כמות או איכות? למה לא גם וגם

לא מזג האוויר, המסורת או טיבו של המסלול, אלא ריבוי התחרויות ואיכות המתחרים הם הגורמים העיקריים להשגת שיאי עולם

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

באיזה איצטדיון אתלטיקה הושגו רוב שיאי העולם ומה יכול להסביר זאת (מזג אוויר יבש או קריר, מסלולים מהירים, ריבוי תחרויות, גובה מעל פני הים)? מהם האיצטדיונים שבאים אחריו ברשימה ומי מהם אירח אולימפיאדה בעבר?

ע, תל אביב

האיצטדיון האולימפי בשטוקהולם מחזיק בשיא - לא פחות מ-83 שיאי עולם באתלטיקה נקבעו בו, כולל שש תוצאות שהיו "רק" השוואות של שיאים קיימים ב-100 שנים בדיוק. הכל החל במשחקים האולימפיים ב-1912, אז הושגו בו לא פחות מ-11 שיאי עולם.

קניניסה בקלה האתיופי חוגג את שיא העולם שקבע באצטדיון בבריסל ב-10,000 מ', בשנת 2005צילום: אי–פי

איצטדיון ביסלט באוסלו מחזיק במקום השני עם 69 שיאי עולם - 65 לבוגרים ועוד ארבעה לנוער (שיאים שנמדדים רק בעשורים האחרונים). מדובר בשיאי עולם לא רק במקצועות אולימפיים, אלא גם במקצועות שאינם אולימפיים, למשל ריצת מייל שהיתה פעם פופולרית ביותר, ריצה ל-1,000 מטר, ריצת 200 מטר שליחים ועוד. באוסלו, כמובן, טרם נערכו משחקים אולימפיים.

אמנם מזג האוויר באזור נוח לתחרויות, וביסלט גם נחשב כמסלול מהיר, אבל ההסבר המרכזי לכמות השיאים בסקנדינוויה הוא ריבוי התחרויות וגם המסורת. לא לחינם בעבר, כאשר היו פחות תחרויות אתלטיקה, התרכזו שיאים רבים בתחרויות בשטוקהולם - 65 משיאי העולם שם הושגו עד 1949, בפרק זמן של 37 שנה. מאז הושגו בשטוקהולם "רק" 18 שיאים, האחרון היה השוואת שיא העולם ב-800 מטר של ווילסון קיפקטר ב-1997. שיא העולם החדש האחרון באיצטדיון נקבע ב-1993 - ריצ'רד צ'לימו הקנייתי בריצת 10,000 מטר.

גם בביסלט הושגו רוב השיאים לפני זמן רב, יותר ממחציתם לפני 1965. מאז 1986 נקבעו בו שבעה שיאי עולם לבוגרים, האחרון שבהם של טירונש דיבבה האתיופית ב-5,000 מטר ביוני 2008. זוהי אינדיקציה נוספת לכך שריבוי תחרויות הוא הגורם העיקרי להשגת השיאים, ולא רק מזג האוויר, המסורת או טיבו של המסלול.

במקום השלישי נמצא איצטדיון האתלטיקה של ציריך, ההלציגרונד, שם בין השאר מתקיימת תחרות הוולטקלאסה המסורתית, שהפכה לחלק מליגת היהלום, ובו הושגו 25 שיאי עולם מאז 1959. באיצטדיון האולימפי של מקסיקו סיטי הושגו במהלך תחרות אחת - אולימפיאדת 1968 - 15 שיאי עולם, רובם ככולם הודות לגובה הרב ולאוויר הדליל.

באיצטדיון המלך בודואן בבריסל, מה שהיה ידוע פעם כאיצטדיון הייזל, נקבעו 15 שיאי עולם באתלטיקה במסגרת התחרות השנתית לזכר האתלט הבלגי הגדול איבו ואן דאם (גם התחרות הזאת היא כיום חלק מסבב ליגת היהלום). באיצטדיון האולימפי ברומא (גם הוא חלק מסבב ליגת היהלום) הושגו 14 שיאי עולם (חמישה מהם במשחקים האולימפיים של 1960). ברייטי, איטליה, הושגו תשעה שיאי עולם. שוב אינדיקציה כי כמות התחרויות (וכמובן איכות המתחרים בהן) היא הסיבה העיקרית לריבוי שיאי העולם.

לשאלות ולהערות: uzidann@haaretz.co.il

צפו בטירונש דיבאבה קובעת שיא עולם מדהים ב-5,000 מ', באצטדיון באוסלו, בשנת 2008

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ