מרתון ברלין

הפתעות הן דבר נדיר בריצות מרתון

ג'פרי מוטאי הקנייתי אולי לא שבר שיא עולם, אך חצה ראשון את קו הסיום בזמן של 02:04:15, התוצאה השישית בטיבה בעולם

אילן גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן גולדמן

מלבד האושר שניבט מפניהם של עשרות אלפי המזנקים שטרחו והגיעו מ-125 מדינות, משהו חרק במרתון ברלין כבר מרגע הזינוק. כצפוי, הדבוקה הקנייתית פרצה לפנים והשאירה אבק לכל מי שרק ניסה להיצמד, אך כבר בקילומטרים הראשונים, הפרצופים מלפנים נראו מיוזעים ומיוסרים ביחס למהירות ה"נמוכה".

הקלילות הקנייתית הטיפוסית נראתה כבדה מתמיד ומדידת הזמנים הראשונה והשנייה אישרו את שעתיד לבוא – במרתון ברלין הנוכחי, לא נזכה לראות את שיא העולם נשבר. ג'פרי מוטאי, "המרתוניסט המהיר בעולם", פיגר ב-30 שניות אחרי שיא העולם שקבע בן ארצו, פטריק מקאו, על אותו מסלול שנה לפני כן.

אולי היתה זו הלחות הגבוהה (74%), אולי הלחץ שלפת את בטנה של כל חבורת הרצים הלחוצה שכווננה לשבירת שיא העולם – מי יודע. העובדה היתה שמכתיבי הקצב על גופיות הפסים הלבנות שחורות שלהם המזכירות מדי אסיר, היו "שבויים" בקצב איטי (הכל יחסי כמובן), שרק הלך והדרדר ככל שהקילומטרים נקפו. הסיכוי לכתוב פרק חדש בספרי ההיסטוריה הלך ונגוז אחרי כל בדיקת זמנים.

המטרה המוצהרת של מוטאי היתה לעבור את חצי המרחק (21.1 ק"מ) בזמן של 61:40 דקות. זה לא קרה. בפועל, הוא עשה זאת ב-62:12 דקות. משם הדרך חזרה נראתה בלתי אפשרית.

מוטאי חוצה את קו הסיום היום בברליןצילום: אי–פי

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

ההתרגשות איתה קמו מיליוני רצים חובבנים שקיוו לראות את שיא העולם נופל לרגליו הדקיקות של מוטאי, נעלמה כלא היתה. מה לעשות, הקנייתים הרגילו אותנו בשנים האחרונות לטוב: הם מחצו את שיא העולם של הקיסר האתיופי גברסילאסי, שברו את שיאי המסלול בכל המרתונים הנחשבים וחלקם אף הצהירו כי "בקרוב נראה את שיא העולם יורד עד ל-2:03 שעתיים עגול", כפי שטען אבל קירוי, אלוף העולם בריצת המרתון. "אח"כ הוא ירד ל-2:02 שעתיים, אולי אפילו לשעתיים עגול. זה לא ייקח הרבה זמן", הבטיח.

ובאמת היו רגעים במרתון הנוכחי, בו נדמה היה כי הבלתי אפשרי הולך להתרחש. אחרי ש"האסירים" סיימו את עבודתם בק"מ ה-30, מוטאי בן ה-31 החליט לנסות, ובפרץ של כוח טהור ומהירות, השאיר אבק לכל הטוענים לכתר.

מלבד דניס קימטו, 28, שיאן העולם הטרי למרחק 25 ק"מ, שנתן הופעת בכורה בברלין, לא היה מי שיכול לעמוד בקצב המסחרר. בק"מ ה-35 מוטאי כבר החל להדביק את קצב השיא החמקמק של מקאו (2:03:38 שעתיים) ואחרי 1:51 שעה, הופיע כיתוב ברור על המסך "זמן סיום צפוי 2:03:35 שעתיים" – 3 שניות מתחת לשיא העולם. הפרפרים בבטן חזרו.

אבל בריצת מרתון הפתעות טובות הן דבר נדיר. הזמן האבוד התחלף בעייפות והמהירות צנחה בקילומטרים האחרונים. הסבל נכתב היטב על פרצופו של מוטאי, וגם הנחישות האדירה להוכיח לעולם כי הוא המרתוניסט המהיר בכל הזמנים לא עזרה הפעם. התסכול מכך שלא נבחר לייצג את קניה במשחקים האולימפיים בלונדון, גם היא לא הצליחה להניע את הרגליים העייפות.

את קו הסיום מוטאי חצה לבסוף בזמן של 2:04:15 שעתיים – התוצאה השישית בטיבה בעולם. מיד אחריו הגיע קימטו ששוב הוכיח כי המושג "מרתון בכורה מדהים", אינו דבר כה נדיר כשמדובר ברצים המזרח אפריקאים. שלישי הגיע קנייתי נוסף, ג'פרי קיפסאנג בן ה-19, שלדברי הפרשנים, "קבע את תוצאת המרתון הטובה בעולם לנער מתבגר" כשעצר את השעונים על 2:06:12 שעתיים.

אתמול פרסמנו כאן את סיפורו קורע הלב של מוטאי - כיצד התגבר על העוני ולמרות כל הקשיים שחווה בחייו, בחר בריצה והמשיך לדבוק בה כמפלט לחיים טובים יותר. הניצחון שלו היום בברלין הכתיר אותו כמנצח סדרת "חמשת המרתונים הגדולים" - אז לעזאזל עם שיא העולם - לעזאזל עם הצופים בבית, ושילכו לעזאזל גם ספרי ההיסטוריה. בעוד אנחנו מחשבים את השניות, למוטאי מחכה צ'ק של קרוב למיליון דולר שיבטיח את עתיד משפחתו וחשוב מכך, יפתה עוד צעירים קנייתים רבים לבחור בריצה על פני העוני.

מוטאי ומדליית הזהב, היום בברליןצילום: רויטרס

"הדור הבא כבר מגיע", הזהיר לא מזמן רץ המרתון הקנייתי עמנואל מוטאי. "השוק רוצה לראות אותנו רצים מהר בכל מרוץ. הדרך שבה אנחנו מתאמנים השתנתה, אנחנו רצים הרבה יותר, מתאמנים קשה יותר ממה שקודמינו התאמנו", מחדד אלוף העולם קירוי, "הדור הבא הוא פרוע ואגרסיבי, זה לא משהו שהעולם ראה לפני כן". קניה בוערת מבפנים ובעוד חודש יגיע תורו של פטריק מקאו במרתון פרנקפורט. שלא תהיה לכם אשליה, הוא לא מגיע לשם בשביל הכיף.

ניתאי שטיין היה ראשון הישראלים בברלין, כשסיים את המרוץ בזמן של 2:29:36, אחרי שעבר את החצי הראשון ב-75:09 דקות ואת החצי השני ב-74:27 דקות. זהו המרתון הראשון של שטיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ