בין בקהאם לפיסטוריוס - לונדון 2012 - הארץ
לונדון 2012

בין בקהאם לפיסטוריוס

לונדון מעלה הילוך לקראת המשחקים, הכוכב הבריטי כבר לא יזכה במדליית הזהב החלולה ביותר, והרץ קטוע הרגליים בעצם כבר ניצח

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שאול אדר
לונדון

שלושה שבועות נותרו, וניתן להרגיש את זה. העיר כבר מוצפת בתיירים המכבידים על התחבורה הציבורית. ברכבת התחתית נתלו שלטי הכוונה לקווים וליעדים האולימפיים, ברקע מושמעת הודעה מוקלטת של בוריס ג'ונסון, ראש העירייה שמאיים להפוך לכוכב המשחקים, וברחבי העיר, גם בשכונות נטולות קשר אולימפי, נתלים שלטים עם חמש הטבעות מטעם המועצות המקומיות. בטלוויזיה זו שעתם של נותני החסויות עם פרסומות מיוחדות.

הלפיד מתקרב והולך ללונדון, ארגוני עובדים מנסים לסחוט בונוס מיוחד אחרון, ופסטיבל "מרכבות האש" - הסרט, המחזמר, סרט התעודה - פרץ באופן רשמי. נעימת הנושא של ואנגליס מהדהדת בכל מקום ובריטניה נזכרת בסרט שהפך שני אצנים משנות העשרים לסלבריטאים, 57 שנים אחרי פאריס 1924. זהו גם זמן ההכרעות הספורטיביות, מי יתחרה בלונדון ומי ינופה. שניים משכו השבוע יותר תשומת לב משאר המתחרים, שני סלבריטאים. אחד מהם ישתתף ויזכה לאהדה סנטימנטלית, האחר נופה וזכה למחוות רגשיות מופרזות.

דייויד בקהאם. יישאר בחליפה גם בזמן המשחקיםצילום: אי–פי
באנר ספורט

בואו לבקר באזור המיוחד של "ספורט הארץ" לקראת לונדון 2012

דייויד בקהאם, שיחד עם טוני בלייר היה אחראי יותר מכל סלבריטאי אחר להבאת המשחקים ללונדון, לא ישחק בנבחרת הכדורגל הבריטית. לכאורה החלטה מתבקשת. בסגל ישנם רק שלושה מקומות לשחקנים מעל גיל 23, ובקהאם בן ה-37 יתקשה להופיע בשישה משחקים בפרק זמן כה קצר אם הנבחרת תצליח. למעשה, זוהי החלטה שהבהירה עד כמה מיותר טורניר הכדורגל האולימפי, בן חורג ומעוות שמכביד על ההכנות. אפילו התוצאה הסופית, מדליית זהב, היא בין החלולות שיחולקו בלונדון.

אלה לא הכדורגלנים הטובים בעולם, אפילו לא הצעירים הטובים בעולם, אלא נבחרות לקט מיותרות. לא במקרה נותרו יותר ממיליון כרטיסים למשחקי הכדורגל. רק מישהו בדמות בקהאם יכול היה לעזור במכירות. בעקבות ההודעה פרצה מיני סערה, וגם המצדדים והמתנגדים הסכימו שהוא היה ראוי לסיום דרך מכובד יותר מהכללתו בסגל המורחב וניפויו בשלב האחרון.

הסלבריטאי האחר הוא אוסקר פיסטוריוס, הרץ הדרום אפריקאי קטוע הרגליים. פיסטוריוס, שהתמודד עם מוגבלותו באופן מרשים וזכה כבר בארבע מדליות זהב במשחקים הפראלימפיים, משתמש בתותבות-להבים מיוחדות שהופכות את השתתפותו במשחקים האולימפיים לפארסה. בלונדון הוא ירוץ 400 מטר ובשליחים 4x400 מטר - תחרויות שהפכו להתמודדות בין רצים לבין רצים המשתמשים בטכנולוגיה.

המציאות היא שפיסטוריוס זכה בכרטיס רק מכיוון שהטכנולוגיה הזו טרם התקדמה מספיק בכדי לאיים על שאר הרצים. כנכה המהווה דמות מרשימה וסלבריטאי ספורט עולמי, נפתחו בפניו הדלתות למרות הפגיעה בערכי הספורט. איגוד האתלטיקה הבינ"ל התנגד להשתתפותו בתחרויות בטענה שהלהבים מאפשרים לו לרוץ עם צריכת אנרגיה מועטה יותר ומקטינים את הסיכון לפציעה, אבל פיסטוריוס זכה בערעור למוסד לבוררות ספורט בטענה שהוא מתקשה להאיץ, ומאז מתחרה בשני המסלולים.

שני סלבריטאים, במקרה אחד ניצח ההיגיון הספורטיבי, באחר הרגש.

אוסקר פיסטוריוס במבחנים האולימפיים של דרום אפריקה. יוצר תחרות בין רצים לבין טכנולוגיהצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ