ארמסטרונג ינושל מתאריו?

כל השאלות והתשובות

מתי וכיצד זה יקרה? על מי הוא כועס ומדוע? מי יהפכו למנצחים הרשמיים? והאם זה בכלל סופי? כל מה שצריך לדעת, בפנים

ג'ולייט מאקור, ניו יורק טיימס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'ולייט מאקור, ניו יורק טיימס

אחרי שהודיע לאנס ארמסטרונג על כך כי לא ימשיך במאבקו המשפטי נגד ההאשמות לפיהן השתמש בחומרים אסורים בתקופתו כרוכב אופניים, ורגע לפני שהוא מנושל משבעת תאריו בטור דה פראנס, הנה מספר שאלות ותשובות שחשוב לדעת.

מתי וכיצד ינושל ארמסטרונג משבע זכיותיו בטור דה פראנס?

תשובה: מהסוכנות האמריקאית למלחמה בסימום נמסר כי היא תשחרר הצהרה ביום שישי בבוקר, ותודיע רשמית שהיא נותנת תוקף לכך שארמסטרונג השתמש בסמים ואף שיחק תפקיד מרכזי בתכנית הסימום של קבוצות האופניים בהן לקח חלק. כמו כן, הסוכנות תאמר כי ארמסטרונג מנושל מזכיותיו בטור וכי הוא מושעה לכל החיים מכל ספורט אולימפי או כל ספורט אחר שכפוף לקוד האתי העולמי נגד סימום.

זה יהיה תלוי באיגוד האופניים הבינלאומי – גוף השלטון של ענף האופניים, שחתום על הקוד האתי העולמי נגד סימום – וארגונים כמו "ספורט אמאורי", שמנהל את הטור דה פראנס, והוועד האולימפי הבינלאומי, לאכוף את השעייתו ולקחת מארמסטרונג את תאריו ואת כל הפרסים בהם זכה מאז אוגוסט 1998 – התאריך בו החל לבצע עבירות סימום. תחת הקוד האתי, הארגונים הנ"ל מחויבים לכבד את הסנקציות שהטילה הסוכנות האמריקאית למלחמה בסימום.

אך כנראה ייקח קצת זמן עד ששמו של ארמסטרונג יימחק לחלוטין מספרי השיאים, משום שאיגוד האופניים צפוי לערער על ההחלטה. ארמסטרונג, ככל הנראה, ישמור על הפרסים והמדליות בהם זכה עד שהליך הערעורים יישחקו.

לאנס ארמסטרונג. ינושל משבע זכיותיו בטור דה פראנסצילום: אי–פי

לכתבות ועדכונים נוספים בקורו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

השתלשלות האירועים בפרשת הסמים של ארמסטרונג:

25 בינואר 2011 - חקירת סמים רחבה מתנהלת נגד ארמסטרונג
5 בפברואר 2012 - פרקליטות ארה"ב סוגרת את החקירה הפדרלית נגד ארמסטרונג
14 ביוני 2012 - מתפרסם כתב אישום חדש שעתיד להיות מוגש נגד ארמסטרונג
30 ביוני 2012 - כתב אישום מוגש נגד ארמסטרונג
5 ביולי 2012 - ארבעה רוכבים מסכימים להעיד נגד ארמסטרונג

11 ביולי 2012 - שלושה מחבריו של ארמסטרונג לקבוצות הרכיבה מושעים לכל החיים

אם וכאשר ארמסטרונג ינושל מתארי הטור דה פראנס שלו, מי יהפכו למנצחים הרשמיים?

תשובה: טכנית, הרוכבים שסיימו במקום השני יטפסו למקום הראשון ויחליפו את ארמסטרונג כמנצחים הרשמיים. אך לעולם לא ניתן לדעת כיצד חברת "ספורט אמאורי", שמנהלת את הטור, תטפל בנושא. כך למשל ביארנה ריס הודה כי השתמש בסמים כשזכה בטור דה פראנס ב-1996, אך זה קרה מחוץ לטווח שמונה השנים בהן ניתן לשלול מרוכב את התואר, והוא עדיין רשום כמנצח הרשמי באתר הרשמי של הטור.

ב-1999, השנה בה ניצח ארמסטרונג לראשונה בטור דה פראנס, אלכס זול משווייץ סיים שני. ב-2000, 2001 וב-2003 הגרמני יאן אולריך עמד מימינו על הפודיום (מאוחר יותר הוא ריצה עונש השעיה בגין מעורבותו בפרשת סימום באמצעות הזרקת דם, אך השעיה זו נכנסה לתוקף רק ב-2005). ב-2002, ג'וסבה בלוקי הספרדי סיים שני, ב-2004 היה זה אנדראס קלודן הגרמני (שגם הוא קושר לסקנדל של הזרקת דם לפני הטור של 2006). ב-2005 איוואן באסו האיטלקי סיים אחרי ארמסטרונג (הוא ריצה עונש השעיה ב-2007 ו-2008, אחרי שהודה כי ניסה להשתמש בסמים, למרות שמעולם הכחיש כי אכן השתמש בהם.

מה היו תלונותיו המרכזיות של ארמסטרונג כלפי הסוכנות האמריקאית למלחמה בסימום?

תשובה: ברגע שארמסטרונג קיבל את המכתב מהסוכנות האמריקאית, בו נכתב כי היא עומדת להגיש נגדו כתב אישום בגין עבירות סימום, הוא טען כי ההליך אינו הוגן. הוא טען כי מכתב ההאשמה שקיבל אינו כולל מספיק מידע על מנת שיוכל להגיש כתב הגנה משמעותי בשלבים הראשונים של משפטו. הוא רצה לקבל את כל הפרטים, כולל את שמות העדים, אך הסוכנות השיבה כי היא אינה מחויבת להגיש את מידע מסוג זה עד זמן סביר לפני שימוע הבוררות. ארמסטרונג אמר כי הסוכנות מונעת ממנו את זכותו החוקתית להליך הוגן.

הוא גם אמר כי לסוכנות מלכתחילה לא היתה סמכות משפטית על המקרה שלו – איגוד האופניים הבינלאומי צריך להיות זה שמטפל בנושא. זהו נושא שכנראה יניע את האיגוד הבינלאומי לערער על המקרה לבית המשפט העליון לספורט.

ארמסטרונג כעס על כך שהוא נרדף בגין עבירות סימום למרות שמעולם לא נמצאה אחת מבדיקותיו חיובית, וכמו כן לא אהב את העובדה שחבריו לקבוצות הרכיבה לשעבר עמדו להעיד נגדו בשימוע הבוררות. הוא אמר שלחברי הקבוצות האלה הוצע עונש מקל על עבירות הסימום שלהם – אותם כינה "עסקה אהובה" – בתמורה למידע שימסרו אודותיו. הוא אמר שהם הוכרחו באופן לא הוגן לספק מידע לא נכון כדי להציל את עצמם.

ארמסטרונג (מימין) עם חברו לקבוצת דיסקברי, ג'ורג' הינקאפי, שהסכים להעיד נגדוצילום: אי–פי

ארמסטרונג טען כי אראוויס טייגארט, מנכ"ל הסוכנות נגד סימום, מעוניין לנקום בו באופן אישי. בהצהרתו ביום חמישי כתב: "בכל פנייה, הסוכנות האמריקאית נגד סימום שיחה תפקיד של בריון, מאיימת על כולם בדרכם וקוראת תיגר על האמון של כל אחד שמפקפק במניעיה או בשיטותיה – והכל על חשבון משלם המסים האמריקאי".

ארמסטרונג ניסה לעצור את ההליך ע"י הגשת תביעה נגד הסוכנות בבית משפט פדרלי, אך שופט פדרלי דחה אותה השבוע בטענה שהליך השימוע, שנמצא באחריות הקונגרס, מהווה את הפורום הראוי ביותר לנושא, וכי בתי המשפט האמריקאיים צריכים להישאר מחוץ לעניין.

שאלה: מה יקרה הלאה?

הסוכנות האמריקאית למלחמה בסימום תפעיל היום סנקציות באופן רשמי נגד ארמסטרונג, ותרחיק אותו לכל חייו מכל ספורט אולימפי, תוך שהיא לוקחת ממנו את כל תאריו בטור דה פראנס. אך הסיפור רחוק מלהסתיים עבורו.

לאיגוד האופניים הבינלאומי ולסוכנות העולמית למלחמה בסימום יש את הזכות לערער על ההחלטה של הסוכנות האמריקאית, ואיגוד האופניים הבינלאומי ככל הנראה יעשה זאת, בהתחשב בעובדה שהוא נלחם מול הסוכנות האמריקאית על קבלת הסמכות המשפטית בנושא. אם האיגוד יערער, התיק יעבור לבית המשפט לבוררויות ספורט, שממוקם בשווייץ ומהווה את בית המשפט הגבוה ביותר בספורט. המקרה יוצג לבוררים החדשים, אך השימוע הזה לא צפוי להתחיל השנה, בהתחשב בכך שבית המשפט הגבוה לספורט עמוס בתיקים.

בית המשפט יוכל לשנות את החלטתה של הסוכנות האמריקאית. או, ייתכן, שהוא ייתן לאיגוד האופניים הבינלאומי את הסמכות המשפטית על התיק.

לאנס ארמסטרונג. "תרומה" של 125,000 דולרצילום: אי–פי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ