רמי היפש

גדי ירקוני סיים אתמול את ההופעה הישראלית במשחקים הפראלימפיים עם מקום 13 במרתון בקטגוריית העוורים בזמן של 3:01:51 שעות. אחר כך הוא השתתף עם רוב חברי המשלחת בטקס הסיום, שבו נשא נועם גרשוני, מדליסט הזהב, את הדגל.

ישראל יוצאת מלונדון עם שמונה מדליות, שתיים יותר מבייג'ין שהסתיימו ללא זהב, ועם סיפוק מהתוצאות והיכולת. "רוב הספורטאים עמדו בציפיות", מסכם רון בולוטין, המנהל המקצועי של המשלחת ומי שהיה מדליסט פראלימפי בשחייה. "לא כולם, אבל המצב בהחלט טוב".

מתוך 75 מדינות שהספורטאים שלהן חוזרים מעוטרים, ישראל סיימה במקום ה-45 בטבלת המדליות. גרשוני, שהחל להתחרות בטניס רק לפני שנה וחצי, זכה בזהב ביחידים ובארד בזוגות. גם קובי ליאון זכה במדליה ראשונה. ענבל פיזרו זכתה בשלוש מדליות באולימפיאדה השלישית שלה, וגם איציק ממיסטבלוב ושרגא וינברג הם ספורטאים ותיקים ושבעי תחרויות.

האיצטדיון האולימפי בלונדון, במהלך טקס הנעילה של המשחקים הפראלימפייםצילום: רויטרס

כשהמשחקים הפראלימפיים החלו, ישראל נחשבה למעצמה. ההפניה לספורט כאמצעי לשיקום, בעיקר של נכי צה"ל, תרמה לכך שישראל הובילה בטבלת המדליות ואף אירחה את המשחקים ב-1968. מאז, המדינות בעולם התקדמו. "ספורט הנכים כבר אינו כלי לשיקום בלבד. זהו תחום הישגי לכל דבר", אומר בולוטין. "המדינות שמובילות את טבלת המדליות - סין, רוסיה, בריטניה, אוקראינה ואוסטרליה - השקיעו כספים רבים והתמקדו בספורט הנכים כספורט הישגי ולא רק שיקומי".

המדינות המובילות גם משקיעות בתשתיות ובאמצעים טכנולוגיים. אוסקר פיסטוריוס (זכה שלשום בזהב ב-400 מטר) אינו היחיד שיש לו להבים מהירים וגם כסאות הגלגלים עברו הרבה חידושים לטובת הספורטאים הפראלימפיים. בולוטין מקווה כי ההד התקשורתי הרחב לזכייה של גרשוני בזהב והצלחות המשלחת יתבטאו גם בהזרמת כספים בעתיד. "אני מקווה שהתמיכה הגדולה בארץ תתבטא בהמשך בתקציבים ובהשקעה בספורט הנכים, בעיקר בתשתיות. הדבר שאנחנו עדיין מתקשים בו הוא תשתיות של בני נוער נכים, שלא מגיעים לספורט ויכולים להצליח בו. בכל העולם מטפחים את הספורטאים הפראלימפיים מילדות ואנחנו עדיין מתקשים להגיע לכל הקהלים. אין מודעות מספיק גבוהה לכך בציבור, כמו למשל, הציבור הערבי שהפוטנציאל שלו גדול. אולי ההצלחה הפעם תניע ילדים נכים לספורט".

המדליות הישראליות במשחקים הפראלימפיים:

זהב: נועם גרשוני (טניס).

כסף: קובי ליאון (אופניים), דורון שזירי (קליעה).

ארד: נועם גרשוני ושרגא וינברג (טניס זוגות), יצחק ממיסטבלוב (שחייה), ענבל פיזרו (שחייה) - זכתה ב-3 מדליות ארד

סה"כ: שמונה מדליות, מקום 45 בטבלת המדליות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ