אמיר ענבר
אמיר ענבר

מונומנט. בשנים האחרונות נדמה שכמעט כל גמר גברים בגראנד סלאם מלווה במשמעויות היסטוריות, והיום לא יהיה שונה. מצד אחד, מהשיאים החשובים בטניס - שבע הזכיות בווימבלדון של פיט סמפראס ו-וויליאם רנשו, ששיחק בשלהי המאה ה-19. מנגד, הספירה המתארכת מדי 12 חודשים, שהגיעה ל-76 שנים, מאז הפעם האחרונה שטניסאי בריטי זכה בטורניר המקומי.

העובדה שאלה הנושאים על הפרק מסמלת משמעות נוספת. לא רק שאחרי שנה שכולה גמרים גדולים בין נובאק ג'וקוביץ' לרפאל נדאל קיבלנו משהו שונה, לראשונה מאז אוסטרליה 2010 - בין רוג'ר פדרר לאנדי מארי, אגב - איש מהשניים לא יהיה בגמר. המדורגים 1 ו-2 בעולם בחוץ, המדורגים 3 ו-4 בפנים. לא ניתן להסיק מכך דבר לקראת הבאות, אך יש לציין: אם ינצח, המדורג 3 יחזור להיות מספר 1 בעולם.

קאמבק? רבים, מן הסתם, יכתבו וילהגו על הרנסאנס שחווה פדרר. ובכן, אם לצטט את ג'ון מקנרו, "לא ייתכן שאתם רציניים". לא שיש להקל ראש במה שעשה עד כה בלונדון, זה לא מובן מאליו אחרי רצף אכזבות בגראנד סלאמים. ובכל זאת, למי ששכח ומחפש משמעויות הרות גורל, מדובר במי שגם אחרי אובדן הדומיננטיות נותר מבכירי הענף, מרחף סמוך למעמדים הללו, מנצח אשתקד את ג'וקוביץ' בחצי הגמר ברולאן גארוס ורחוק נקודה מכך גם בארה"ב. סמפראס יצא מבור עמוק בהרבה כשזכה באליפות ארה"ב ב-2002.

מארי מודה למי שצריך בסיום חצי הגמר נגד צונגה. יעשה היום היסטוריה?צילום: אי–פי

לא סתם נבחר סמפראס כדוגמה. אם פדרר ינצח, הוא ישתווה אליו ולרנשו עם שבעה תארים בווימבלדון. שלשום, השווייצי בן ה-30 נראה כמו השחקן שכבר עשה בהצלחה את כל הדרך שש פעמים, לאחרונה ב-2009. הוא הגיש נפלא, מיעט בטעויות (10 בלבד) ובעיקר לא נתן לג'וקוביץ' להשתלט שוב על משחק ביניהם ¬ מקצועית ומנטלית. גם אחרי שזכה במערכה השנייה, הסרבי שמזה שנה וחצי מוצא תשובה כמעט לכל דבר, נותר צעד מאחורי יריבו. "לא התאוששתי מהשבירה בסוף המערכה השלישית", הודה. פדרר שייט לניצחון 3-6, 6-3, 4-6, 3-6 ועלה לגמר שמיני בווימבלדון, הישג חסר תקדים בגברים.

פדרר או מארי - מי לדעתכם ינצח? שתפו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

"רוג'ר היה השחקן הטוב יותר, ברגעים החשובים הוא הפגין אגרסיביות", הודה ג'וקוביץ' והזכיר: "הפסדתי לאלוף גדול, לשיאן התארים בגראנד סלאם". כבר שנתיים וחצי יושב פדרר על 16 כאלה. איזו הזדמנות לשדרג סוף סוף את שיאו. "לא ניסיתי להוכיח נקודה או משהו, רק לתת לעצמי הזדמנות לזכות בגביע הזה שוב", הצהיר לקראת גמר הגראנד סלאם ה-24 שלו, "אני במקום טוב מנטלית וזה הכרחי לקראת הגמר. הרבה מונח על הכף, לא אכחיש, יש הרבה לחץ. אני מצפה לכך. בשביל זה אני עובד קשה. אני בטוח שאשלוט בעצביי".

לנדל. לפני הטורניר העריך מקנרו כי רק בווימבלדון, אחרי מספר חודשים ביחד, ניתן יהיה להעריך אם עבודתו של איוון לנדל עם מארי נושאת פרי. ובכן, התשובה תינתן ברגע האחרון. העובדה שנדאל הוסר מדרכו הקלה על הבריטי. הדרך שעשה במבוכי הגרלה מסובכת היתה מרשימה, אלא שיכולתו להתמודד עם הצונגות והפררים של העולם לא הוטלה בספק. לנדל הובא כדי לשנות את מאזנו העגום במשחקי גמר גראנד סלאם: שלושה הפסדים, אפס מערכות לזכותו.

פדרר בחצי הגמר מול ג'וקוביץ'. יכול להשתוות לספראס ולרנשו עם שבע זכיותצילום: אי–פי

הראשון בהם היה באליפות ארה"ב 2009, מול פדרר. מארי היה הצעיר הפורץ שכל הקריירה לפניו. המכה שספג מיריב שנחשב למי שנמצא כבר במדרון נראתה כעקומת למידה, התואר היה ממש מעבר לפינה. שלוש שנים לאחר מכן, הוא טרם נמצא. רבים מעריכים שגם היום זה לא יקרה, אלא אם פדרר ייקלע לאחד מאותם ימים בהם הוא קורס לתוך עצמו, או שמארי ימצא דבר שממשיך לחמוק ממנו: עקביות.

שלשום לא היה שונה. מול ג'ו-וילפריד צונגה ביום הפכפך בעצמו, ניצח מארי בנוחות בשתי המערכות הראשונות, לפני שההגשה שלו החלה לזייף בצורה טיפוסית וצונגה המשתפר ניצל זאת להיכנס למשחק. "ניסיתי להישאר רגוע, אבל זה לא היה קל", הודה מארי. במערכה הרביעית הוביל בשבירה, נשבר, נאלץ להציל נקודות שבירה ובמצב של 5-5 שוב הסתבך במשחקון הגשה, לפני ששמר עליו ושבר כדי להשלים ניצחון 3-6, 4-6, 6-3, 5-7. תגובתו - שנחצתה לשניים, לפני ואחרי ערעור על הווינר שחבט - אמרה הכל. מבט לשמים (הוא מסרב לומר מדוע) ודמעה או שתיים שמיהר לנגב. גם אם אמר בעבר שאליפות ארה"ב היא הגראנד סלאם החביב עליו, המשמעויות ברורות לו.

את הזכייה של פרד פרי ב-1936 טרם שיחזר, אבל קוף אחר - מאז באני אוסטין לפני 74 שנה לא הגיע בריטי לגמר - ירד מגבו אחרי שלושה הפסדים בחצי. "אני חש קצת הקלה, ריגוש, קשה להסביר", אמר מארי, "הגמר יהיה מהמשחקים הגדולים בחיי. כבר שיחקתי נגד רוג'ר במשחקי גמר גראנד סלאם ואיעזר בכך ליתרוני, כדי ללמוד מהטעויות שלי. יהיה מתח ולחץ, אבל עלי לנסות לשמור על ריכוז ולנסות לייצר משחק מושלם".

מארי ולנדל. עשה זאת בגמר החמישי שלו - בדיוק בעיתוי שעשה זאת בזמנו מאמנוצילום: אי–פי

ממקום מושבו כפרשן BBC ציין מקנרו את הפאסון של מאמנו: "הדרך בה לנדל נמנע מתגובות מראה שעדיין נשאר משחק אחד". כן, לנדל כאן כדי להביא תארים, לא גמרים. ואם הראשון של מארי יהיה בווימבלדון - אגב, הגראנד סלאם היחיד בו לא זכה כשחקן - זה יהיה מיוחד כל כך. בבריטניה עברו לתהות אם הקהל שכה אוהב את פדרר, יסמן אותו היום כאויב. אולי זה יעשה את ההבדל. "כנראה שלא מצפים ממני לנצח", אמר מארי, מודע לתווית האנדרדוג, "אך אני מסוגל אם אשחק היטב. נגד שחקן אחר, הלחץ היה שונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ