מתאבקת בעולם של מתאבקים - לונדון 2012 - הארץ

מתאבקת בעולם של מתאבקים

איסולו טינייבקובה היא התקווה הגדולה של קירגיסטן למדליה בלונדון, בדרך היא צריכה להתגבר על חברה שמרנית והיעדר יריבות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אין אישה בקירגיסטן שיכולה להתחרות עם איסולו טינייבקובה על מזרן ההאבקות. יריביה הם גברים, ששוקלים לפחות 10 קילו יותר, מהתקווה המרכזית של המדינה ממרכז אסיה למדליה במשחקים בלונדון. זה סיפור מוכר עבור הסטודנטית לכלכלה בת ה-19.

טינייבקובה גדלה בכפר מרוחק באזור ההררי של קירגיסטן, שם עזרה למשפחתה בעבודה בחווה ושיחקה כדורסל עם הבנים. אמה, רופאת ילדים במקצועה, מנעה ממנה מלהתאמן בקראטה: "זה לא היה מקובל בכפר. לא היתה אף מסגרת ספורטיבית לבנות", היא אומרת, "הייתי בת 15 כשגיליתי שבנות גם מתאבקות". טינייבקובה למדה באוניברסיטה בבישקק, בירת קירגיסטן, כשגילה אותה נורבק איזבקוב, מתאבק לשעבר שמאמן אותה לקראת לונדון 2012: "פגשתי את איסולו באולם ההאבקות באוניברסיטה בה למדה", אומר מאמנה, "הבחנתי בבחורה אנרגטית וחזקה מהאזור הכפרי, והיה לי ברור שזו לא הפעם הראשונה שהיא מתאבקת. ראיתי בחורה עם חוצפה חיובית, שעובדת קשה ובעיקר עם תשוקה אדירה להצליח".

טינייבקבה באחת מריצותיה צילום: רויטרס

לכתבות ועדכונים נוספים לקראת לונדון 2012 הצטרפו לדף הפייסבוק שלנו

פעמיים בשבוע יוצאת טינייבקובה לריצה של 10 ק"מ, בהרים, כ-1,500 מטר מעל פני הקרקע. היא שותה חלב עיזים, מה שעוזר לכוחה הפנימי, ישנה אחר הצהריים לפני שהיא מרימה משקולות בערב ואז מתאמנת באולם ההאבקות שנמצא קרוב לדירתה השכורה שבפאתי בישקק. בלונדון תתחרה טינייבקובה בקטגוריה ל-63 ק"ג בסגנון חופשי, בעוד כעת היא מתאמנת עם גבר ששוקל 74 ק"ג. "אני מתאמנת עם גברים כי זה קשה יותר", היא אומרת, "הם ברמה אחרת ואני זקוקה לכך בשביל ההתפתחות שלי. בקטגוריית המשקל שלי, אין לי יריבי אימון בקירגיסטן".

טינייבקובה ביישנית להכאיב, נמנעת לרוב מקשר עין. היא לובשת בגדי אימון עם הלוגו של אליפות העולם בהאבקות לשנת 2008, שנערכה בטוקיו. "מי לא היה רוצה לבקר בלונדון?", אומרת המתאבקת, "אבל אנחנו לא נוסעים על תקן תיירים, אנחנו נוסעים כדי לזכות במדליה. יש לי חלום מאז ילדותי להופיע בטלויזיה, לעמוד על הפודיום עם מדליה סביב צווארי".

טינייבקובה אינה המתאבקת המפורסמת הראשונה במשפחתה. סבה, אקייבלק סולייאמנוב, היה מתאבק מחונן בקורש, סגנון האבקות מסורתי במרכז אסיה, בו משתמשים בחגורת היריב כדי להפילו. הוריה של טינייבקובה עברו למחוז נאריין, שבמרכז קירגיסטן, כמה שנים לאחר נפילת ברית המועצות, ב-1991. אביה, שהיה רופא בתקופה הסובייטית, חזר לביתו כדי להפוך לחוואי. "יש לנו סוסים משלנו. זה המקום אליו אני מגיעה כדי להירגע. אני שותה חלב עיזים לרקע הנוף ההררי", אומרת טינייבקובה, "אני גם חולבת את הפרות כשאני שם". היא לומדת את הקוראן ומתפללת מידי יום. כשהייתה בבית הספר קיבלה השראה מסיפורה של קורמנג'אן דטקה, בת המאה ה-19, ששלטה באזור הדרומי של הרי אלאיי שבקירגיסטן.

טינייבקובה. "אין נשים בקירגיסטן שאני יכולה להתאמן מולם"צילום: רויטרס

האמביציה של טינייבקובה שנייה רק לזו של מאמנה, איזבקוב. אחרי שהגיע למקום השני באליפות הסובייטית, היה אמור לייצג את מדינתו באולימפיאדה, אך למדינה הצעירה לא היה כסף לכך. "רציתי להיות אלוף, אך זה לא יצא לפועל. הקריירה שלי התנגשה עם נפילת הגוש הסובייטי", הוא אומר, "היה כאוס, לא היה כסף לספורט".

21 שנים לאחר עצמאותה, קירגיסטן היא מדינה מרוששת, עם כלכלה שמסתמכת על תפוקת מכרה זהב בודד. אך איזבקוב טוען כי המצב השתפר. בשלוש השנים האחרונות מוזרם יותר כסף לספורט. "השאיפה שלי כעת, כמאמן, היא להכין מתאבקת אולימפית לקראת זכייה במדליה", הוא אומר. מתישהו בקרוב תוכל טינייבקובה להתאמן מול בנות אחרות, "לקחתי תחת חסותי שלוש מתאבקות נוספות, עם יכולות רבות", אומר איזבקוב, "יש כאן כישרון ואנחנו נעבוד איתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ