טניס |

ספרד שוב נרמסת תחת שלטון יחיד

השליטה האבסולוטית של רפאל נדאל על חימר מותירה לארבעת חבריו הספרדים בטופ 20 שאריות בלבד, למרות שמדובר בטניסאים איכותיים

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

נדמה שהטניסאים הספרדים התגברו כבר על הסטריאוטיפ המגדיר אותם כשחקני חימר ותו לא, אבל ניקולס אלמגרו הוא שחקן מהדור הישן. את כל 12 תאריו השיג על המשטח האדום. לו שיחק דור או שניים קודם לכן, אולי אף היה מחקה את בני ארצו סרג'י ברוגרה וקרלוס מויה, שזכו ברולאן גארוס. הבעיה שבדרכו ניצבת משוכה גבוהה מאוד. היום ישחק אלמגרו בפעם השלישית ברבע גמר אליפות צרפת. שני ביקוריו הקודמים בשלב הזה נראו אחרת לחלוטין זה מזה, אך הסתיימו בשורה תחתונה זהה מבחינתו: "שיחקתי נגד רפא. לו שיחקתי נגד יריב אחר, מי יודע מה היה קורה?".

התמודדות נגד רפאל נדאל היא משימה מסובכת עבור כל אחד, אלא שקיימת קבוצה קטנה עבורה מדובר בעניין כואב קצת יותר. בעידן אחר, שחקנים כמו אלמגרו, דויד פרר, פרננדו ורדסקו ופליסיאנו לופס היו מתמודדים על מעמד הטניסאי הספרדי הבכיר וקוטפים עוד כמה תארים, גם אם לא גראנד סלאמים. בפועל, חרף היותם שחקני טופ 20 איכותיים ואף יותר מכך, הם נותרו עם השאריות. לנצח בצלו.

מאז 2005 התמודד פרננדו ורדסקו מול נדאל 12 פעמים. לעתים מתח אותו, כמו בחצי הגמר הבלתי נשכח באוסטרליה ב-2009, לעתים נמחץ. בכל תריסר המשחקים הפסיד. במדריד סוף סוף ניצח את נדאל. תגובת ורדסקו אמרה הכל: טניסאי בן 28 שכבר זכה בתארים ודורג שביעי בעולם, נשכב על המשטח, נישק אותו ובכה, אחרי ניצחון בשמינית גמר של טורניר מאסטרס.

דויד פרר. "רפא שחקן החימר הטוב אי פעם"צילום: רויטרס

"אחרי שהפסדתי כל כך הרבה פעמים לשחקן החימר הטוב אי פעם, לנצח אותו על חימר זה השיא", הצהיר ורדסקו, "אני שמח בצורה שלא תיאמן, זה הניצחון הגדול בקריירה שלי. חיכיתי לכך שנים. קשה לי לאסוף את עצמי מחדש". בסיבוב הבא זכה בשלושה משחקונים בלבד והובס מול תומאש ברדיך.

בשלב הזה, כמובן, כבר נשכח ורדסקו. כולם דיברו על החימר הכחול במדריד, בעיקר בעקבות תלונותיו של נדאל. איש גם לא נתן קרדיט לפרר כשניצח את נדאל ברבע הגמר באוסטרליה בשנה שעברה. שוב ושוב ניסו העיתונאים למשוך את המפסיד לדבר על פציעתו. "שיחקתי נגד שחקן נהדר", הצהיר נדאל. "לא נכון", השיבו ב"גרדיאן", "לראות בתוצאה כפחות מהפתעה זה לקנות את דאגתו לחברו". מה נשאר לפרר המובך לעשות מלבד להודות כי "זה ניצחון גדול עבורי, אבל לא באמת ניצחון כי הוא שיחק פצוע".

זהו גורלו של מי שמנצח יריב בכיר, המפסיד הוא הסיפור העיקרי. נדאל הוא כמובן אינו היחיד שמאמלל את בני ארצו בקביעות. כשבסביבה נמצאים גם ג'וקוביץ', פדרר ובמידה פחותה מארי, הדרך לטופ שבטופ חסומה. פרר בן ה-30 עקבי ביותר. הוא מדורג בין 20 הראשונים כמעט ברציפות כבר שבע שנים ובשיאו מוקם רביעי. ליותר מכך כבר לא יגיע, אך אלמלא נדאל, אין ספק שהיו לו עוד כמה זיכרונות גדולים מקריירה יפה.

לפני הגמר בעירו ברצלונה השנה דיבר על האפשרות ש"סוף סוף אגשים את חלומי לזכות כאן", רק כדי להפסיד לנדאל את התואר בפעם הרביעית. פעמיים גם נכנע מולו בגמרי טורניר מאסטרס. "אני מאוד מרוצה מהקריירה שלי", אמר פרר בראשית השנה, ולא הציב מטרות גדולות: "להישאר בטופ 10 השנה. זה יהיה קשה מאוד". ברור לו ש-14 התארים בהם זכה, על חימר ומגרשים קשים, מתגמדים בהשוואה לבן ארצו. כשנשאל שלשום השיב: "רפאל זכה ב... אני לא יודע בכמה גראנד סלאמים זכה. אני מעולם לא זכיתי בשום דבר חשוב מאוד".

ניקולס אלמגרו. "קשה לי לאסוף את עצמי מחדש" אמר אחרי הניצחון על נדאל במדרידצילום: רויטרס

הניצחון ההוא באוסטרליה הוא היחיד של פרר על נדאל מאז 2007. המאזן הכולל: 4-15, לא צריך לשאול למי. לופז ניצח אותו פעמיים ב-11 ניסיונות. אלמגרו הפסיד בכל שבעת המפגשים. הם נשארים עם המחמאות ("דויד תמיד לוקח אותך עד לקצה", אמר נדאל בברצלונה השנה), ונדאל קוטף את התארים והסופרלטיבים האמיתיים. "רפא שחקן החימר הטוב אי פעם", אומר פרר. ורדסקו הצהיר אחרי תבוסה קשה: "כשהוא משחק כך, איש לא יכול לנצח אותו".

חרף התסכול הבלתי נמנע, נראה שמדובר ביריבות ספורטיבית. כזו שגם שמים בצד בעת הצורך. הרי נדאל שיחק תפקיד משמעותי בארבע זכיות בגביע דייויס מאז 2004, להן היו שותפים גם חלק מהשחקנים הללו. "היה טוב יותר לנצח עם רפא, הוא חשוב לנו מאוד", דאג פרר להבהיר לאחר הניצחון על ארה"ב אשתקד ללא נדאל, ו-ורדסקו מוסיף: "זה לא מלחיץ כשמישהו כמו נדאל בסביבה".

היום, בזמן שפרר יפגוש את מארי, יעשה אלמגרו בן ה-26 ניסיון נוסף נגד הספרדי מספר 1. כמו נדאל ופרר, גם הוא טרם איבד מערכה בטורניר. נגד מי שהגדיר ב-2008 "הבוס" - והבהיר שלשום כי הוא עדיין רואה בו כך - זה יהיה סיפור אחר. "רפא הוא ה-איש על חימר ואנחנו מנסים להתקרב אליו", אמר, "אנסה לשחק את הטניס שלי, ליהנות ונראה מה אוכל לעשות. אני מוכן להילחם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ