אנדי שלק שוב מפסיד במירוץ נגד השעון

סדרת פציעות לא פשוטה מנעה מהרוכב מלוקסמבורג לטפל בנקודת התורפה שלו - רכיבה נגד השעון, וגם הפעם הוא הפסיד את החולצה הצהובה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

כשסביבו אלוף העבר ברנאר הינו ומנהל הטור דה פראנס, כריסטיאן פרודום, הגיע לכאורה אנדי שלק לפסגת שאיפותיו בסוף מאי. בטקס בלוקסמבורג הוכתר הרוכב לאלוף הטור. מי שהסתמן כסגן נצחי, מעין ריימונד פולידור מודרני, לבש סוף סוף את החולצה הצהובה ברגע החשוב ביותר - אחרי סיום המירוץ. הרבה אחרי, בהתחשב בכך שקיבל את התואר מ-2010 שנשלל מאלברטו קונטאדור. "טוב לקבל את החולצה, אך זה לא מרגיש כמו ניצחון הולם", אמר, "אני המנצח הרשמי, אבל רעב לניצחון על הכביש".

את הרעב הזה לא יוכל שלק להשביע בקרוב. שבועיים לאחר הטקס נאלץ להודיע כי לא יתחרה השנה בטור, שייפתח בשבת הבאה, עקב סדק כפול בעמוד השדרה. עונה מאכזבת גם כך, קיבלה תפנית נוספת לרעה. "המוראל של אנדי ברצפה", סיכם אביו ג'וני.

לפני חצי שנה, נראו הדברים אחרת. שלק, מטפס בחסד, סיפר על העבודה הקשה שהוא משקיע בשיפור האלמנט החלש שלו, רכיבה נגד השעון, שעלתה לו ביוקר כשהפסיד בטור ב-2010 לקונטאדור וב-2011 לקאדל אוואנס. "אני עובד על הוספת כוח ועוצמה, שלא לדבר על התנוחה שלי על האופניים", אמר, "אני לא יכול לאבד את התואר בטור פעם נוספת בגלל מירוצים נגד השעון". בנוסף, האיחוד בין לפארד-טרק לרדיושאק יצר קבוצת-על עם מגוון רוכבים מצוינים, כשעל כולם משגיח מגבוה הבוס יוהאן ברונל. "נהיה הקבוצה הטובה ביותר", הצהיר שלק, "תתקשו לא להבחין בנו".

אכן, קשה לא להבחין ברדיושאק-ניסן-טרק, אבל מכל הסיבות הלא נכונות. עד לזכייתו של יקוב פוגלסאנג בטור של לוקסמבורג החודש, היה פביאן קנצ'לארה היחיד שהביא לקבוצה ניצחונות. לא נדרש זמן רב עד שהתגלו חיכוכים, ועמם הכביסה המלוכלכת. עיקר הבעיות מתרכזות באחים שלק. פרישתו של פרנק אחרי הקטע ה-15 בג'ירו ד'איטליה, מספר ימים אחרי שנפל ונפגע בכתפו, הרתיחה את ברונל. "איני חושב שהפציעה חמורה מספיק כדי לפרוש", קבע, "הוא איכזב את הקבוצה". ברמז עבה לאחים, אמר: "כדי שקבוצה תתפקד והתוצאות יגיעו, היא קודם כל צריכה שהמנהיג שלה ירכוב היטב. עליך להראות שאתה מנהיג, ולא ראינו את זה העונה".

אנדי שלק (משמאל). "זו האכזבה הגדולה בקריירה שלי, אבל נותרו לפניי שנים רבות"צילום: אי–פי

טור דה פראנס 2012: סיקור מיוחד ב"ספורט הארץ"

אין עוררין לגבי היותו של אנדי שלק הרוכב המגוון הטוב בברדיושאק-ניסן-טרק, אלא שהעונה הוא לא הראה שמץ מיכולתו. בתוך שבועיים פרש במהלך מירוץ פאריס-ניס והטור של קטלוניה בעקבות וירוס. הופעותיו בקלאסיקות של האביב לא הותירו חותם. אחרי שסיים באפריל במקום ה-50 בליאז'-באסטון-ליאז', התאמן במסלול של הטור וערך מחנה של שבועיים בסיירה נוואדה בארצות הברית. שם, סיפר, חש בכאבים בברך שמאל, בגינם טופל שלושה ימים במרפאה בבאזל והחמיץ שבוע אימונים.

את יכולתו המאכזבת בקטעים הראשונים בדופינה ליברה החודש תלה שלק בבעיות בברך. בקבוצתו לא מיהרו לאמץ את ההסבר. "זה היה עניין של יומיים-שלושה ולא מצאו דבר. איני חושב שזה פגע בכושרו באופן מיוחד", אמר קים אנדרסן, אחד המנהלים המקצועיים. כשנשאל מה חסר לרוכב השנה, השיב: "אין תגובה".

לברונל, לעומת זאת, אין בעיה לומר בדיוק מה הוא חושב. "לא צפיתי את התסריט הזה", הודה אחרי ששלק נשאר מאחור בקטע הראשון. כשהתייחס להצהרותיו בשבועות האחרונים, טען הבלגי כי "רציתי שכולם בקבוצה יתעוררו. אנדי המנהיג הטבעי, אבל אף רוכב לא מקבל סתם כך מקום בקבוצה בטור". "כראש קבוצה לא הייתי מנסה לפתור בעיות עם הרוכבים שלי דרך התקשורת", השיב שלק, שאמר את הדברים דווקא לעיתון הבלגי "הט נויסבלאד", "אולי הספונסרים של הקבוצה חסרי סבלנות והאיצו בברונל".

את הקלפים טרף משב רוח פתאומי, שהפיל את שלק בקטע החמישי בדופינה. מירוץ נגד השעון, כמה אירוני. הוא המשיך יומיים נוספים, סובל מכאבים ומתקשה לקום מהמושב. אפילו ברונל ריחם עליו. "כבר בארוחת הבוקר ראינו שאנדי ממש סובל", סיכם אחרי הקטע השביעי, בו נשבר הרוכב ופרש. "המשכתי לרכוב כדי להשיב למבקרים שלי", הודה שלק, "אני חזק מאוד מנטלית, אבל זה היה יותר מדי. שברתי את עצם הבריח פעמיים, אך מעולם לא סבלתי כך במירוץ. לא הייתי מסוגל להשתמש יותר ברגלי הימנית".

כעבור מספר ימים אישר את מהות הפציעה, שתמנע ממנו לרכוב כשלושה שבועות ותצריך עוד שבועיים של האצת הקצב. שלק מקווה להגיע לאולימפיאדה, אם כי סיכוייו לזכות במדליה קלושים. מירוץ הכביש בלונדון מתאים במיוחד לספרינטרים, ומטרתו הגדולה היא הוואלטה א'אספניה באוגוסט.

"כשהתקבלו תוצאות ה-MRI עולמי התפרק בגלל שידעתי שלא אנצח בטור 2012. אפילו לא אהיה בו. זו האכזבה הגדולה בקריירה שלי. הייתי מעדיף לסיים אחרון מאשר לא להשתתף", אמר. אלא שכעבור שעתיים, סיפר, כבר בחן את מסלול הוואלטה, המירוץ בו יציין מכר ותיק את חזרתו מהשעייה. "אמצא שם את חברי אלברטו קונטאדור. יהיה מירוץ נחמד. השנה אסע לספרד כדי להגשים משהו. יש לי יותר מוטיבציה מאי פעם, אני רוצה להראות מי אני, להראות לכולם מה אני מסוגל לעשות. אני בן 27 ונותרו לפניי שנים רבות. עוד תשמעו ממני לא מעט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ