ווימבלדון |

משחק של אלופים

רוג'ר פדרר ונובאק ג'וקוביץ' יתמודדו היום על העלייה לגמר, וכשמדובר בשניהם כבר ברור שיהיה זה משחק שיכנס לפנתאון ווימבלדון

אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלעד זאבי

בשש השנים האחרונות זה קרה 26 פעמים, שהתפזרו ברחבי הגלובוס. נובאק ג'וקוביץ' ורוג'ר פדרר איתגרו זה את זה משני צדי הרשת במגרשים במונאקו, ז'נווה, מלבורן, דובאי, מונטריאול, ניו יורק, פלורידה, רומא, אוהיו, באזל, טורונטו, שנחאי, לונדון, קליפורניה ופאריס. באופן מפתיע מעט, השניים מעולם לא עשו זאת על הדשא בווימבלדון. או על משטח דשא כלשהו.

וכך, למפגש ה-27 בחצי הגמר ב"אול אינגלנד קלאב", יתווסף אלמנט שגם אם לא יכריע את ההתמודדות, הוא לכל הפחות מסקרן. אפילו את המשתתפים בו. "העניינים כבר לא משתנים בצורה דרסטית במעברים בין משטחים, אבל עצם העובדה שזה המפגש הראשון שלנו על דשא מעניינת", אמר פדרר שלשום, "אנחנו לא בדיוק יודעים למה לצפות".

פדרר וג'וקוביץ'צילום: אי–פי

אז מי יעלה לגמר? פדרר האלגנטי או ג'וקוביץ' המאיים?

אם לשפוט לפי התשובה של ג'וקוביץ' לשאלה נעדרת טקט מצד עיתונאי בריטי - "מה אתה מעריץ במשחק הדשא של פדרר?" - הוא דווקא יודע. "הוא מאוד מגוון במשחקו על הדשא", אמר המדורג ראשון בעולם ואלוף ווימבלדון המכהן, שכנראה צריך לזכות בעוד כמה גביעים כדי שיפסיקו לשאול אותו מה הוא מעריץ בפדרר, "הוא משתמש היטב בחבטת ההגשה שלו ופותח את המגרש. הוא משתמש בחבטות הסלייס המצוינות שלו כדי לגרום לכדורים לקפוץ נמוך מאוד. יש לו משחק חכם מאוד על המשטח הזה".

מסיבת העיתונאים עם פדרר לאחר הניצחון על מיכאל יוז'ני ברבע הגמר הפכה מהר מאוד לסימפוזיון בנושא טקטיקה על דשא, כשהשווייצי על תקן מרצה אורח. "כשמשחקים על דשא, עדיף לשחק קרוב לקווים ולהשתמש בהרבה חבטות לאורך הקו, כאלו שקשה לבצע על משטחים אחרים", הסביר פדרר, ומיד הוסיף ספק משפט תמים, ספק לוחמה פסיכולוגית לעבר יריבו הבא: "הרבה יותר קשה להתגונן על דשא לאורך זמן".

רוצה לעלות לגמר כדי להשיג בפעם השביעית את התואר בווימבלדוןצילום: אי–פי

אם מישהו יכול להעביר שיעור על טקטיקת דשא, זהו פדרר. יש לו 87.3% הצלחה ב-126 משחקי דשא בקריירה, אחוז גבוה משמעותית - ביחס לעצמו, כמובן - מאשר על כל משטח אחר (83% במגרשים קשים, 77% על חימר). על דשא הוא זוכה בתואר כל 11 משחקים בממוצע, וסך הכל יש לו עשרה כאלה - לרבות שישה בווימבלדון, שני רק לפיט סמפראס בעידן הפתוח. לג'וקוביץ', לשם השוואה, יש 79.6% הצלחה על דשא ב-54 משחקים.

יש לו גם תואר אחד בלבד על דשא, אותו השיג בדיוק בזמן הזה אשתקד - ואולי דווקא זו הנקודה החשובה ביותר. ההיסטוריה על דשא נוטה לתת לפדרר ליהנות מהספק, אבל העבר הקרוב של המשחקים בין השניים עושה בדיוק ההפך. בשני המפגשים היחידים ביניהם השנה
- על חימר - ניצח ג'וקוביץ' מבלי ששמט מערכה.

יתרונו המנטלי רק מתעצם אם לוקחים בחשבון את המשחק ביניהם בחצי גמר אליפות ארה"ב האחרונה, אז הציל הסרבי נקודות משחק בדרך לזכייה בטורניר, ואת העובדה שניצח בשישה משבעת מפגשיהם האחרונים, החל בינואר 2011 באוסטרליה. אם סוג המשטח באמת משנה פחות, היתרון אמור להיות של ג'וקוביץ'. "אין ספק שזה עובד לטובתו שהוא ניצח בשני המשחקים האחרונים בינינו", הודה פדרר, "עדיין, זהו בכל זאת משחק הדשא הראשון שלנו
ואני נרגש מכך. אני חש שאנחנו פחות או יותר על קרקע שווה כרגע, ויש לי תחושה טובה
בקשר למשחק הזה".

גם ג'וקוביץ' מרגיש טוב. הוא גם אמר את זה ("אני משחק היטב בעקביות בטורניר הזה
השנה"), וגם דאג לספק הוכחות אמפיריות. בחמשת משחקיו עד כה שמט מערכה אחת בלבד ולא נזקק אפילו פעם אחת לשבעה משחקונים כדי לזכות במערכה. לכן, אם למדורג שלישי בעולם בכל זאת יש שפה משותפת עם הדשא שהוא מכיר כל כך טוב, כדאי שינצל זאת.

"אם מישהו מהם יפתיע עם חידושים שמבוססים על סוג המשטח, זה כמעט בוודאות יהיה
פדרר", כתב סטיב טיגנור מTennis.com-, "סביר להניח שהוא ייקח סיכונים עם חבטות לאורך הקו יותר מכפי שהוא נוהג לקחת על כל משטח אחר. באופן כללי, יהיה מעניין לראות מה יעשה מבחינה טקטית על מנת לשנות את התוצאות האחרונות ביניהם. מה שזה לא יהיה, יהיה עליו להיות חד בזמן שהוא עושה זאת. ג'וקוביץ' הדף בקלות מה שנזרק לעברו עד כה בווימבלדון, והוא מודע לכך שמה שעשה עד עכשיו מול פדרר עובד. אם פדרר רוצה לשנות את הדינמיקה ביניהם, עליו להפעיל את טקטיקת המשטח שלו בשלב מוקדם".

השפעות מנטליות לפני משחק נוטות לחלוף ברגע הוא מתחיל. לכל התמודדות יש DNA משלה, שמשתנה ברגע ששחקן מסוים מנצח במערכה, חוזר מפיגור או משנה מומנטום בהינף מחבט.

ועדיין, נדמה שבכל זאת יש חשיבות מסוימת לעובדה שהפעם יפגוש פדרר בג'וקוביץ' על קרקע שונה - אותה הוא מכיר היטב. "שיחקתי בחיי למעלה מ-100 משחקים על דשא, כך
שאני יודע איך זה עובד", אמר השווייצי, "המגרש המרכזי אולי אטי מבעבר, אבל אני עדיין מאמין שהשחקן האגרסיבי יותר יתוגמל אם ישחק בצורה הנכונה".

דשא, חימר, שטיח או מאדים - פדרר חייב לשחק כך כדי לגבור על האלוף. והוא יודע זאת. "המשחק לעולם אינו גמור נגד נובאק", הודה, "עם יכולתו להחזיר כל חבטה, אתה יודע שניצחת אותו רק לאחר ששמעת את השופט מכריז על התוצאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ