נבחרת הבייסבול של ישראל |

אם תקראו להם, הם יבואו

אם יש לך רקע בבייסבול מקצועני ותיעוד של חגיגות הבר מצווה, יש סיכוי טוב שתגוייס בקרוב לנבחרת ישראל, שמעדיפה לנצח עם אמריקאים מאשר להפסיד עם ישראלים במוקדמות אליפות העולם. אז מיהו יהודי?

בארי בירק, ניו יורק טיימס
פלורידה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בארי בירק, ניו יורק טיימס
פלורידה

למרות שלנבחרת ישראל בבייסבול יש הרבה מגישים, תופסים ושחקני שדה מצוינים, הסגל שלה סובל ממחסור במצרך די חיוני – ישראלים. רק שלושה מתוך 28 שחקנים מגיעים מישראל. השאר הם אמריקאים עם ניסיון בבייסבול מקצועני ושורשים יהודיים, שגויסו כדי לשחק למען מולדת בה ביקרו רק מעטים מהם.

הדרישות החוקתיות על מנת להשתתף ב"וורלד בייסבול קלאסיק", טורניר בן 28 נבחרות שיצא אתמול לדרך עם ניצחון 3-7 של ישראל על דרום אפריקה, הן גמישות למדי. שחקנים לא צריכים להיות אזרחים של המדינה עבורה הם משחקים, ובקושי צריכים לעמוד בקריטריונים כדי להפוך לכאלה. במקרה של ישראל, שחקן צריך הורה או סבא\סבתא יהודים. גם מי שאינו יהודי והתחתן עם בן זוג יהודי רשאי לשחק. "אם רק היינו יכולים למצוא בחורה יהודיה נחמדה שתתחתן עם אלברט פוהולס, הוא היה יכול לשחק עבורנו בסיס ראשון", אומר בהומור פיטר קורץ, יליד ארה"ב שמשמש כמזכ"ל התאחדות הבייסבול הישראלית.

הבייסבול בישראל עדיין נמצא בחיתוליו. על פי קורץ, אולי 1,000 אנשים – בגילאים 7 עד 60 – משחקים את המשחק. במדינה יש מגרש בייסבול אחד. רוב המשחקים מתקיימים במגרשי כדורגל או במגרשים נטושים, שם הכדור נוטה לשנות כיוון בין עשבים ואבנים. לישראל דווקא יש גידול מקומי – בשנה שעברה היא אפילו אירחה סיבוב באליפות אירופה וניצחה מספר משחקים – אבל ה"וורלד בייסבול קלאסיק" זה סיפור גדול בהרבה. כשישראל קיבלה הזמנה להשתתף במוקדמות הטורניר, שנחשב כאליפות העולם, היא נאלצה לקבל החלטה: האם להופיע עם קבוצה נחותה ולספוג תבוסות, או לחפש שחקנים בארה"ב, שם הדשא ירוק יותר בכל הקשור ליהודים שמשחקים בייסבול.

אדם גרינברג מישראל (משמאל) מגיע בביטחה לבסיס מול דרום אפריקהצילום: אי–פי

"שאלתי את האנשים שלנו 'האם יפריע לכם ששחקנים שמעולם לא ביקרו בישראל יענדו את דגלה על החזה?'", אומר קורץ, "כולם תמכו בזה. היו כמה שאמרו שצריך לוודא שיהיו גם הרבה ישראלים, ותשובתי היתה: 'תקשיבו, אנחנו רוצים לנצח'".

יש גם מטרה נוספת. משחקי הטורניר משודרים בישראל. איך זה ייראה אם הנבחרת תתגלה כפלופ? במשך שנים ניסתה התאחדות הבייסבול הישראלית למשוך יותר אנשים למשחק. כעת יש לה קרן מיוחדת, שמטרתה לגייס ארבעה מיליון דולר על מנת להקים קומפלקס בייסבול ברעננה. ה"קלאסיק" עשוי לספק פריצת דרך. "יהודים רבים באמריקה מצביעים על סנדי קופאקס כמודל לחיקוי", נכתב בעלון שמטרתו לגייס כספים, "כעת הנבחרת הישראלית תעשה היסטוריה, כאשר תיוצג לראשונה על ידי שחקנים מקצוענים ותיצור אתלטים שיהוו מודלים חדשים לחיקוי עבור הנוער היהודי ברחבי העולם".

שלושה שחקנים יהודים מקצוענים שפרשו לאחרונה התגייסו למשימה הישראלית: בראד אוסמוס (לו יש אמא יהודיה), שון גרין (שלא שיחק ביום כיפור) וגייב קפלר (לו יש קעקוע של מגן דוד על השוק השמאלית). אוסמוס בן ה-43, אולסטאר לשעבר, מאמן את הקבוצה. גרין בן ה-39, אאוטפילדר שפרש בסיום עונת 2007, משמש מאמן-שחקן, בעוד שקפלר, גם הוא אאוטפילדר בן 37, פרש רק לפני שנה. גרין, שחבט יותר הום-ראנס מכל יהודי אחר מאז האנק גרינברג, מנסה להחיות מחדש את ההנפה הדינמית שלו. "עזבתי את המשחק מרצוני", הוא אומר, "אני חושב שאם הייתי רוצה בכך, עדיין יכולתי לשחק".

ה"קלאסיק" שוחק פעמיים בעבר, ב-2006 ו-2009. יפאן ניצחה בשני הטורנירים. הפעם, החלק המרכזי של התחרות יתרחש במארס. 12 נבחרות קיבלו מקום בין 16 האחרונות, לרבות מעצמות כיפאן, ארה"ב, הרפובליקה הדומיניקנית ו-ונצואלה. 16 נבחרות נוספות ייאבקו על ארבעת הכרטיסים הנותרים על ידי סיבובי מוקדמות שיתחילו היום ויימשכו עד ה-19 בנובמבר בפלורידה, גרמניה, פנמה וטייוואן.

המשחקים של ישראל היו אמורים להתקיים בנובמבר, בתום עונת הבייסבול בארה"ב. תזמון כזה היה מאפשר לנבחרת לגייס קרוב ל-10 שחקנים ממוצא יהודי, לרבות האאוטפילדר ריאן בראון, ה-MVP המכהן של הנשיונל-ליג; קווין יוקיליס משיקגו ווייט-סוקס; שחקן הבסיס השני איאן קינסלר והמגיש סקוט פלדמן מהטקסס ריינג'רס; שחקן הבסיס הראשון אייק דייויס מהמטס; והמגיש קרייג ברייסלו מבוסטון רד סוקס.

העובדה שהמשחקים הוקדמו לבסוף לספטמבר, אילצה את הנבחרת הישראלית לגייס שחקנים מהליגות הנמוכות – למעלה מ-240 קבוצות שמשחקות ביותר מ-12 ליגות. מדובר במשימה לא פשוטה, שכן לא לכל שחקן יהודי יש שם משפחה שמסגיר את מוצאו כמו קפלן או פרלמן. למרבה המזל, יש אנשים שעוקבים אחרי אינפורמציה כזו. סקוט ברניק מנהל אתר אינטרנט שמציג רשימה של שחקני בייסבול יהודים. הוא אומר שהוא מסתמך לרוב על המגזין "ג'ואיש ספורטס ריוויו", שמונה שחקנים להם לפחות הורה יהודי אחד, כל עוד הספורטאי לא בן דת אחרת ומסכים להופיע ברשימה. עורך המגזין שלדן וולמן אמר כי ברשימתו זוהה אוסמוס כיהודי לראשונה, אחרי שקיבל טיפ ממקור מהימן. "אמו התקשרה אלי", הוא מגלה.

שחקני נבחרת ישראל, הלילה. המטרה היא להגביר את המודעות למשחקצילום: אי–פי

אוסמוס, שלא גדל כיהודי, טוען כי סביר יותר להניח שהיתה זו סבתו שהתקשרה לברניק. הוא הפך אסיר תודה לפרסום שמו ברשימה לאחר שהופקד על בניית הסגל הישראלי. יש בערך 65 שחקנים מהליגות הנמוכות להם יש שורשים יהודיים. אוסמוס עובד כעוזר מיוחד עבור סן דייגו פדרס ויש לו גישה לדו"חות סקאוטינג. "הבנו שאנחנו מסוגלים להעמיד קבוצה טובה", הוא אומר, "כשהתחלנו ליצור קשר עם השחקנים, רובם אימצו בזרועות פתוחות את הרעיון לשחק עבור ישראל".

היו מספר מכשולים בדרך. בטורניר דרשו תיעוד שמוכיח כי השחקן הוא יהודי. כמובן שהשאלה "מיהו יהודי?" מהווה מקור לויכוחים רבים בישראל מאז נוסדה. בטורניר, לעומת זאת, לא נכנסים לעובי הקורה, אבל מועמדים פוטנציאליים לנבחרת עדיין היו צריכים לנבור בארכיונים על מנת לספק הוכחה ליהדותם. ג'ק למרמן, עוצר-ביניים באחת מקבוצות החווה של לוס אנג'לס דודג'רס, סיפק הוכחות מטקס הבר מצווה שלו. האאוטפילדר ג'וק פדרסון אמר שאמו יהודיה, אביו אינו יהודי והוא "בערך שום דבר". אמו הופקדה על הנבירה בארכיונים, ומצאה לבסוף תיעוד בעזרת איש ארכיון מסור בבית הכנסת של סבה.

גם אחרי שהושגו האישורים, מלאכת הרכבת הקבוצה לא היתה פשוטה. חלק מהמועמדים הטובים ביותר – אלה ששיחקו ברמות הגבוהות יותר של הליגות הנמוכות – היו עדיין יכולים לקבל זימון לליגה הבכירה במהלך הקיץ. האינפילדר היהודי בן ה-27, ג'וש סאטין, שיחק השנה משחק אחד עבור המטס, אבל סיים את העונה בקבוצה מהליגה הנמוכה. "אני שמח לשחק עבור ישראל, אבל זה גם די מוזר עבורי", הוא מודה, "איש מבני משפחתי מעולם לא היה שם".

כרגע נראית ישראל כמועמדת חזקה. לפני הפסד נבחרתו, אמר מאמן דרום אפריקה ריק מגנטה כי שחקניו הם כמו "תושבי ליליפוט שמשחקים נגד גוליברים". בהמשך הסביר כי "לישראל יש למעלה מ-100 שחקנים יהודים-אמריקאים לבחור מהם". הוא לא האשים את ישראל בדבר, אלא רק קינא בה מעט. "הלוואי שהיו לי יותר שחקנים שמשחקים בייסבול מקצועני בארה"ב", אמר.

גם בטורנירים קודמים שכנעו נבחרות שחקנים מצטיינים לחזור לשורשים. מייק פיאצה שיחק עבור איטליה, אנדרו ג'ונס עבור הולנד. אלכס רודריגז הסכים לשחק עבור הרפובליקה הדומיניקנית ב-2009, אבל פרש לבסוף עקב סיבות רפואיות. ספרד, אחת הפייבוריטיות במוקדמות יחד עם ישראל, חזרה לעברה הקולוניאלי ומשתמשת בשחקנים מוונצואלה, מקסיקו וקובה. "החוקים מאפשרים למדינות להשתמש במאגר רחב יותר של כישרונות", מסביר פול ארצ'י, סגן נשיא המחלקה הבינלאומית של ה-MLB, "העדיפות היא לפתח את המשחק מבחינה גלובאלית".

בינתיים, זה אומר שלנבחרת הישראלית יש שלושה ישראלים בלבד, שגם הכללתם נראית סמלית. התאחדות הבייסבול הישראלית, כך נדמה, תולה את רוב תקוותיה ביהודים ממקומות אחרים. כשקורץ צפה בשחקניו האמריקאים משוחחים זה עם זה בלובי המלון באחד הלילות בשבוע שעבר, הם נראו כמו אתלטים עילאיים – בכושר טוב, חזקים ומלאי ביטחון. "זה חלום שמתגשם", אמר באושר, "תסתכל עליהם. הם נראים כמו יהודים, רק גדולים יותר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ