נדאל מלך החימר

הסיפור שבין חריצי ההיסטוריה

שבירת השיא של רפאל נדאל מחביאה את העובדה ששליטתו המוחלטת בחימר הגיעה לסופה. רק לעניין הזה עם הגשם לא היתה לנובאק ג'וקוביץ' תשובה

אלון עידן
אלון עידן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלון עידן
אלון עידן

בשכבה החיצונית, הנגלית לעין, זו שמלקטת את השורה התחתונה ומכינה ממנה את כותרות המחר - גמר הרולאן גארוס סיפר את סיפורו של רפאל נדאל. הספרדי שבר את שיא הזכיות בטורניר (7) והשתווה לביורן בורג במספר תארי הגראנד סלאם (11). זה סיפור בעל ממדים היסטוריים ולכן ראוי לספר אותו ולהתהדר בו. גם ההתרגשות הלא כל כך אופיינית של נדאל לאחר הזכייה - דמעות בסגנון פדרר, ריצה מרוגשת לחברה ביציע - מובנת על רקע ההישג העצום של לוחם הטניס הגדול בתולדות המשחק.

אלא שבין חריצי ההיסטוריה, במציאות שנשקפה תוך כדי ההתמודדות הנפלאה הזאת, סופר סיפור שונה בתכלית. בסיפור האלטרנטיבי, שייצא לאור רק בשנים הבאות, הבהיר נובאק ג'וקוביץ' לנדאל ששליטתו המוחלטת על החימר הגיעה לסופה. היא הגיעה לסופה לא רק בטורנירי מאסטרס של הטוב משלוש מערכות, אלא גם ברולאן גארוס עצמו, המקום שבו צריך לקרוע מהלב של אמן החימר שלוש מערכות שלמות כדי להדיחו.

ג'וקוביץ' התחיל רע את המשחק פעמיים: ביום ראשון בשעה 16:00 וביום שני ב-14:00. שתי ההתחלות הרעות היו תולדה של גישה מוטעית. ג'וקוביץ' דימה מולו את "מלך החימר" במקום את רפאל נדאל. הדימוי הבלתי מנוצח של נדאל ברולאן גארוס הקפיא אותו וגרם נזק גדול: שתי מערכות מלאות ביום ראשון, ושבירה מהירה - קריטית במיוחד - ביום שני.

נדאל מנחם את ג'וקוביץ'. לא לאורך זמןצילום: אי-אף-פי

אחרי שההתחלות נגמרו והדימוי האלמותי הוחלף בנדאל עצמו, הופיע לפתע השחקן מספר 1 בעולם. כשזה קרה, תמונת הניצחון של נדאל נסדקה. היא נסדקה כי משהו עמוק יותר נסדק: האמונה המוחלטת של נדאל בעליונותו המוחלטת על חימר. השליטה של ג'וקוביץ' במערכה השלישית ובתחילת הרביעית - מכה אחרי מכה, במעברים מזהירים מהגנה להתקפה - החדירה לראש של הספרדי כבאינפוזיה את ההבנה כי מולו עומד כעת שחקן מעט טוב ממנו. כן, גם על חימר.

ג'וקוביץ' - שבחצי הגמר מול רוג'ר פדרר אישר את ההנחה שצמרת הטניס העולמית מורכבת היום משני שחקנים בלבד - פתר לאורך השנים את הקושיות שהעלה נדאל. יתרון היד השמאלית נפתר על ידי שכלול מכת גב היד, בעיקר לאורך הקו; עוצמת הספין נפתרה על ידי פיתוח ספין לא פחות כבד; רמת הכושר הגופני הושוותה; טופלה גם המנטליות, שכעת מניחה שכל ראלי הוא עולם ומלואו.

ג'וקוביץ' פתר כמעט הכל. לעניין הזה עם הגשם לא היתה לו תשובה.

תגובות