לילה טוב בחמש מערכות, ותודה לפדרר

עם הזמן היה ברור ששום דבר רע לא יקרה - לא בגלל נביחות של כלב או קריאות של עורב וגם לא בגלל היתרון של דל פוטרו ברולאן גארוס

אלון עידן
בעיני המתבונן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
אלון עידן
בעיני המתבונן

1 איתמר לא אשם כמובן. הוא עוד לא בן שנתיים, והחושך קצת מפחיד, או בעצם הרבה, והוא לא מצליח להירדם מבלי שמישהו יהיה אתו בחדר, ישכב על המיטה ליד, יגיד לו שאין מה להיבהל, אלו רק נביחות של כלב, או קריאות של עורב, או ילדים משחקים, ואפשר להמשיך לישון, אבא כאן, הכל בסדר.

איתמר לא אשם, אבל מה לעשות שרוג'ר פדרר הפסיד את שתי המערכות הראשונות נגד חואן מרטין דל פוטרו; ומה לעשות שנובאק ג'וקוביץ' מפגר 2-1 במערכות נגד ג'ו ווילפריד צונגה; ומה לעשות שבחדר ליד יש טלוויזיה עם ערוץ "יורוספורט", ומגרשים חומים נהדרים, וקהל בטירוף, וראלים שלא נגמרים. איתמר לא אשם, אבל הוא בטח לא ישים לב אם אדליק את האייפד ואשב בקצה החדר. הרי האור שלו לא בוהק, וכפתור ה-Mute מאפשר התנהלות חרישית, וגם אין לו ממש ברירה, כי גם לי אין ממש ברירה - פדרר עומד להפסיד!

2 האתר של הרולאן גארוס נהדר. מלבד גרפיקה נעימה וברורה, יש בו כל מה שצריך כדי לשחזר בדמיון מה קורה עכשיו בפאריס, באצטדיון סוזן לנגלן, או לפחות בחדר ליד, איפה שיש טלוויזיה. אני מדמיין בעיקר בעזרת הפונקציה המזהירה שנקראת Slam Tracker, שמעדכנת בכל כמה שניות את התוצאות ומספקת עשרות נתונים וסטטיסטיקות שנעים על הסקאלה שבין מרתקים ל-Who The Fuck Cares. אני לוחץ על תיבת המשחק ומבין שמסתמנת התאוששות: פדרר מתחיל לצבור נקודות ומשחקונים, ועל פי החד צדדיות של עדכון התוצאה, נדמה לי שדל פוטרו סובל (אולי הוא פצוע?). במקביל אני עוקב אחרי צונגה-ג'וקוביץ', ובלבי מתגבש רצון מובהק שהצרפתי ינצח (כדי שלפדרר יהיה צ'אנס טוב יותר בחצי הגמר כמובן).

פדרר. נראה טוב גם בחושך ודרך מסך האייפדצילום: אי-פי

3 במקביל לאתר הרולאן גארוס, אני קופץ ל"וואלה!ספורט", ביתם של חובבי הטניס האיכותיים. אני משתוקק לדעת מה חושבת פדיבר על שמתרחש ("שני משחקים מעולים ומותחים, קשה להתמקד על אחד..."), ומה המחשבות של "המנתח" ("נדאל לא יכול להפסיק לצחוק"). תוך כדי השיטוט - בעיקר סביב התגית "פדרר" - אני מגיע לידיעה שסקרה את ניצחונו של השווייצי על הצרפתי הבינוני למדי ניקולה מאהו בסיבוב השלישי. הידיעה לא ממש מעניינת אותי, ואני מיד חותך לאזור התגובות. איתמר עושה קולות של מאבק - ייתכן שחלום מנסה לחדור את סף התודעה שלו - בדיוק בשנייה שאני לוחץ על תגובה מספר 7. לנגד עיני נחשפת כעת פיסת טקסט כה נשגבת, שמשכיחה מעלי למשך דקות ארוכות את סיבת השיטוט - העובדה שהוד רוממותו עומד להפסיד. אני מבקש להביא חלקים מדבריו של "המנתח", ולו כדי לחלוק כבוד לאיש מוכשר ובעיקר לאהבת ספורט טהורה.

ובכן, תחת הכותרת "מדוע בקהאנד ביד אחת היא המכה היפה בטניס", כותב "המנתח" כך: "...כל המכות היפות בטניס מזכירות סוג של 'תנועה פרוטוטיפית' שניתן לראות בתזוזות של בעלי חיים, כמו גם בתנועות ריקוד. הן מרגישות 'נכונות', חלקות, חסרות מאמץ, בעלות הרמוניה פנימית ושאינן מגיעות מתוך כוונון תנועה רצוני המערב קבלת החלטות מודעת אלא יותר כנובעות מאיזה סוג של מנגנון יצירת תנועה אוטומטי. הבקהאנד יד אחת היא היפה ביניהן בעיקר בגלל האופן שבו התנועה מסתיימת... מתחילה מעמדה סגורה, ואז מתפרצת באחת לכיוון פתוח, כשהיד המכה מצביעה הרחק מהגוף, היד השנייה מצביעה לצד השני, והחזה מתבלט. הפוזיציה הסופית מזכירה תנועה של מנצח תזמורת, או של סופרמן עף, או אולי ניפוף אצבע של מצביא רומי הקורא לחייליו 'אחרי!'. כל התנועה הזאת משדרת ניצחון ועוצמה - ולכן אני מוצא את עצמי כמעט מופתע בכל פעם שאני רואה אותה מתבצעת היטב ובסופו של דבר הכדור עף לו החוצה. הרי על מכה כזאת רשום ווינר בכל שבריר תנועה המרכיב אותה! כמה שהיא יפה, ובכל זאת ניגפת בשנים האחרונות בפני הבקהאנד שתי ידיים האפורה אך יעילה ממנה. אין מה לומר, יעילות ויופי לא הולכים ביחד לעתים קרובות, קרובות מדי...".

4 סיימתי לקרוא את הטקסט של "המנתח" וידעתי שהכל יהיה בסדר: פדרר יעבור את דל פוטרו, איתמר אוטוטו יירדם, ואולי גם אספיק לתפוס כמה דקות מצונגה-ג'וקוביץ'. יש רגעים כאלה, שאתה נתקל במשהו כל כך יפה, אמנות שמתייחסת לאמנות, כבוד מנוסח היטב שמוענק לדבר העצום הזה שנקרא "ספורט"; רגעים שבעיקר נוטעים בך את התחושה שאינך לבד באשליה הזאת שמעניקה ערך אמיתי למה שנראה כמו סתם גוף שזז מצד לצד וחובט, ובועט, וזורק, ומזיע, ומשתוקק.

העברתי ל-Slam Tracker ופדרר אכן שייט לעבר ניצחון בחמש מערכות. איתמר נשם נשימות ארוכות של שינה. יצאתי בשקט מהחדר, הנחתי את האייפד בצד, ולא צפיתי במערכה האחרונה של ג'וקוביץ'-צונגה. כבר לא היה בכך צורך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ