האם זכיותיו של ארמסטרונג יילקחו ממנו?

חקירה חדשה טוענת כי אלוף הטור דה פראנס שבע פעמים השתמש באופן שיטתי בסמים ועזר בהפצתם. הרוכב: "ציד מכשפות"

ג'ולייט מאקור, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ולייט מאקור, ניו יורק טיימס

הסוכנות למניעת שימוש בסמים בספורט בארצות הברית (USWADA) נחושה להגיש כתב אישום בגין שימוש בסמים והפצתם כנגד לאנס ארמסטרונג, שתביא לכך ששבע הזכיות שלו בטור דה פראנס יילקחו ממנו ויבוטלו. ארמסטרונג בן ה-40 כינה את ההאשמות "ציד מכשפות" – אותו כינוי שהדביק לכל הפעמים האחרות בהן נלחם בהאשמות על שימוש בסמים ממריצים, שמלוות אותו כבר יותר מעשור, כולל חקירה פדרלית בת שנתיים ממנה זוכה לפני כארבעה חודשים.

עם זאת, הסוכנות אינה נרתעת. היא טוענת כי ארמסטרונג וחמישה רוכבים נוספים היו בלבה של של תכנית סימום שיטתית שהחלה אי שם בשנות ה-90'. לטענתם, היו שותפות לכך כל הקבוצות בהן ארמסטרונג רכב – קבוצת "יו.אס פוסטל", קבוצת "דיסקאברי צ'אנל", קבוצת "אסטנה" וקבוצת "רדיושאק". לטענתם, ארמסטרונג השתמש בממריץ הדם EPO, בעירויי דם, הזרקת טסטוסטרון וחומרים שימסכו על הימצאותם בגוף.

הסוכנות מאשימה אותו גם בהפצתם של החומרים האסורים. מספר רוכבים יעידו כי ארמסטרונג נתן להם, עודד אותם או עזר להם להשתמש בחומרים הללו. "יש לנו יותר מעשרה רוכבים שיעידו, כמו גם עובדי קבוצות הרכיבה", נמסר במכתב מהסוכנות.

לאנס ארמסטרונג על אופנייםצילום: אי–פי

טור דה פראנס 2012: סיקור מיוחד ב"ספורט הארץ"

לסוכנות למניעת סמים בספורט אין סמכות לפתוח בהליכים פליליים, אך היא יכולה לבטל את זכיותיו ההיסטוריות של ארמסטרונג, שהפכו אותו לאחד הספורטאים המפורסמים בעולם. אם תרשיע אותו, יכולה הסוכנות גם לאסור עליו להשתתף בכל ענף ספורט – אם זה אופניים, טריאתלון או איש הברזל – לכל החיים.

"זה רציני, בגלל שיש להם את היכולת לבטל את הזכיות שלו ולמנוע ממנו להשתתף בתחרויות", אמר רוברט ד. לסקין, אחד מעורכי דינו של ארמסטרונג, "אך האם זה זה גורם לנו להאמין שמשהו מהטענות האלה נכון? ממש לא".

לסקין סיפר כי ארמסטרונג עודכן לגבי החקירה בשבוע שעבר וניתן לו זמן כדי להיפגש עם הוועדה ולהציג את הצד שלו לסיפור. הוא סרב לעשות כך, משום שלטענתו הסוכנות לא מעוניינת להקשיב לדבר פרט להודאה באשמה. ארמסטרונג, שמתכנן להשתתף באליפות העולם באיש הברזל בסתיו, אמר כי הוא מעולם לא השתמש בסמים וכי הסוכנות מנהלת מסע נקמה פרטי נגדו. "ההאשמות האלה חסרות ביסוס", צייץ הרוכב בטוויטר, ואף כינה את החקירה "בלתי חוקתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ