12 ימים ללונדון |

המטרה: להיפרד בשלום

ז'אק רוג, שטקס הסיום של לונדון יהיה האחרון שלו כנשיא הוועד האולימפי, מציג את הגורמים שיהפכו את האולימפיאדה לנהדרת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פחות משבועיים לפתיחת משחקי לונדון 2012, האחרונים שלו כנשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, נראה ז'אק רוג רגוע. כמובן, קשה לזהות מתי אינו כך. בין הבחינה הדקדקנית בבריטניה של תקציב העתק, החששות מבעיות אבטחה וסכנת הקריסה במערכות התחבורה, קל לשכוח שעבור רוג והוועד האולימפי, ההכנות למשחקים היו ברובן נטולות לחץ.

לא היתה בהלת בנייה של הרגע האחרון כמו באתונה, או מחאות על בעיות זכויות אדם כמו בבייג'ין. רוג, שייט העבר האולימפי של בלגיה, שמנווט בשלווה את סירת הארגון מאז בחירתו ב-2001, משתפך בשבחים שהוא מרעיף על הוועדה המארגנת. הוועד האולימפי זקוק למשחקים מוצלחים, לא רק כדי להוכיח שאירוחם הוא סיכון שמשתלם לקחת, אלא גם להראות שההבטחות בנוגע למורשת, "משחקים קומפקטיים" והצבת הספורטאים בראש סדר העדיפויות, אינן מן השפה ולחוץ.

"ארגון המשחקים הוא תמיד אתגר לוגיסטי וייתכנו נסיבות בלתי צפויות בעקבותיהן עליך להתאים את עצמך. הן חלק מהתקציב. בלונדון מבינים ספורט, אוהבים אותו והוסיפו לכך שכבה של יצירתיות", אומר רוג, שיפרוש מהנשיאות בספטמבר 2013. רוג כה אופטימי, שדאגתו העיקרית קשורה בנושא המהווה אובססיה בבריטניה - הקיץ הבריטי הגשום. הוא מזהה שלושה גורמים שיהפכו משחקים טובים לנהדרים. הראשונים הם "ארגון מוצלח עם מזג אוויר טוב וההופעה של המשלחת המקומית, לרבות מדליות זהב מוקדמות". לפיכך, הוא יהיה בעד מארק קאבנדיש במירוץ הכביש, אלא אם ימצא עצמו מתחרה בסיום נגד רוכב בלגי. "הקנדים חיכו חמישה ימים לזהב הראשון בוונקובר, ואז חזית בשינוי. אנשים יצאו לרחובות, חגגו, נהנו", הוא מסביר. המפתח השלישי טמון בכוכבים. בקיצור, יוסיין בולט יצטרך להיות בשיאו.

לונדון 2012 - סיקור מיוחד בספורט הארץ

לא כולם קונים את חזון המשחקים, ונגעלים מהתקציב בהתחשב בתקופה בה אנו חיים. יש המאמינים כי המשחקים המודרניים הם מפלצת מסחרית הממותגת בצורה מופרזת, בולעת את העיר המארחת וממשיכה לבאה בתור. רוג כבר רגיל להשיב להאשמות הללו. "מרבים לטעון שהמשחקים צריכים להיות טהורים ממסחור וספונסרים. אני תמיד אומר שזה יחזיר אותנו לאווירה הלא הוגנת והאליטיסטית של המשחקים לפני שנות ה-60'. לא היו ספונסרים וזכויות שידור. כתוצאה, רק המדינות העשירות היו יכולות לשלוח ספורטאים. מדינות מתפתחות לא שלחו אפילו אחד".

רוג אומר שהרחבת ההכנסות מספונסרים ומזכויות שידור הובילה להגדלת ההשקעות בארגון המשחקים (שליש משני מיליארד הליש"ט שגייסה הוועדה המארגנת עצמאית הגיעו מהוועד האולימפי) ולחיזוק הצמיחה הגלובלית של התנועה האולימפית. הוא מודה בהשלמה שהמשחקים הפכו ליעד של מחאות. "אנו אמורים לרפא את כל החוליים של החברה והעולם. פנו אלינו בנוגע לבעיות רבות - זכויות בעלי חיים, זכויות חברתיות. אנשים אומרים שעל הוועד האולימפי להפגין עמדה בכל דבר. אנחנו ארגון ספורטיבי, חלק מהחברה. אנחנו משקפים אותה, את הטוב ואת הרע".

לונדון היתה אמורה לספק תבנית להפחתת עלות האירוח, אבל ההשקעה הציבורית האמירה ל-9.3 מיליארד ליש"ט. פרישת רומא מהמירוץ לאירוח משחקי 2020 העלתה חששות שיהיה קשה יותר ויותר למצוא ערים שיקחו על עצמן את ההימור. רוג אינו מסכים, ומתעקש ששלוש המועמדות ל-2020 - איסטנבול, מדריד וטוקיו - חזקות.

"התקדמנו. הדבר הראשון שעשיתי אחרי בחירתי הוא הגבלת מספר הספורטאים (10,500) והענפים (26). פעלנו ביותר מ-100 אפיקים כדי לצמצם בעלות המשחקים. הדבר הניב תוצאה חיובית במשבר הכלכלי החריף ביותר מאז 1930. גם אחרי פרישת רומא היו לנו חמש הצעות, מהן השארנו שלוש. על אירוח משחקי הנוער ב-2018 מתמודדות שש ערים. שמעתי שלקראת 2022 אוסלו תגיש מועמדות, לשווייץ תהיה מועמדת וגם האמריקאים שוקלים זאת. בסך הכל, אני חושב שגודל המשחקים הוא בסדר".

בנוסף לצמצום עלויות, ניקה רוג בן ה-70 את המוניטין של הוועד האולימפי אחרי שערוריית השוחד סביב משחקי סולט לייק. את התדמית הזו מסכנות האשמות לגבי מכירת כרטיסים בשוק השחור. למרות שהוא מדגיש כי הוועדים ב-54 המדינות המעורבות נפרדים מהוועד הבינלאומי, רוג מכיר בכך שהציבור לא יבדיל בין הארגונים. למרות שאינו יכול להעריך את תוצאות החקירה של ועדת האתיקה, הוא "נחוש שהפרשה לא תטואטא מתחת לשטיח ואלה שיימצאו אשמים ייענשו בחומרה".

כך או כך, רוג משוכנע כי ברגע שהקרקס האולימפי יעזוב את לונדון, גם הספקנים יכירו בטעותם. הוא מצביע על מחקר שבוצע במשחקי בייג'ין. "ההבדל בין ההערכה לפני ואחרי היה מדהים. האנשים שראו את המשחקים אומרים 'זה בעל ערך רב'. גם הבריטים שהיו נגד המשחקים ישנו דעתם אחריהם".

עוד לפני פתיחת המשחקים, מאמין רוג כי הבטחת המארגנים להותיר מורשת בדמות חידוש פני חלק מלונדון כבר התממשה. הוא "אופטימי מאוד" שתהיה מורשת הנוגעת בלקיחת חלק בספורט - חרף ספקות לגבי יכולתם של המשחקים לתת השראה לאנשים לקום מהספה.

"צריך אחריות של ההורים, מדיניות ספורטיבית ברשויות הציבוריות וגישה שונה מצד המועדונים. הם מתחרים באינטרנט, במשחקי מחשב, בפייסבוק ובטוויטר. עליהם למשוך אנשים ולהשאירם אצלם. אבל המשחקים הם בהחלט דחיפה גדולה ויהוו מורשת טובה בכל הנוגע לספורט בקרב הנוער".

כשמדובר במורשתו, לרוב מסרב רוג להגיב. עתה, לקראת סיום תקופתו, התרכך והסכים להתייחס לכך. "אשמח אם אחרי לונדון, הספורטאים שהשתתפו במשמרת שלי יגידו: 'אלה היו משחקים טובים'. זו ליבת פעולותינו. אני מקווה שהספורטאים יאמרו 'הוא עשה עבודה טובה במלחמה בסמים ובהטיית תוצאות', כי הם הופכים לאיום גדול. אני מקווה שהקולגות בהתאחדויות הבינלאומיות, בוועדים הלאומיים ובוועדות המארגנות יוכלו לומר שגייסנו סכומים יפים שהועברו אליהם. בנוסף, השקענו רבות בפיתוח כללי ובנינו רשת מרכזים באפריקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ