גולף |

כל מטאטא מכה

תתרגלו: האנדרדוג הוא הפייבוריט החדש בטורנירי המייג'ור. כך, כשהוא משאיר את כל התותחים מאחור, הוכתר ווב סימפסון לאלוף ארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

1. כשגורלו על הכף, לא נותר לווב סימפסון אלא לצפות ולקוות. זהו המחיר שמשלם מי שמגיע לסיבוב האחרון בטורניר גולף כשאינו בין שני המובילים. בשלב מסוים יסיים את המסלול, כשאחרים עדיין עליו, מנסים לשנות את התוצאה. ואולי טוב שכך היה. "לא יכולתי להרגיש את רגליי לאורך רוב תשע הגומות האחרונות", סיפר סימפסון, "הייתי צריך להכות בהן".

את הסיבוב האחרון פתח האמריקאי כשהוא רחוק ארבע חבטות מהמובילים, גראם מקדאוול וג'ים פיוריק, אלופי ארה"ב לשעבר. אנדרדוג במסלול "אולימפיק" בסן פרנסיסקו, הידוע כ"בית קברות לאלופים". בגומה השישית, הקשה במסלול, החל בסדרה של ארבעה בירדים (חבטה מתחת לתקן של הגומה) בחמש גומות והצטרף לפיוריק במקום הראשון, בזמן שמקדאוול נותר מאחור.

כשסיים את הגומה ה-18 ואת חלקו בטורניר, היה סימפסון המוביל היחיד כתוצאה מטעות שביצע פיוריק שתי גומות מאחוריו. כך ישב בחדר ההלבשה עם אשתו ההרה וצפה בטלוויזיה, "מתוח בדיוק כפי שהייתי כששיחקתי. זה היה מורט עצבים".

כשפיוריק ומקדאוול הגיעו לגומה האחרונה, הם היו רחוקים חבטה אחת מסימפסון. בירדי של אחד מהם יכפה גומות פלייאוף. מקדאוול הסתפק בתקן וסיים שני. בוגי (חבטה מעל לתקן) נוסף של פיוריק דירדר אותו למקום הרביעי. סימפסון הוכתר לאלוף ארה"ב, ומיהר להודות: "צברתי כבוד אדיר לשחקנים שזכו במספר מייג'ורים, כי זה כל כך קשה. רמת הלחץ גבוהה בהרבה מאשר בתחרויות רגילות. אני לא יודע איך טייגר וודס זכה ב-14 כאלה".

סימפסון מתרכז בחול ונמנע מלוח התוצאות. "לא הרגשתי את רגליי"צילום: אי-פי

לעדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

אז איך הוא, סימפסון, זכה בראשון? אחד הסודות, לדבריו, טמון בעצה שנתן לו נושא כליו, פול טסורי - לא להביט בלוח התוצאות בזמן שהוא משחק. "תמיד הייתי מביט בלוח", סיפר, "עם הלחץ שנובע מטורניר מייג'ור, לא חשבתי שיעשה לי טוב לראות היכן אני. כל כך הרבה יכול לקרות במהלך מסלול גולף, כך שלא הבטתי שוב. הקהל די אמר לי מה מצבי. כשהטבעתי את הכדור ב-18 זו היתה הפעם הראשונה שהבטתי בלוח מאז הגומות הראשונות".

אולי הוא לא היה צריך להיות כה מתוח. בטורנירי המייג'ור כיום, האנדרדוג הוא הפייבוריט. 15 שחקנים שונים זכו ב-15 המייג'ורים האחרונים. תשעת האלופים האחרונים היו זוכים במייג'ור ראשון. עבור סימפסון בן ה-26, שיתקדם מהמקום ה-14 בעולם לחמישי, היתה זו הופעה חמישית בלבד במייג'ור. בשנה שעברה, השלישית שלו בסבב PGA, זכה בשני טורנירים ראשונים בקריירה, בתוך שבועיים. "האמנתי שאוכל לזכות במייג'ור, אבל לא כל כך מהר", סיפר אתמול, "לא ממש חשבתי על ניצחון, הדרישות של המקום הזה כה גדולות. אמרתי לעצמי 'אל תתלהב יותר מדי, צא למסלול ותנסה להטביע את הכדור לפי התקן'".

2. זה בערך מה שעשה סימפסון עם התוצאה הכוללת שלו, חבטה מעל לתקן. המסלולים של אליפות ארה"ב אף פעם לא קלים. זה בסן פרנסיסקו קשה במיוחד ואכן, בהתאם לכינויו, "קבר" אלופים. הערפל ביום האחרון היקשה במיוחד. "זה היה שוחק", אמר מקדאוול, שלא הצליח לייצר אפילו בירדי אחד בסיבוב המסיים, "יש בי שילוב של רגשות - אכזבה, גאווה ובעיקר תסכול". פיוריק הודה: "בתשע הגומות האחרונות, הטורניר היה בידיי. אני יכול להאשים רק את עצמי".

הם, בניגוד לאחרים, לפחות יכולים להתנחם בהופעה מוצלחת. טייגר וודס, שהיה בין המובילים אחרי יומיים, הידרדר למקום ה-21. לוק דונלד, המדורג ראשון בעולם, הודח אחרי שני סיבובים וימשיך לחפש תואר מייג'ור ראשון, להבדיל מתואר ה-MBE שיקבל מהמלכה. "זה הפן האחד ברזומה שלי שעלי לשפר", הודה, "אני רוצה לזכות באחד יותר ממה שאתם יודעים. פשוט לא הרגשתי בנוח השבוע עם החבטה שלי".

עבור רורי מקילרוי, מדובר כבר במספר שבועות. מי שבשנה שעברה הפך לאלוף ארה"ב הצעיר ביותר מאז 1923, הודח גם הוא אחרי שני סיבובים, בפעם הרביעית בחודש וחצי. "לא הרגשתי ששיחקתי כל כך גרוע", אמר, "המסלול מעניש אותך על כל סטייה מהקו. דברים לא באים בקלות כל הזמן. השבועות האחרונים לא היו הטובים ביותר, אבל אני רואה מספיק דברים חיוביים שנותנים לי תקווה שזה לא רחוק".

ווב סימפסון עם חבר חדש. "האמנתי שאוכל לזכות במייג'ור, אבל לא כל כך מהר"צילום: אי–פי

3. ובכל זאת, אלה מטאורים כמו מקילרוי שנותנים תקווה לצעירים. צעירים? נערים. בו הוסלר בן ה-17 כבר זכה לפיסת היסטוריה ביום שישי כשהפך לשחקן הצעיר ביותר שמוביל באליפות. באותו שלב דיבר על ניצחון, אבל לבסוף לא השיג אפילו את מטרתו המשנית: לסיים ראשון בין החובבנים.

אנדי זאנג, סיני בן 14 שמתאמן בפלורידה בארבע השנים האחרונות ומעדיף לדבר אנגלית מאשר מנדרינית, נכנס לטורניר בעקבות פרישת פול קייסי והפך למשתתף הצעיר באליפות מאז מלחמת העולם השנייה. ביומיים בהם שיחק טרם הדחתו הספיק לצבור ביטחון ("ביום הראשון רעדתי, בשני זה השתפר משמעותית"), לחזות מקרוב בבאבה ווטסון, לזכות בתשואות וגם לחוות משהו מהתענוגות המלבבים שעשויים להמתין לו בעתיד: מזון חינם ושירותי כביסה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ