אגרוף הכסף |

קטטה רבת משתתפים

דרק צ'יסורה, מתאגרף שיורק, ודייויד היי, שבכלל פרש, קופצים על ההזדמנות הכלכלית ונפגשים הערב בלונדון ל"קרב ליישוב מחלוקות"

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

בליל ה-22 בפברואר זה נראה כמו פנטזיה רחוקה. ואולי ההגדרה הנכונה היא סיוט. כשדרק צ'יסורה, מעט אחרי הפסד לוויטלי קליצ'קו במינכן, הסתער במסיבת עיתונאים על דייויד היי - פורש טרי ופרשן לערב אחד - נראה תא בבית כלא כמקום המתאים לשני המתקוטטים, בוודאי יותר מזירת האיגרוף. את יכולתם כמקצוענים היתה לשניים הזדמנות להוכיח, והם נכשלו. בגרמניה נראתה אלימות לשם אלימות.

בחודשים שחלפו התברר כי האלימות של האחד היא ההזדמנות של האחר, האחרים, או כולם ביחד. וכך היום, באיצטדיון אפטון פארק בלונדון, ישובו היי וצ'יסורה להתקוטט - הפעם בזירה. כחלק ממסע הקידום, מוגדר המפגש הדי פתטי כ"קרב ליישוב מחלוקות". לכל היותר, הוא ישפר את מצבם הכלכלי של השניים, שעל הדרך יצרו מחלוקת גדולה בענף עמוס השערוריות.

הקרב אמנם יתקיים בבריטניה ובהשתתפות מתאגרפים מקומיים, אלא שמועצת האיגרוף הבריטית אינה רוצה כל קשר אליו. היי נפרד מרישיונו הבריטי אחרי שפרש בעקבות הפסדו לוולדימיר קליצ'קו ביולי שעבר. הרישיון הבריטי של צ'יסורה הושעה לתקופה שלא נקצבה בעקבות פרעות מינכן. מה עושים? ובכן, פונים ללוקסמבורג.

היי (משמאל) וצ'יסורה, אתמול בלונדון. "קרב ליישוב מחלוקות"צילום: רויטרס

לכתבות ועדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

לטענת המחנות של שני המתאגרפים, מועצות במספר מדינות אירופיות הביעו עניין במתן סיוע לקיום הקרב. לא ברור אם הדבר מחזיק מים. מה שברור הוא שבמועצה של הנסיכות הקטנה ראו בהזדמנות כזו שאי אפשר לוותר עליה, ברוב של שמונה מול ארבעה.

וכך, בחודש מאי התייצב צ'יסורה בלוקסמבורג. חודשיים אחרי שסטר לקליצ'קו בשקילה טרם הקרב, ירק עליו מים בזירה וקינח בקטטה עם היי, קיבל רישיון חדש. "בחרתי בלוקסמבורג כי התנהגו כלפיי בכבוד והיו מאוד ידידותיים. אני מצפה לעשות אותם גאים", אמר. טוני טיברי, מזכ"ל המועצה, הצהיר: "צ'יסורה אלוף נהדר. הוא הפך לגיבור בלוקסמבורג. אנו בטוחים שהוא לא יאכזב את אנשינו ויגיע לזירה כשהוא ידוע כאריה האדום של לוקסמבורג". כעבור חודש הגיע גם היי כדי לקבל את רישיונו.

בשבועות האחרונים, כהרגלם, עוסקים היי וצ'יסורה בטראש-טוק הדדי. מילא אם היו מסוגלים לגבות את הצהרותיהם בזירה מול יריבים איכותיים. כפי שאומר ויטלי קליצ'קו: "זהו קרב בין מפסידים, אין לו משמעות עבור הספורט".

אבל יש לו משמעויות פוליטיות. כך התחלק עולם האיגרוף לשניים. בצד האחד של הזירה: המועצה הבריטית, המועצה הגרמנית, איגוד האיגרוף האירופי והתאחדות האיגרוף WBC, המתנגדים לקרב. מנגד, המועצה של לוקסמבורג והתאחדויות WBA ו-WBO, שהיי וצ'יסורה יתמודדו על תארים משניים מטעמן. בניסיון להרתיע את המעורבים, הודיע האיגוד האירופי שלוקסמבורג תיזרק מהארגון אם הקרב יתקיים. המועצה הבריטית פסקה שכל בעל רישיון מטעמה שיהיה מעורב - אמרגנים, מנהלים, שופטים, שופטי ניקוד - מסתכן בשלילתו. "לאנשים מאחורי ההצעה אין עניין באינטרסים של הענף אלא לעקוף את שלילת הרישיון של צ'יסורה למען רווח כספי", הודיעה. ההחלטה, השיב פרנק וורן, אמרגנו של צ'יסורה, פוגעת בחופש העיסוק שלהם "ונובעת מהחשש שתאבדו את המונופול שלכם בבריטניה. הרשו לי לציין שהאיגוד של לוקסמבורג הוקם ב-1922, שבע שנים לפני הבריטי".

ויטלי קליצ'קו. "זהו קרב בין מפסידים, אין לו משמעות לספורט", אמר האלוףצילום: רויטרס

לא כולם בלוקסמבורג מרוצים מהתמיכה בקרב. משרד הספורט הגיב בביטול הסובסידיות הממשלתיות שמקבלת המועצה המקומית. בהתחשב בכך שמדובר בכמה אלפי יורו בלבד, מודים במשרד, "מדובר יותר במחווה סמלית". "השר לא אוהב את היוזמה", אמר נציג במשרדו, "היא לא עושה דבר כדי לקדם את ערך הספורט או התדמית של לוקסמבורג". במועצה מיתממים. "רישיונו של צ'יסורה נשלל, אך הוא לא הושעה כך שהוא רשאי לבקש רישיון ממקום אחר", אמר המזכ"ל טיברי, וחזר אחורה לגדולי המתאגרפים: "ראיתם את התקריות עם פרייז'ר ופורמן. טייסון נשך את אוזנו של יריבו ועדיין הורשה להתאגרף".

"בואו לא נשווה את טייסון לצ'יסורה", צוחק ולדימיר קליצ'קו, "טייסון היה אלוף עולם ומתאגרף מלהיב. זה פריק שואו". "למרות שהייתי בוחר במינוח אחר", אמר תומאס פוטס, נשיא המועצה הגרמנית, "אני מסכים לחלוטין עם אלוף העולם שלנו".

בשבת שעברה ניצח קליצ'קו את טוני תומפסון ושמר על תאריו. מי יודע, אולי המנצח מחר עוד יזכה להזדמנות נוספת נגד אחד האחים קליצ'קו. לפי מה שהראו קודם לכן, זה יהיה בזבוז של זמן. בינתיים - אל תטעו בהצהרות הלוחמניות - הם יצחקו כל הדרך אל הבנק.

פריק שואו או לא, נראה שיש מספיק אוהדים שיקנו את זה, תרתי משמע. לפחות 30 אלף כרטיסים נמכרו לקרב, שישודר ביותר מ-60 ארצות. "אין ספק", אומר טיברי, "הקרב הזה יעשה טוב לאיגרוף". ממש.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ