האם אפילו בהרווארד מקצרים דרך לספורטאים?

חקירה נרחבת בחשד לרמאות של סטודנטים באוניברסיטת הרווארד העלתה מחדש את הדיון הנושן בנוגע להטבות הלימודיות להן זוכים כוכבי הספורט

ביל פנינגטון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביל פנינגטון, ניו יורק טיימס

לפני שישה חודשים היתה קבוצת הכדורסל של הרווארד מקור לא שגרתי לגאווה בקמפוס. לראשונה בתולדותיה, דורגה הקבוצה בין 25 הראשונות בארצות הברית. כאשר זכתה למקום היסטורי בטורניר ה-NCAA, אחרי 66 שנים, הוצפה כיכר הרווארד על ידי סטודנטים ושחקנים מריעים.

יממה לאחר מכן, הקמפוס בעל הלבנים האדומות לא ממש דמה למצעד ניצחון, אבל החל בחנות הספרים של הרווארד – שהדפיסה חולצות לציון האירוע – ועד לנשיא האוניברסיטה, שקרא לקבוצה "כוח אמיתי בבניית קהילה", נראה היה שהרווארד נהנית מזוהר לא טיפוסי של הישג ספורטיבי.

בשבוע שעבר, ימים אחרי שפרסומים קישרו את שני הקפטנים של קבוצת הכדורסל לשערוריית רמאות מתפשטת שעשויה לערב עשרות ספורטאים, מצב הרוח בהווארד השתנה. "יש לי שותפים זרים לחדר שהגיעו מאוניברסיטאות בהן אין משמעות לספורט", אמר פטריק ליין, סטודנט בשנתו האחרונה ממסצ'וסטס, "כך שכאשר הם רואים ספורטאים מקצרים פינות כמו במקרה הזה, התגובה שלהם היא – 'ברוך שפטרנו'. והם לא הסטודנטים היחידים שמוטרדים מכך. יש כאן ספורטאים שעובדים קשה, אבל אחרים נמנעים מאתגרים לימודיים. אתה יודע שלא תמצא אותם בקורס היגיון דדוקטיבי, אבל תמצא אותם במסלול סוציולוגי הרבה פחות מכביד. לפעמים הם מתקיימים בנפרד, אבל עובדים יחד במסגרת החוגים, כמו סוציולוגיה או ממשל. זה ידוע".

טרבור נאש, סטודנט בהרווארד מאזור אטלנטה, אמר שהתגובה הראשונה בקמפוס היתה הלם מכך ש-125 סטודנטים מתוך 279 בקורס בעל המוניטין של עומס עבודה נמוך וציונים טובים – "ממשל 1310: מבוא לקונגרס" – נחקרו בחשד לרמאות במבחן שעשו בבית בסמסטר הקודם. "זה מספר כל כך גבוה", אמר נאש, "הפן הספורטיבי רק הפך את הסיפור לגדול יותר. אנשים מתוסכלים מהידיעה שכאשר הרווארד תוזכר, על כך ידברו אנשים".

החדשות עשויות לעורר דיון ישן לגבי ספורט והוגנות בלימודים באוניברסיטאות הבכירות. לפני 11 שנים פורסם הספר "משחק החיים: ספורט במכללות וערכי חינוך" על ידי נשיא פרינסטון לשעבר, וויליאם בואן, וג'יימס שולמן מקרן "מלון". השניים השתמשו במאגר מידע נרחב של תעודות וציונים של 90 אלף תלמידים מ-30 אוניברסיטאות ומכללות בכירות כדי לחשוף תרבות ספורטיבית שמשפיעה משמעותית על האתוס בקמפוס.

אחד המסרים בספר היה שספורטאים במוסדות הבכירים מגיעים כיום למכללות עם הכנה טובה פחות ברמה הלימודית, ועם מטרות וערכים שונים מאוד מאשר חבריהם לכיתה. חרף תגובה חריפה ומאורגנת, מספר אוניברסיטאות גדולות שינו מדיניות כדי לעקוב אחר הבחירות האקדמיות של הספורטאים שלהן ולמנוע מהם לעשות דברים כמו לגור יחד, במה שהפך מעשית למגורי ספורטאים.

התוצאה של החקירה הנוכחית בהרווארד אינה ידועה, אבל הפרות רציניות המקושרות לספורטאי הרווארד ברורות. "היה לי הרושם שהרווארד והאוניברסיטאות בליגת הקיסוס שונות, אבל אני מניח שהן לא", אמר ג'ראלד גרני, פרופסור באוניברסיטת אוקלהומה ועד לשנה שעברה נשיא האיגוד הלאומי ליועצים אקדמים לספורטאים, "אני יודע שיש להן סטנדרטים גבוהים, אבל אנחנו גם יודעים שמאמנים ויועצים מוצאים דרכים יצירתיות להציב ספורטאים בקורסים ובמסלולים מסוימים שמגנים עליהם. טוב שבהרווארד בודקים את זה, אבל כשספורטאים – וזה כולל את הספורטאים שלהם – צריכים להשקיע בספורט מעל 40 שעות בשבוע, זו נוסחה לאסון".

שולמן, ממחברי "משחק החיים", אומר: "הלחץ התחרותי עמו מתמודדים באוניברסיטאות מליגת הקיסוס דומה לזה שניצב בפני מכללות הספורט הגדולות. הם מתחרים אינטנסיבית על תלמידים, מתחרים כדי לגייס יותר תרומות ומתחרים על מווניטין. כך שכמובן שתחרות אינטנסיבית גוררת שקלול תמורות".

שני הקפטנים של קבוצת הכדורסל של הרווארד, קייל קייסי וברנדין קרי, לקחו פסק זמן לשנת הלימודים 2012/13. קרי וקייסי, שסומן טרם העונה כמועמד לתואר כדורסלן השנה בליגת הקיסוס, עזבו את הרווארד ימים אחרי שמנהל באוניברסיטה שלח דואר אלקטרוני בו המליץ כי סטודנטים שעשויים להיות מעורבים בפרשה ישקלו לקחת תקופת העדרות כדי לשמור על זכויותיהם. ייתכן שיורשו לחזור ב-2013/14, אחרי מה שיהווה מעשית שנת השעיה - העונש החמור מבין אלה שמוצעים בחקירה. במידה שהשניים היו נשארים בהרווארד ומוענשים בצורה דומה, היתה נמנעת מהם הזכות לשחק בקבוצה והם היו נאלצים לוותר על שנתם האחרונה ב-NCAA.

גם תלמידים אחרים בקורס האמור – רוב המשתתפים אינם ספורטאים – בחרו בחופשה. במקביל, אחרים החליטו להילחם בהאשמות, הכוללות שיתוף פעולה במתן תשובות או פשוט שימוש בתשובות של אחרים. החקירה עשויה להימשך חודשים.

הקורס בלב הפרשה היה ידוע ככזה שאינו מצריך מאמץ רב כדי להניב ציונים טובים, לפי סטודנטים בהרווארד. זה הפך אותו לאטרקטיבי עבור ספורטאים בעלי מחויבויות רבות לנסיעות ולאימונים. עם זאת, מספר סטודנטים שלמדו בו בסמסטר הקודם טוענים שדווקא היה קשה למדי. "הוא היה אחד מהקורסים הקשים שהיו לי", אמר סטודנט בהרווארד, ספורטאי לשעבר, שאינו חלק מהחקירה, "המבחן שקיבלנו לכתיבה בבית ניתן לסוף שבוע, ואכן נדרש כל הזמן הזה. הוא הרס לי את סוף השבוע. במקרים רבים, כשלפרופסור נדבקים מוניטין של מישהו נוח, הוא יקשה יותר בשנה הבאה. ייתכן שזה מה שקרה. אנשים חשבו שיצליחו בקלות ובמקום זאת הסתבכו ונאלצו לחפש דרך מילוט".

מספר סטודנטים טענו כי ההוראות לגבי מה שנחשב לשיתוף לא הולם במידע בין תלמידים היה לא ברור וסתר את עצמו. תוצר לוואי של המצב הוא תוספת באורך פסקה בשם "הצהרה בנוגע לשיתוף פעולה" שסופחה לעיקרי תכנית הלימודים לקראת הקורסים של סמסטר הסתיו.

במשחק הפוטבול שפתח את העונה בשבת, דנו אנשים בחקירה בזמן שעסקו בצליית בשר. "זה מצער ולא היה צריך לקרות", אמר אלכס ספייסק, שחקן פוטבול לשעבר בהרווארד שסיים את לימודיו ב-2010, "יש אנשים שמקדמים את הסיפור רק בגלל שמדובר בהרווארד, זו הזדמנות נהדר להכתים שם טוב".

אחרי המשחק אמר מאמן קבוצת הפוטבול של הרווארד, טים מרפי: "הילדים של הרווארד אינם טובים, הם נהדרים, אבל הם לא הולכים על מים. כהורים וכמחנכים חשוב שנחזק שיעור לחיים – התנהגות בלתי הולמת לא תתקבל. כי לאורך הדרך, בהמשך החיים, התוצאות עלולות להיות סופניות. הן יכולות לעלות לך בנישואים, בקריירה".

איש במחלקת הספורט בהרווארד לא מוציא הגה. יום אחד בשבוע שעבר, בשעה שעשרות ספורטאים צעדו על הגשר שמפריד בין הבניינים המרכזיים של הרווארד למתחם הספורט, מעטים הואילו לדבר, גם בעילום שם. "יש המון דיבורים על הנושא", אמר כדורגלן, "רבים מאתנו מכירים מישהו שמעורב, אבל נאמר לנו בבירור שאסור לנו לדבר עם התקשורת".

אחרי המשחק בשבת – בו אלופת ליגת הקיסוס, הרווארד קרימזון, ניצחה את אוניברסיטת סן דייגו 13-28 – אמר הקפטן בובי שניידר: "אנחנו לא ממש מדברים על זה. קודם כל, בגלל שאיננו יכולים לרדת לפרטים. כמובן שאחרים מדברים על זה. כך או כך, המוראל בקבוצה גבוה. זה לא משפיע עלינו, אנחנו נהיה בסדר".

נאש, הסטודנט מאזור אטלנטה, אומר שיש זווית נוספת לפרשה, כזו ששמע כמה פעמים מחבריו. "היו אנשים שמאוד התלהבו לקראת עונת הכדורסל המתקרבת. כעת זה כבר לא כל כך נכון".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ