פראלימפי |

אוסקר פיסטוריוס יוצא נגד הלהבים

הדרום אפריקאי הפסיד בגמר ה-200 מ' בלונדון ותקף את המנצח אוליביירה: "הוא השתמש בלהבים ארוכים מדי, זה מגוחך ולא חוקי". הבוקר הוא כבר התנצל

אואן גיבסון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אואן גיבסון, גרדיאן

אוסקר פיסטוריוס לא האמין שזה קורה לו. האצן הדרום אפריקאי, שמעולם לא הפסיד בריצת ה-200 מ' בתחרות גדולה ונחשבת, מצא עצמו רק במקום השני על הפודיום לאחר הריצה אתמול במשחקים הפראלימפיים, כאשר ראה את הברזילאי אלן אוליביירה מדהים אותו ב-30 המטרים האחרונים, ועוקף אותו, בדרך לזהב.

מיד בסיום המירוץ האשים פיסטוריוס את אוליביירה בכך שהשתמש בלהבים ארוכים מדי, ולפיכך הניצחון אינו חוקי ועל הברזילאי להיפסל: "אלן הוא אתלט אדיר, ואני בטח לא אקח את זה ממנו, אבל הלהבים שלו ארוכים מאוד, הופכים אותו לגבוה מאוד, וכך אין לי סיכוי להתחרות מולו. ראיתם את הפיניש שלו, איך הוא הגיח מאחורה, למרות שהיה רחוק יחסית. זה לא מרוץ הוגן וחוקי, נתתי את הטוב ביותר שלי".

אולם, חרף טענותיו של הדרום אפריקאי הודיעה אמש הוועדה הפראלימפית הבינלאומית כי הניצחון של אוליביירה חוקי למהדרין, וכי הוא לא הפר שום חוק.

פיסטוריוס סיפר כי הוא העלה את העניין בפני הוועדה כבר לפני שבועות רבים, ואף נקב בשמו של בלייק ליפר, שזכה בארד, כיריב נוסף שלהביו ארוכים מדי. על פי טענת פיסטוריוס, הלהבים מגביהים את הברכיים שלהם בארבעה אינצ'ים מעבר לגובהם הטבעי, ובכך מגדילים את הצעד שלהם, מה שמעניק להם יתרון לא חוקי.

"הזמנים שהם עשו במרוץ פשוט מוגחכים", הוא אמר, למרות ששיא העולם שקבע בחצי הגמר בשבת בערב היה ב-15 מאיות מהיר יותר מהזמן המנצח של אוליביירה, אתמול, 21.45 שניות. הוועדה הפראלימפית, כאמור, שללה את הטענות הללו והודיעה שהלהבים של אולביירה וגם של ליפר עמדו בתקן החוקי.

דובר הוועדה: "ישנם חוקים ותקנות ברורים לעניין אורך הלהבים, והם נקבעו על פי נוסחה שמבוססת על הגובה והדינאמיקה של הספורטאי. כל האתלטים נבדקו ונמדדו היום לפני התחרות, וכולם קיבלו אישור להתחרות". מאוחר יותר הודיעה הוועדה כי תקיים מפגש בין פיסטוריוס והמחנה שלו לבין קצין הרפואה הראשי שלה, פטר ואן דה ולייט, על מנת לדון בטענותיו בצורה מסודרת ורגועה.

לאחר שנרגע והתקרר קצת מההפסד, אמר פיסטוריוס: "אני רוצה לברך את אלן. לחצתי את ידו על המסלול, הוא עשה היום מרוץ אדיר ואני מאחל לו את הטוב ביותר. כעת אני רוצה להתמקד במרוצים הבאים שלי, ולאחר שפספסתי את הזהב בגמר ה-200 מ', ארצה להגן על תארי בגמר ה-400 מ', ואולי, עם קצת מזל, גם ב-100 מ'".

המנצח אוליביירה, שאיבד את רגליו בגיל חודשיים, הדהים את האצטדיון המלא ב-80,00 צופים בלונדון עם קאמבק אדיר ב-30 המטרים האחרונים, וסיפר בסיום כי התאכזב מטענותיו של פיסטוריוס: "אוסקר הוא אתלט גדול, אני חושב שהוא דיבר על הלהבים שלי וטען שהם ארוכים מדי, בגלל שהוא מאוד הופתע מהזמן שלי בחצי הגמר, ורצה לערער את ביטחוני – אבל לא הצליח לו. יכול להיות שהוא מנסה לייצר ויכוח עם מישהו – איתי לא יצליח לו. עבורי הוא אליל גדול, וקשה לשמוע דברים כאלה מאליל".

אין זה ספק שמבחינה ספורטיבית מדובר בהפתעה גדולה מאוד, מכיוון שפיסטוריוס, האתלט קטוע הגפיים היחיד שהשתתף גם במשחקים האולימפיים וגם במשחקים הפראלימפיים, הגיע לתחרות בכושר שיא ממש, ובשבת בערב, כאמור, שבר בחצי הגמר את שיא העולם ב-200 מ', אותו קבע בעצמו ב-2007.

הוא הסביר את תחושות התסכול שלו: "אלן באמת ספורטאי אדיר, אבל רצתי במטרים האחרונים בקצב של מעל 10 מ' לשנייה, אני לא יודע איך זה אפשרי לבצע נגדי קאמבק כשאני בקצב הזה, לבוא מאחור ולעבור אותי. ראיתי את הריפליי בסוף, הוא פיגר ב-8 מ', כשנשארו 100 מ' לסיום, זה פשוט מגוחך שהוא ניצח". האמירות הללו מגיעות למרות שטרם תחילת המרוץ סיפר פיסטוריוס כי זה "נפלא שיש לי יריבים טובים ושהספורט שלנו מתפתח".

הבוקר, כשראה שדבריו עוררו גלי ביקורת ורעש גדול, פרסם האצן הדרום אפריקאי הודעת התנצלות על הדברים שאמר: "לעולם לא ארצה לגרוע מהישגו של ספורטאי אחר, ולפגום ברגע השמחה שלו לאחר ניצחון ואני רוצה להתנצל על ההערות שלי, שהגיעו בתזמון לא טוב, מיד אחרי סיום המרוץ.

"זה היה הרגע של אלן, ואני רוצה שכולם יידעו שאני מאוד מעריך אותו ורוחש לו כבוד. אני ספורטאי פראלימפי גאה ואני מאמין בהגינות של הספורט, אני שמח לעבוד עם הוועדה הפראלימפית הבינלאומית, וחולק את אותן מטרות יחד איתם".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ