אחיה קמארה
אחיה קמארה

אוסקר פיסטוריוס, האצן שרץ על רגליים מלאכותיות, עורר השראה בכל רחבי העולם עת השתתף לראשונה במשחקים האולימפיים בלונדון כשווה בין שווים. פיסטוריוס הורשה להשתתף במשחקים רק לאחר ויכוחים עזים שכללו טענות כי הוא מקבל יתרון בתחרויות הריצה בשל תותבות המתכת עליהן הוא רץ.

השבוע החלו המשחקים הפראלימפיים, הנערכים פעם בארבע שנים עם תום המשחקים האולימפיים. בטקס הפתיחה, שהמחיש את ניצחון הרוח והשאיפה לשוויון, השתתפו אלפי ספורטאים מרחבי העולם ובהם משלחת מכובדת מישראל.

השתתפות באולימפיאדה הינה יותר מחוויה אישית של התגברות על קושי, הצבת יעדים תחרותיים ועמידה בהם. היא מאפשרת פיתוח ביטחון עצמי לאדם עם מוגבלות וחיזוק תחושת המסוגלות. במקרים רבים, אירועי הספורט הינם ההזדמנות הראשונה לספורטאי להסתדר בכוחות עצמו במקום זר, לפתח יכולות חדשות ואופקים חדשים.

משחק הכדורעף בין הנבחרת הבריטית לרוסית במשחקים הפראלימפים הנערכים בלונדוןצילום: אי–פי

לכתבות ועדכונים נוספים הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

למשחקים הפראלימפיים וצמידותם למשחקים האולימפיים ה"רגילים" גם חשיבות חברתית רבה. הניצוץ למהפכת הנגישות בישראל החל מאותם אנשים עם מוגבלות שחזרו מהמשחקים האולימפיים ואיתם בשורת הנגישות והאפשרות לשינוי. כך למשל, ב-1968 התקיימו המשחקים הפראלימפיים בישראל שבעקבותיהם נקבעו לראשונה דרישות בחוק הישראלי לנגישות המרחב הציבורי, שהמשכן בחקיקת חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בשנת 1998.

במהלך השנים התפתחה המודעות לצורך בבניית סביבה מתאימה בפארק האולימפי, במתקני הספורט, בכפר האולימפי ואפילו בפיתוח העירוני במקומות בהם נערכים המשחקים. לדוגמה, באתונה היוו המשחקים האולימפיים מנוף להנגשת מערך המטרו העירוני; בברצלונה, פותחה עוד יותר העיר הנגישה על כל היבטיה – באוטובוסים נמוכי רצפה עם כבשים נפתחים, הנמכות מדרכה בצמתים, מדרכות נקיות מחסמים, ושביל גישה לחוף הים עד לקו המים.

הועדה המארגנת של אולימפיאדת לונדון שמה לה למטרה מוצהרת נגישות ושילוב אנשים עם מוגבלות במשחקים הכלליים, כמו גם במשחקים הפראלימפיים, על ידי יצירת התאמות ומענה למגוון האנושי, במקום "מידה אחת המתאימה לכולם". הם סיפקו שירותים ומתקנים הנגישים לכולם, שכוללים אתר אינטרנט ובו אפשרויות הנגשה שונות, רכישת כרטיסים מותאמת לאנשים עם מוגבלות, כולל מקום למלווה, מערך לסיוע בהתניידות בתוך המתקנים, תיאור קולי של המשחקים, מערכת הגברה ללקויי שמיעה ועוד.

כמו כן, נקבעה העדפה בתעסוקת אנשים עם מוגבלות בצוותים המארגנים והמקימים במטרה ליצור אווירה מגוונת ומשלבת, שבה האולימפיאדה משמשת כמנוף אמיתי לשינוי חברתי.

האדריכל שמואל חיימוביץ', היום ממונה נגישות ארצי בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, המתנייד על כיסא גלגלים, השתתף בשישה משחקים פראלימפיים בין השנים 1972 ל-1992. הוא מספר מחוויותיו, כי הספורטאים הנכים היו חיל חלוץ בהצפת הצורך בבניית סביבה מתאימה לצרכיהם, וזאת בזכות הופעתם כבעלי יכולות למרות מוגבלותם.

נכונותם לנסוע בעולם ולשהות פרקי זמן ארוכים מחוץ לביתם, תרמו להסברה בנושא זה. דווקא יכולתם הגופנית יוצאת הדופן בהתחשב במוגבלות הציפה את העובדה שיש חסמים ומחסומים, 'קטנים לכאורה', כמו הפרש הגובה בין כביש לבין מדרכה, קושי בלתי עביר לאלה מביניהם שאינם מסוגלים להלך על רגליהם ומתניידים בכיסא גלגלים.

ההישגים של הספורטאים לימדו אותם כי הם זכאים להרבה יותר מאשר למבט רחמני.
לסיום, אאחל לספורטאינו הצלחה רבה, שבירת שיאים וזכייה במדליות ולנו כחברה, שנפסיק להסתכל על אנשים עם מוגבלות במבט רחמני ונשכיל לאפשר להם שילוב בכל תחומי החיים.

הכותב הוא נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ