עתירה לבג"צ נגד שרת הספורט לימור לבנת

העתירה מגיעה בעקבות אי הכללתם של נציגים לענפי הספורט הלא אולימפיים בועדה לבחינת הקירטריונים לחלוקת כספים של המועצה להסדר ההימורים

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש

התאחדות הגג "אילת", המרכזת תחתה כ-30 ארגוני ספורט שאינם אולימפיים, הגישה הבוקר (שלישי) עתירה דחופה לבג"ץ נגד שרת התרבות והספורט לימור לבנת, בדרישה לחייבה למנות נציג מטעם ענפי הספורט הלא אולימפיים בועדה הציבורית שהוקמה לבחינת הקריטריונים לחלוקת כספים של המועצה להסדר ההימורים לכלל ענפי הספורט.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד ארז שניאורסון, מבקשים ראשי "אילת" מבג"ץ להורות לשרה לנמק את החלטתה להקים ועדה ללא ייצוג של ענפי הספורט הלא אולימפיים, ולמנוע מהועדה להתכנס עד למתן החלטתה בעתירה.

"לבנת", כך נטען במכתב העתירה, "החליטה, בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, ומבלי להתייעץ, על הרכב ועדה שרובו אנשים שמקורבים לענפי ספורט אולימפיים, ונמנעה מלשבץ כחבר בועדה, נציג של ענפי הספורט הלא אולימפיים. הרכב הועדה אינו עומד בקנה אחד עם החובה המוסרית והחוקתית לשמירה על איזון ושוויון בוועדות ציבוריות. לבנת הביאה לועדה הרכב שהינו בניגוד לתמהיל הקבוע בחוק הספורט, אינו מאוזן, פוגע בשוויון, נגוע בחשש לניגוד עניינים, ומפלה לרעה את ענפי הספורט הלא אולימפיים".

לבנת. "אסון תרבותי"צילום: אוליבייה פיטוסי

לכתבות ועדכונים נוספים הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

ארגון "אילת" טוען כי למרות פניות רבות, בכתב ובעל פה, ללבנת בבקשה לקיים את הנחיות היועץ המשפטי לממשלה – חובת היוועצות עם כל הנוגעים בדבר בטרם מינוי חברים לועדה ציבורית – לא התקבלו כל תשובות או התייחסויות בעניין. "התשובה שהתקבלה מלבנת היתה מוזרה מאוד", נכתב בעתירה, "גם תשובתה של לבנת לפנייתו של צחי פישביין, יו"ר המועצה, היתה, בלשון המעטה, מוזרה".

הרקע לעתירה הוא הודעתה של השרה לבנת ב-19 ביוני, על הקמת ועדה ציבורית לבחינת הקריטריונים לחלוקת כספי מועצת ההימורים לכלל ענפי הספורט, כשלועדה מונו שבעה חברים, כולם בעלי זיקה לענפי ספורט אולימפיים, וללא מינוי נציג מטעם ענפי הספורט הלא אולימפיים.

מהעתירה לבג"ץ עולה כי לבנת, במסגרת חובתה החוקית לקיים היוועצות עם כל הנוגעים בדבר בטרם ייקבע זהות חברי הועדה, העבירה פניה ליו"ר המועצה פישביין, שלטענת התאחדות "אילת" נועדה "רק על מנת לצאת ידי חובה, כאשר לא התעניינה בתוכן התגובה, ולאחר שכבר החליטה ואף פרסמה את החלטתה ברבים, וכאילו שנזכרה לאחר מעשה, בחובת היוועצות המוטלת עליה ואז פנתה להתייעצות, לא בלב פתוח ולא בנפש חפצה, אלא רק כדי לצאת ידי חובה ולמראית עין בלבד".

ממשרד הספורט נמסר בתגובה: "עתירתה של "אילת" תמוהה ואיננה מובנת לאור העובדה שהוראות החוק להסדר ההימורים בספורט קובעות באופן מפורש שמינוי חברי הועדה הציבורית ייעשה על בסיס כישוריהם הציבוריים ולא על פי שייכותם לענפי ספורט כאלה או אחרים. זאת בין השאר על מנת למנוע אפליית איגודים שאינם מיוצגים בוועדה שהרי אין אפשרות לכלול בוועדה נציגים מכל ענפי הספורט השונים.

ממשרד הספורט מסרו עוד כי: "גם בוועדה הקודמת לקביעת אמות מידה - 'ועדת בורוביץ', בה היו חברים תשעה אנשי מקצוע, לא היתה נציגות לאיגודי ספורט בכלל ואף לא לענפים הלא אולימפיים. יחד עם זאת, נציגי "אילת" יזומנו להצגת עמדתם בפני חברי הועדה וזו תישקל בכובד ראש ובמקצועיות המלאה. למשרד הספורט יש אמון מלא במקצועיות הוועדה וביכולתה להביא לקביעת אמות המידה המיטביות וההוגנות ביותר לכלל ענפי הספורט בישראל".


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ