קווין מיצ'ל, גרדיאן

האגדה שכתב אנדי מארי בניו יורק היתה יותר מעוד הישג שעומד בפני עצמו. רק במסעות ספורטיביים מעטים נראה מטען גדול יותר, ומארי עצמו נראה לעתים כמו פרעוש שסוחב על גבו פסנתר במעלה הר. במחי ניצחון, הוא שם קץ לכמות לא מבוטלת של כאב.

את המשחקים הגדולים לא מנצחים בקלות, והזכייה הראשונה של מארי בגראנד סלאם תואמת לתדמית שלו כמי שהתקשה בהם. אלא שהפעם, מתחת לפני השטח, שררה גם אמונה אמיתית – אפילו בחלק מהטעויות שביצע. קור הרוח הלך יד ביד עם הלחץ. ברגע שעלה ליתרון שתי מערכות, הוא ידע שהוא רק צריך לשמור על שלוותו, והפרס יהיה שלו.

היו כאלה שהעלו ספקות בנוגע לכישרונו, אחרים עסקו בטמפרמנט שלו. כמעט אף אחד לא פקפק במחויבותו. נדמה שלכולם יש דעה על מארי, אבל הרלוונטית ביותר היא זו של הקרובים אליו יותר מכל. אמו ג'ודי, למשל. היא ליוותה אותו במסעו מאז הניף לראשונה מחבט בידו הרזה כשהיה בן 10, במגרשים הקרים בסקוטלנד. אתמול היא התרגשה לפחות כפי שהיתה בווימבלדון האחרון, כשבנה גרם לה לבכות לאחר ההפסד לפדרר בגמר – חודש לפני שניצח את השווייצי בגמר האולימפי.

אנדי מארי. לעתים היה נדמה שלכולם יש עליו דעהצילום: אי–פי

שני המשחקים הללו בווימבלדון נתפשו כרגעי מפתח בקריירה הסוערת לעתים של מארי. מתברר שהם אכן היו. במקביל אליהם, גבר הביטחון שלו במאמנו איוון לנדל, דמות קבועה ביציעי המגרש בתשעת החודשים האחרונים. הופעתו של לנדל אולי מפחידה את נערי הכדורים, אבל היא סייעה למארי להגשים את מלוא הפוטנציאל שלו ולקלף שבוע אחרי שבוע עוד קליפה של נזק מנטלי מצטבר. המזג הזועף כמעט נעלם. מכת כף היד זורמת בחופשיות. ההגשה השנייה שלו השתפרה, נתון שהולך ביחד עם העוצמה של הראשונה. אולי חשוב מהכל, ההיסוס של מארי לתקוף – שנבע מיכולתו יוצאת הדופן להגן – נשקל מחדש.

כשעיתונאים דנו לפני שנה בעתידו של מארי ובזהות האיש עמו הוא צריך לעבוד, אמר מאמנו הראשון בסבב, מארק פטצ'י: "אנשים רואים אצלו את הקשיחות על המגרש, אבל מחוצה לו דברים משפיעים עליו יותר ממה שחושבים. קשה להתמודד עם אור הזרקורים הזה, מאחר שהוא היחיד שעושה משהו בטניס הבריטי. ועדיין, הנה אנחנו דנים בשאלה מה לא בסדר באנדי. תחשבו רגע – יש הרבה יותר דברים שאינם בסדר במה שנמצא מאחוריו".

לבסוף, כידוע, הוא בחר בלנדל. מעט מאוד שיתופי פעולה התגלו כמוצלחים יותר בפרק זמן כה קצר. לנדל התיישב בראשו של מארי. יש חוט מקשר ביניהם – הפסדים. כל אחד מהם הפסיד בארבעת משחקי גמר הגראנד סלאם הראשונים שלו. לנדל לא מדבר הרבה, עם התקשורת או אפילו עם מארי, אבל שניהם חגגו את הזהב האולימפי של האחרון. לנדל אמר לו כי הוא ניצח בגלל שהפסיד.

"אמרתי לו שהפסד הוא הפסד, ושהפסד הוא לא הפסד. אתה לומד מהפסדים מסוימים ונכנס לדיכאון מאחרים. כשאתה נותן את הכל, אתה יכול להיות גאה בעצמך. ואתה יכול ללמוד מזה". זו בהחלט יכולה להיות השיחה הטובה ביותר שמישהו ערך עם מארי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ