אילן גולדמן

כשרון שמעון, 28, גילה את יום השבת לראשונה, הוא היה בן 9. מאז, יום המנוחה שבו "אלוהים שבת מכל מלאכתו" הפך להיות חלק בלתי נפרד מחייו של הילד החיפאי השובב. דבר נוסף ששמעון גילה לא הרחק בימי ילדותו הוא את האופניים. כתבה קטנטונת על מועדון רכיבה חיפאי הסעירה את חושיו של הילד שגדל בבית מסורתי, וגרמה לו להחליט: "אני רוצה להיות בדיוק כמו אותם אנשים בכתבה". שמעון מצא את עצמו נמשך לעבודה הקשה והסגפנית על האופניים, ליצר התחרותי, "וגם תמיד רציתי לבדוק ,כמה רחוק אתה יכול לקחת את הגוף שלך", הוא מסביר.

כמעט 14 שנה אחרי, ושמעון הוא רוכב אופני כביש מקצועי לכל דבר. את חלומו הישן להיות בין רוכבי האופניים הבכירים בארץ הוא כבר הגשים. כעת הוא מבלה את מרבית זמנו על כביש 4, נלחם בכל גבעה ועלייה מסביב, רק כדי שיוכל להגשים את החלום האחר עליו הוא מוותר כבר 7 שנים ברציפות: השתתפות באליפות ישראל באופני כביש.

הסיבה שמנעה ממנו עד כה להשתתף היא שאליפות ישראל באופני כביש נערכת בכל שנה ביום שבת - הקו האדום של שמעון בכל הקשור לשמירה על דתו היהודית. ביום שבת הקרוב, אמונתו של שמעון שוב תעמוד למבחן כשאליפות ישראל תיערך לראשונה בעירו חיפה. את החוויות הוא כנראה שוב ישמע ביום שאחרי.

תגובת משרד התרבות והספורט: "בעבודה משותפת עם האיגודים אפשרנו לספורטאים דתיים ליטול חלק בתחרויות לא מעט פעמים"צילום: אי–פי

מי שמונע משמעון ורוכבים נוספים, אשר שומרים על השבת, להתמודד בצורה שווה על התואר, הוא איגוד האופניים הישראלי – הגוף האמון מטעם המדינה על הסדרת הרכיבה התחרותית על אופניים. מבחינת האיגוד, הסיבה לקיום המרוץ ביום השביעי בשבוע, מגיעה מצרכים פרקטיים. נציגיו טוענים בתוקף, כי מרבית הקושי נובע מהתנגדותם של ראשי היישובים שהמרוצים עוברים בשטחם, לסגור ולהשבית את הכבישים בימי חול.

סיבה נוספת שמקבלת חיזוק גם ממשרד התרבות והספורט, היא ההתנגדות של משטרת ישראל לקיים תחרויות אופניים בימי חול. "ככל שמדובר בתחרויות רכיבה באופני כביש, המשטרה אינה מוכנה לסגור כבישים לצורך התחרויות בימי חול", כתב ראש מנהל הספורט, אורי שפר, ליו"ר המועצה הדתית בחיפה, אברהם ויצמן, בהקשר התחרות שתתקיים בחיפה בשבת הקרובה. "נשקול את המצב אם תהיה מסה קריטית של רוכבים", אומרים גורמים באיגוד. ופה עולה שאלה חשובה: אם המשטרה מוכנה לסגור מרכזי ערים לטובת תחרויות מרתון גרנדיוזיות, מדוע שלא תעשה זאת למען תחרות אופניים זעירה שמתקיימת אחת לשנה וכוללת לא יותר מ-300 משתתפים?

את שמעון כל התירוצים כבר מזמן אינם מעניינים – נמאס לו לוותר בכל פעם. הוא מרגיש שאם יקבל הזדמנות שווה, הסיכוי לנצח נמצא בהישג יד. לפני שנתיים בדיוק, שמעון החל במאבק מתוקשר שהגיע עד שולחנו של שר הפנים אלי ישי ושרת הספורט לימור לבנת. שמעון קיווה שהתקדים המשפטי שאסר על איגוד הסיף לקיים את אליפות ישראל ביום שבת - יתפוס גם במקרה שלו. הוא אפילו הרחיק לכת ופנה לאביעד הכהן – דיקן מכללת שערי משפט ועורך הדין שייצג את יובל פרייליך, אלוף הסיף הצעיר שבזכותו נוצר התקדים. 

דבר לא עזר. איגוד האופניים השמיע חריקות ותירוצים אך סירב לזוז מעמדתו. אפילו הנחיה ברורה ששיגרה השרה לבנת וקראה לאיגוד להתחשב ברוכבים שומרי השבת, לא הצליחה להזיז למישהו בתוך האיגוד. 

מעת לעת שמעון מואשם בכך שהמהלך שהוא מנסה לייצר מקדם כפייה דתית. הוא אינו מתרגש. לכל מלעיזיו הוא מספר ברוגע כיצד שירת ביחידה קרבית באיו"ש ונלחם במלחמת לבנון השנייה, "בדיוק כמו כולם". הרוכב מתעקש על זכויותיו בימים בהם חוק טל (שקורא לשילובם של חרדים בשירות המדינה) בוער מתמיד וענייני דת ומדינה מונחים על שולחנותיהם של הפוסקים והמחוקקים. "אני נותן את הנשמה לצבא ועושה מעל 40 יום בשנה של מילואים", הוא מתעקש, ובכל זאת לאף אחד לא אכפת ואפילו תגובה רשמית לא זכיתי לקבל".

הרוכב החיפאי מגיע מבית מסורתי אך בהחלט לא חרדי. לראשו אין כיפה ומחולצתו לא משתלשלות ציציות. את אהבת השבת וכבודה הוא ירש מאימו ואביו. שמעון פשוט מאמין כי יש דברים באמונה שאי אפשר לשחק בהם: "כולם הרי עולים לתורה, לא?", הוא תוהה בביישנות, "כולם מביאים רב לחתונה, תולים מזוזה ועושים ברית מילה. מבחינתי השבת שקולה לדברים האלו. פה אני מאמין שאין נוח או לא - אלא מאמין או לא מאמין".


ואתה מאמין שהשנה סוף סוף תצליח להתחרות?

אני מפסיד את התחרות הזו כבר 7 שנים וכל שנה אני מקווה מחדש. אבל לצערי כל הסיפור הזה גורם לי להרגיש תקוע במקום. אני יוצא לאימונים ללא תקווה ומשהו לשאוף אליו. כשאין לך מוטיבציה קשה לך אפילו להקפיד על דברים קטנים כמו תזונה. אין לך בשביל מה לעבוד על עצמך. אפילו מנכ"ל איגוד האופניים (אמיליו רויטמן א.ג) אמר לי שאני מבזבז את הזמן".

כששמעון אומר תקוע, הרוכב בעצם מתכוון לדרך שבה ניהל את חייו מאז השתחרר מצה"ל. כשמרבית חבריו ליחידה "תפסו" משרות שוות במשרד הביטחון, הוא בחר לשטוף חדרי מדרגות, "רק כדי שאוכל להמשיך לרכוב כמה שאפשר" – בושה לגבי עיסוקו מעולם לא חלפה בראשו. כשהמליצו לו לבחור בלימודי הנדסה מלאים בטכניון, הבחור הצעיר שמגיע מבית בו כל אחד צריך לשאת בנטל, העדיף את ביה"ס להנדסאים רק בשביל שיישארו לו עוד כמה רגעים ביממה לבלות על האופניים. "האופניים זה מה שמחזיק אותי", הוא אומר, "זה נותן לי לחיות באופטימיות".

נכון לכתיבת שורות אלה עושה רושם ששמעון יסגור עוד אליפות בביתו. בסיום הראיון איתו נשמע הצעיר החיפאי מיואש לחלוטין. למרבה הצער הוא כבר הבין כי את מה שעשו למען הכדורגל, הכדורסל ושאר הענפים סוחפי הרייטיניג, אף אחד לא יעשה למען האופניים. את התגובות החלולות שנותן לו איגוד האופניים "וגורמות לי להרגיש כמו זבוב טורדני", שמעון כבר אינו מסוגל לשמוע. "רק חבל לי לראות את אחד מענפי הספורט המתפתחים ביותר במדינה, סוגר את אירוע הדגל שלו בפני ציבור שלם".

תגובת משרד הספורט:

משרד התרבות והספורט רואה חשיבות רבה בהשתלבותם של ספורטאים וספורטאיות שומרי מצוות בפעילות השוטפת, ובתחרויות המתקיימות בספורט הישראלי. עמדת המשרד בשנים האחרונות היא כי על כל איגודי הספורט בישראל לאפשר לספורטאים ולספורטאיות שומרי מצוות להשתלב בתחרויות ספורט, תוך שמירה על חופש הדת שלהם, ובאופן שלא יגביל את השתתפותם בשל נושאים הקשורים בשמירת המצוות כמו: לבוש, מזון, שמירת מועדי ישראל וכו'.

התאחדויות ואיגודי ספורט נתבקשו גם לקבוע נהלים בנושא זה בתקנוני המשחקים, ולתאם נושאים אלה עם התאחדויות הספורט הבין לאומיות. על אף שעמדה ברורה זו הוצגה לא פעם לאיגודי הספורט, חשוב להדגיש כי האגודות, האיגודים וארגוני הספורט בישראל הנם עמותות עצמאיות המתנהלות באופן אוטונומי. משרד הספורט מנוע להתערב בניהולם הפנימי.

ראוי לציין כי במרבית המקרים בשנים האחרונות האיגודים ניאותו לשתף פעולה עם משרד הספורט ולמצוא פתרונות, שאפשרו השתתפותם של ספורטאים שומרי מצוות באופן שוויוני לחלוטין. 

עוד נמסר ל"הארץ" ממשרד התרבות והספורט, כי בניגוד לטענותיו של מנכ"ל איגוד האופניים בפני שמעון, על כך שפנה למשרדם בבקשה לסיוע בשינוי מועד התחרות, פנייה שכזו מעולם לא בוצעה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ