יו"ר איגוד הטניס: "עלינו לבצע מהפכה בטניס"

לשלוח צעירים לאקדמיות באירופה, להקים כאלו בארץ, לשפר מתקנים. עבודה רבה מצפה לאסי טוכמאייר, אך קודם לכן, עליו לגייס כספים לכך

יואב בורוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב בורוביץ

אסי טוכמאייר לא נסע השבוע ליפאן, שם נפתח הבוקר המפגש על הבית העליון בגביע דייויס. יו"ר איגוד הטניס העדיף לטוס לאוסטריה ולצרפת, בחיפוש אחר אקדמיות איתן ישתף האיגוד פעולה בשנים הקרובות. "גביע דייויס חשוב", הוא אומר, "אבל פיתוח דור העתיד חשוב יותר".

טוכמאייר, בן 42, בעלי חברת הנדל"ן "קנדה ישראל", נבחר לעמוד בראשות האיגוד לפני עשרה חודשים. לדבריו, "הג'וב הזה הוא התנדבות מלאה, אבל מבחינתי זו עבודת קודש. אני משחק טניס 33 שנים ולפני שנבחרתי ליו"ר האיגוד תרמתי לענף לא מעט כספים. ברור שהמטרה שלי עכשיו היא להזניק את הענף קדימה. כשנכנסתי, מן הסתם, המצב לא היה מספיק טוב".

כבר שנים סובל הטניס הישראלי ממשבר חמור. בסוף שנות השבעים החל הענף בהתקדמות משמעותית עם שלמה גליקשטיין, בעקבותיו עלו עמוס מנסדורף, שחר פרקיס, גלעד בלום, הראל לוי, אנדי רם, יוני ארליך ודודי סלע, בנוסף כמובן לאנה סמשנובה ולשחר פאר בנשים. בשנים האחרונות הוא סובל גם מהישגים מרשימים פחות בזירה הבינלאומית וגם מדילול דור העתיד.

"דווקא בשנים האחרונות היו לנו הצלחות לא רעות בכלל בגביע דייויס", דואג טוכמאייר לשפר במעט את הרושם, "שחר פאר כבר היתה 11 בעולם ודודי סלע 30, אבל ברור שזו לא היתה התמונה האמיתית של הענף. צריך להבין שבמשך שנים היה מאבק מר בין איגוד הטניס למרכז הטניס, שפגע לא מעט בפיתוח המשחק. תחרויות כמעט לא היו בארץ, מספר הילדים שמשחקים טניס לא מספיק גדול, ואלו המוכשרים לא זכו לטיפול ולהשקעה המתאימים".

לכן טוכמאייר מתאמץ כל כך כיום ליצור קשר עם אקדמיה בכירה באירופה, שתהווה מענה מקצועי לעילויי הנערים והנוער. "שיהיה להם לאן לנסוע להתאמן, גם אם הם לא חיים שם כל הזמן, וגם שהמאמנים מהאקדמיה יגיעו לארץ ויתרמו מהידע שלהם. בסופו של דבר, נצטרך להקים אקדמיה רצינית בישראל. רק כך אפשר באמת לטפח שחקנים שיכולים להגיע לטופ העולמי", מסביר טוכמאייר.

טוכמאייר. "כדורגל מקבל 250 מיליון שקל, איגוד הטניס פעל בתקציב של שבעה מיליון" צילום: מוטי קמחי

לעתבות ועדכונים נוספים הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

בינתיים מהווה הטניס ספורט מעמדי. צעירים שמשפחותיהם מסוגלות לממן, נוסעים ליותר תחרויות ואימונים בחו"ל. למרבית הצעירים המוכשרים אין את הפלטפורמה המתאימה כדי למקסם את הפוטנציאל. "כשנכנסתי לאיגוד הוא היה בגירעון ופעל בתקציב של כשבעה מיליון שקל בשנה", מסביר טוכמאייר, "כדורגל מקבל בערך 250 מיליון, כדורסל כ-150 מיליון. טניס, הספורט השלישי בגודלו בישראל מבחינת פופולריות, הרבה מאחוריהם, אז ברור שהמטרה הראשונה היתה להכניס כסף לענף. אני שמח ש-2.5 מיליון שקל כבר נכנסו מספונסרים פרטיים, אבל זה עדיין לא מספיק כדי לממן את כל הענף הגדול הזה. ברור שכדי להכניס יותר כסף צריך לשפר את התדמית ואת ההישגים. גם על זה אנחנו עובדים".

טוכמאייר הגדיל את מספר טורנירי הפיוצ'ר - תחרויות לשחקנים בתחילת דרכם המקצוענית שעדיין מדורגים נמוך - הנערכים בארץ. "כיום יש 14 טורנירים לגברים, נשים ונוער. כמובן שגם היינו רוצים טורניר ATP, כפי שפעם היה טורניר רמת השרון, אבל זה סיפור של מיליונים להביא את השחקנים הבכירים לארץ, ואני מעדיף שהכסף הזה יילך לצעירים שלנו", טוען טוכמאייר.

אור רם-הראל, בן 17.5, אמנם ניצח בסיבוב הראשון בטורניר הנוער באליפות ארה"ב את המדורג חמישי, אולם לאחר מכן הודח בידי יריב לא מדורג. הוא טניסאי הנוער הבכיר בישראל, אך מדורג רק 1,347 בבוגרים. אם מחפשים כישרון-על בעתודות הנוער צריך לרדת עד ישי אוליאל בן ה-13, מקום שלישי באירופה לגילו. "פשוט מדאיג איך אין לנו בכלל דור עתיד", אמר דודי סלע באליפות ישראל האחרונה, "אבל אני רואה מה קורה בעולם ומה קורה בארץ. ברור שלצעירים הישראלים אין מספיק כלים כלכליים ומקצועיים כדי להתמודד".

טוכמאייר מודה כי "האחריות עלינו. אנחנו צריכים לעשות הכל כדי לבצע מהפכה בטניס, להחזיר שחקני עבר גדולים שיהיו מעורבים בפיתוח הדור הבא ובעיקר לא לחסוך מהילדים המוכשרים דבר. אבל אם נאמר את האמת, נדרשת גם השקעת מדינה. באנגליה משקיעים בטניס מאה מיליון ליש"ט בשנה, בצרפת קרוב ל-200 מיליון יורו. במדינות רבות אחרות המדינה משקיעה עשרות מיליונים. ומה אצלנו? שני מיליון דולר בשנה. ברור שאנחנו פועלים בתנאים מאוד קשים מלכתחילה".

אלא שטוכמאייר, שבנה הון אישי בעשר אצבעות, אינו מתכוון לוותר. "טניס הוא אחד הדברים הכי יפים שיש לישראל להציג. זה ענף שנתפש כספורט של מצליחנים ואנשים רציניים. בדוק בקורס טיס ותראה כמה חניכים שם שיחקו טניס. המון. זה ספורט שבונה מיומנויות לחיים. אין לי ספק שאצליח להמשיך לשכנע חברות עסקיות וספונסרים מכל הסוגים להשקיע ולתרום, אבל ברור שגם צריך תמיכת רשויות. לכן אני שמח שלאחר שנים של עבודה הצלחנו לשכנע את הטוטו לתת לנו 60 מיליון שקל לבניית מתקנים בכל המדינה. זו בפירוש התחלה טובה".

מתקנים ותשתיות חשובים ביותר, אך ברור כי ישראל תיוותר מאחור. ספק כמה שנים יעברו עד שתיבנה כאן אקדמיה ראויה וכמה כסף באמת יוכלו להשקיע בכישרונות הצעירים. ואולי כל העניין קצת אבוד אם לא יצמח כאן כישרון-על שבאמת יפרוץ. "טניסאי ישראלי בטופ 10 זה מה שבאמת יעשה כאן את השינוי", מצהיר טוכמאייר, "הוא מי שימשוך אחריו את כל הילדים וגם הרבה מאוד כסף פרטי, אבל כדי שזה יקרה צריך לעבוד, כי בלי השקעה עכשיו לא יהיה לנו שחקן בטופ 10".

ובינתיים יש את גביע דייויס, מפעל שסייע לא מעט לפופולריות של הטניס בישראל. "עשינו הישגים נפלאים, כולל חצי גמר לפני כמה שנים. גם עכשיו, אם נגבור על יפאן נחזור לבית העליון", מזכיר טוכמאייר, "אני לא אומר שאנחנו פייבוריטים או משהו כזה. בכל זאת, ליפאן יש שלושה טניסאים בטופ 100 בעולם ולנו רק אחד. אבל כבר עשינו ניצחונות יותר גדולים. אם אכן ננצח ונארח בשלב הבא בישראל, אולי את ספרד, שווייץ או ארצות הברית, אז באמת יהיה כאן טירוף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ