקסני לטירוף המוכר. ממומבאי ועד ביתו שבאוסטין, מסוכנויות הידיעות היפאניות ועד הצהובונים האמריקאיים, לא היה גוף תקשורת שלא דיווח על שובו של "הבוס". הופעות כושלות כמו שראינו באיירונמן טקסס, שם ארמסטרונג נאלץ לעבור להליכה בביתו שלו כשפגש את "הקיר" (חולשה שנובעת מריקון מאגרי האנרגיה), כנראה לא יחזרו על עצמן. אז בקיץ הקרוב היצמדו למסכים וצפו בלהיט שובר הקופות - שובו של הלאנס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ