החטא של פן סטייט ועונשו |

אוניברסיטה מחפשת עתיד

בפן סטייט כבר השלימו עם מחיקת חלק מעברם המפואר והפגיעה בהווה. העונש החמור שספגו מטיל צל כבד על המשך דרכה של תכנית הפוטבול שלהם

ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר צדוק

"אין עונש חמור מספיק שביכולתו של ארגון ה-NCAA להטיל על מכללת פן סטייט, ואשר יהיה בו כדי לשקם את חייהם של הילדים בהם התעלל ג'רי סנדוסקי", אמר במסיבת עיתונאים מיוחדת אד ריי, נשיא מועצת המנהלים של ארגון הגג של ספורט המכללות בארצות הברית. ריי הבהיר בכך את עיקרי הדברים, דואליים במהותם: התייחס לסבלם של הילדים כאילו אין ספורט בעולם והענש את הספורט כאילו הוא עולם ומלואו.

העונש שהוטל לבסוף על קבוצת הפוטבול, בעקבות טיוח מעשי ההתעללות בקטינים שהתרחשו בין כתלי הקמפוס על ידי אחד מעוזריו הבכירים של המאמן המנוח ג'ו פטרנו, הוא חמור אך לא מאין כמוהו. על המדף חיכתה האפשרות של מה שמכונה "עונש מוות", אשר הושת בפעם האחרונה לפני 25 שנים, כאשר פעילותה של קבוצת הפוטבול של מכללת סאות'רן מתודיסט הטקסנית הופסקה ב-1987 למשך שנה אחת בעקבות תשלום משכורות לשחקנים.

כה חמור היה העונש, במסגרתו נאסר על הקבוצה לערוך גם את מרבית אימוניה, עד שהיא ביטלה מיוזמתה גם את הפעילות המתכוננת לשנת 1988, וזאת כדי שיתאפשר לה לאסוף את השברים בקצב שלה. אלה לא נאספו עד היום. מי שהיתה לאחת המכללות המובילות במדינה, עם שלוש זכיות באליפות הארצית, הפכה לנמושה. מודע היטב להשלכות האפשריות, היה רודני אריקסן, נשיא המכללה, מוכן לכל, רק לא לעונש מוות.

העתיד בספק, העבר נמחק. מסירים את פסלו של ג'ו פטרנוצילום: אי–פי

ובכל זאת, נגזר עונש, ואין יודע מתי, אם בכלל, תתאושש הקבוצה מסטייט קולג', פנסילבניה, מקנס של 60 מיליון דולר (על פי הערכות, ההכנסה השנתית של המכללה), הרחקה לתקופה של ארבע שנים מהשתתפות במשחקי הבול החגיגיים החותמים את העונה, דילול של עשרות מלגות מהסך המותר למכללה ומחיקת 111 ניצחונות מהספרים. עונשי הרחקה זמניים שכאלה מוטלים כמעט מדי שנה, במידת חומרה שונה ובעקבות עבירות שונות. כך נעשה רק לאחרונה לענקיות דוגמת אוהיו סטייט ו-USC.

המקרה של פן סטייט שונה. מדובר במכה של ממש לא רק עבור ההווה של קבוצת הפוטבול המפוארת, גם עברה ועתידה חטפו. כל אשר ידעה, לפחות בחמשת העשורים האחרונים, תחת ניהולו של פטרנו, הוכתם באופן ברור. ממאזנה נלקחו שתי אליפויות יוקרתיות של חטיבת הביג-טן ושישה ניצחונות במשחקי בול. 409 הניצחונות שהשיג מאמנה בקריירה, ואשר הקנו לו במהלך העונה שעברה את תואר שיאן הניצחונות בתולדות המכללות, הפכו בבת אחת ל-298, מדרדרים אותו עד למקום ה-12. "אני לא יכול לחגוג את זה", אמר בובי באודן, שאימן את פלורידה סטייט במשך 34 שנים ועלה למקום השני ברשימה. פסל של פטרנו, בגובה של למעלה משני מטר (גבוה בעשרות ס"מ מקומתו של המבוגר השפוף), אשר ניצב בגאון בסמוך לביבר סטדיום הענק (מעל 100 אלף מקומות), הוסר בהחלטת ראשי המכללה והועבר למחסן, משל היה קסדה מיוזעת או חולצה שנשכחה על המגרש.

תלמידים באוניברסיטת פן סטייט מגיבים בתדהמה למשמע העונשצילום: אי–פי

מוכתמים ככל שיהיו עברה וההווה שלה, מידת חומרתם כבר ידועה לאוניברסיטה, ואותם היא מנסה לעכל במשך תשעת החודשים שחלפו מאז התפוצצה הפרשה. מה שאינו ידוע, ובשל כך מדאיג הרבה יותר, הוא מה שצופן לה העתיד. "האלטרנטיבה של עונש המוות היתה חמורה הרבה יותר", אמר אריקסן, "שמענו הרבה שמועות, היו שדיברו על הפסקת פעילות מלאה לתקופה של ארבע שנים. ועדיין, מדובר בטראומה".

ההרחקה ממשחקי הבול - סדרת משחקי ראווה שיוצרים, בהיעדר שיטת פלייאוף של ממש, את העניין המרכזי בלוח השנה של כל שחקן מכללות - פוגעת אנושות באטרקטיביות של תכנית הפוטבול עבור השחקנים. רבים מהם, כאלה שכבר משחקים בשורותיה או אלה שגויסו רק בשנה האחרונה, צפויים לחזור מהסכמתם לשחק בפן סטייט. לפנים משורת הדין, יאפשר להם ה-NCAA לעשות זאת מבלי להתמודד עם הסנקציות הידועות. המחזה שנוצר מזכיר בעלי כנף העטים על הפגר. סיילס רד, הרץ האחורי המצטיין, נמצא בדרכו ל-USC. ג'ורג'יה הודיעה שתצטרף למירוץ. נוספות יבואו בעקבותיה. אחד מעוזרי המאמן של אוקלהומה התקשר למאמנו בתיכון של קווין בלנשארד, שחקן הקו הקדמי של פן סטייט. "אתה העשירי שפונה אליי בעניינו", ענה.

ג'רי סנדוסקי נישא על כתפי שחקני פן סטייט ב-1999. ובכן, ייתכן שהרגע הזה נמחק מההיסטוריהצילום: אי–פי

אלה שיבחרו להישאר, כתוצאה מנאמנות או מהיעדר אפשרויות, ייענשו על חטאים שביצעו אחרים כאשר היו עוד בכיתה א', ויעבירו את כל קריירת המכללות שלהם בקבוצה לא תחרותית. באותה נשימה לא תוכל פן סטייט להתחרות, לפחות בשלוש השנים הקרובות, על אף כוכב תיכונים פוטנציאלי. כך יהפוך עונש של ארבע שנים על הנייר לנזק שיימרח על פני עשור שלם. ביל אובריאן, המאמן השני של פן סטייט מאז 1966, הוא האיש שנדרש כעת להרים אותה מהקרשים. לא רק על המגרש. "אעשה כל שבכוחי כדי להצעיד את הקבוצה קדימה, אתית ומקצועית", אמר בהצהרה רשמית, שבבהירותה אין כדי לרמוז עד כמה קשה תהיה המשימה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ