אמיר ענבר
אמיר ענבר

התזמון היה מושלם: ברגעים שהאש האולימפית עמדה לנפוח נשמתה בלונדון, הכניס רורי מקילרוי את הכדור לגומה האחרונה בקיאווה איילנד, דרום קרוליינה. לא, הוא לא הביא לבריטניה מדליית זהב מספר 30. זה יצטרך לחכות לטורניר הגולף הראשון במשחקים, ב-2016. בינתיים, יסתפק מקילרוי בביסוס מעמדו כדבר החם בענף.

כהרגלו, זו לא היתה רק התוצאה, אלא גם הצורה. עם יתרון שבע חבטות לפני הגומה ה-18 בסיבוב האחרון, ידע מקילרוי שהזכייה בתואר בכיסו. הוא חיפש אתגר חדש. "אנצח גם כאן בפער שמונה חבטות", אמר לנושא כליו, ג'יי.פי פיצג'ראלד, מכוון לזכייתו באליפות ארה"ב אשתקד. אמר ועשה, כשבחבטה האחרונה הוא מדייק ממרחק של כ-8 מטר. המסלול הארוך פיסית בתולדות טורנירי המייג'ור? תחרות הכוללת 99 מ-100 השחקנים המובילים בעולם? מזג אוויר קשה? כל אלה לא מנעו ממקילרוי לנצח בהפרש הגדול בתולדות אליפות ה-PGA.

מאוחר יותר, בחדר העיתונות, חייך מקילרוי בזמן שהזכיר לנוכחים כמה מהדברים שאמרו וכתבו. "קצת תוסכלתי מאיך ששיחקתי קודם לכן השנה, אבל כמה אנשים בחדר כנראה לחצו על כפתורי הפאניקה ללא סיבה", אמר, "זה דירבן אותי. רציתי לצאת למסלול ולהוכיח שטעו. לא הייתי יכול להשיב בדרך טובה יותר".

מקילרוי וגביע ה-PGA. הוא פשוט לא מתאמן מספיק, נטעןצילום: אי–פי

לכתבות ועדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

ריו עוד רחוקה, אבל מקילרוי טעם משהו מהאווירה טרם המשחקים כשביקר בכפר האולימפי בלונדון עם הטניסאית קרולין ווז'ניאקי, בת זוגו. התמונה שפרסם, בה נראה לצדה מתחת לחמש הטבעות, ודאי גרמה לכמה אנשים לצקצק בלשונם. הם עושים זאת כבר זמן מה.

פעמים רבות משויכת ירידה ביכולתם של ספורטאים צעירים לבני או בנות זוג. במקרה של הקשר בין הצפון-אירי לדנית, הראיות היו כפולות: גם מקילרוי וגם ווז'ניאקי חוו תקופות מאכזבות. אצל הטניסאית התבטא הדבר בהדחות מוקדמות ובהידרדרות בדרוג העולמי. מקילרוי, בעל הכישרון הייחודי שכבר החל לממש, פתח את העונה הנוכחית היטב עם תואר ועלייה לראשות הדרוג, אבל אז הודח בארבעה מחמישה טורנירים כבר אחרי יומיים. בחמשת טורנירי המייג'ור האחרונים לא הותיר כל חותם.

מי שרצה לתלות זאת במערכת היחסים, מצא בקלות במה להיאחז. השניים מרבים לנסוע לטורנירים של האחר/ת, כשלרוב מקילרוי הוא שנושא בעול, מסיבות לוגיסטיות. הוא פשוט לא מתאמן מספיק, נטען, גם מצד עמיתיו. "כשהייתי בן 23 והיתה לי חברה יפהפייה, לעתים לא הייתי מרוכז", אמר לוק דונלד, שעתה שוב איבד למקילרוי את פסגת הדרוג. גראם מקדאואל היה מעט רך יותר: "כל הנסיעות קצת מתישות אותו ואנחנו רואים עייפות. הוא עובר מסע של גילוי, מכל הסיבות הנכונות. הבחור מאוהב, זה לא דבר רע. הוא יהיה בסדר. הוא צעיר ובכושר ויש לו את כל הכישרון בעולם. זו רק שאלה של זמן עד שיחזור".

מי ששייך את היחלשותו לווז'ניאקי, התעלם בנוחות מכך שמערכת היחסים החלה בטרם זכה באליפות ארה"ב אשתקד ושבתקופה הזו ידע גם הרבה תוצאות טובות. לפעמים כל הסיפור מסתכם בגולף. "כל שנדרשו היו ארבעה שבועות כדי לאושש את המשחק שלי ולצאת מהירידה הקטנה", אמר שלשום, "זו התוצאה".

מקילרוי בפעולה. "הוא למד הרבה מלהיות בעולם של קרולין"צילום: רויטרס

בגיל 23 ושלושה חודשים, הפך מקילרוי לשחקן הצעיר ביותר מאז סווי באייסטרוס ב-1980 שקוטף שני תארי מייג'ור. רצף של 15 טורנירים גדולים שמסתיימים עם 15 זוכים שונים, מאז 2009, הגיע לסיומו. דרכו היתה מלאת ביטחון, החל בסיבוב פותח נקי מניקוד שלילי ביום שישי - "הראשון שלי מזה זמן מה" - וכלה ביום ראשון.

בתחילה פתח פער של שלוש חבטות בהשלמת הסיבוב השלישי, שהופסק עקב מזג האוויר. בסיבוב האחרון - שוב, נקי מניקוד שלילי - שמר על יציבות גם כשאיאן פולטר חתך בפער. "בגומה האחרונה פשוט נתתי להכל לשקוע", סיפר מקילרוי, "הרשיתי לעצמי לגשת לתחילתה בידיעה שאני עומד לנצח. נהניתי מהרגע".

בזמן שעשה זאת, מיהרו אחרים לעבור להשוואות ולהצבת יעדים. מקילרוי, צריך לומר, עשה זאת לעצמו. לסיבוב האחרון הופיע בחולצה אדומה, כמו אחד, טייגר וודס. "לו שיחקתי לצדו, לא הייתי עושה זאת", אמר על האמריקאי, שנותר מאחור אחרי שני סיבובים טובים, צוות ליד שחקנים אחרים והסתפק במקום ה-11, "ייתכן שאעשה זאת מעתה. לא פלא שהוא מנצח כל כך הרבה".

לכך מצפים גם ממנו. "צריך להתחיל בגיל צעיר כדי להגיע ל-14 תארי המייג'ור של וודס או ל-18 של ג'ק ניקלאוס", אמר פדרייג הרינגטון, "כי הם לא באים בקלות כפי שאנשים חושבים. זה הישג לזכות באחד בשנה, ולרורי יש 20 25 שנים של גולף לפניו".

ומי יודע מה עוד. במארס, אחרי זכייה בטורניר, המריא מקילרוי לניו יורק, למשחק ראווה של ווז'ניאקי. במהלכו, הוזמן למגרש להחליף חבטות עם מריה שראפובה. בשבת בערב צפה בטלוויזיה בבת זוגו מנצחת ברבע גמר טורניר מונטריאול. מי שתהה אם אפשר לשלב בין זה לבין קריירת גולף מצליחה, קיבל לפחות תשובה חלקית. "לפני שנה הייתי אומר שאיני יודע, כעת אני חושב שכן", אמר מקדאואל, "הוא למד הרבה מלהיות בעולם של קרולין".

מקילרוי ו-וודס הם עתה השחקנים היחידים בני פחות מ-40 בעלי שני תארי מייג'ור, אך הראשון מסרב לקבוע מטרות או להבטיח דבר. "אני פשוט רוצה להמשיך לעבוד קשה, בתקווה להוסיף כמה מאלה לארון", אמר, "טייגר אמר פעם שכדי להפוך עונה טובה לנהדרת צריך תואר מייג'ור. כעת יש לי שתי עונות נהדרות ברציפות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ