"שערוריית הסמים המתוחכמת ביותר אי-פעם"

לאנס ארמסטונג הולך ומסתבך: הרשות האמריקנית ללוחמה בסמים חושפת ראיות חדשות בפרשה שהביאה למחיקת זכיותיו בטור דה פראנס

אדי פליס, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדי פליס, אי-פי

הרשות האמריקנית ללוחמה בסמים הודיעה מוקדם יותר היום ש-11 מחבריו לקבוצה לשעבר של לאנס ארמסטרונג העידו נגד הרוכב האגדי, וחשפו את מה שהוגדר כ"שערוריית הסמים המתוחכמת ביותר אי-פעם בספורט המקצועני".

בקרוב, כך נמסר בהודעה, ישוחררו לתקשורת הפרטים המלאים, אולם ראש הרשות, טראוויס טיגארט, הסכים לספר שהמסך יכיל כאלף עמודים של עדויות מפורטות. הוא נקב בשמותיהם של הרוכבים ג'ורג הינקפי, פלויד לנדיס וטיילור המילטון כעדי המפתח, שהובילו להשעייתו לצמיתות של ארמסטורנג ולמחיקת שבע זכיותיו בטור דה פראנס.

דוברו של ארמסטרונג, מארק פביאני, סירב להתייחס לידיעה והפנה את התקשורת למכתב ששלח עורך דינו של הרוכב לרשות ללוחמה בסמים ביום שלישי האחרון. במכתב נאמר שהרשות פעלה כ"תובע, שופט, חבר המושבעים, בית דין לערעורים ולבסוף כתליין", עת פרסמה "גרסה מסולפת וחד צדדית של האירועים". במכתב אף נטען שלעדים בפרשה, בעיקר לרוכבים, הוצעו עסקאות טיעון להקלת עונשם, בתמורה להפללת חברם לקבוצה.

ארמסטורנג. עדויות חדשות מאיימות להכתים את שמו אף יותרצילום: רויטרס

לחדשות ולעדכונים נוספים, הצטרפו לעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

כשהוא מודע היטב לביקורת הקשה שמוטחת בו מצד ארמסטרונג ומתומכיו, טיגארט טוען שהרשות טיפלה בפרשה כפי שהיתה מטפלת בכל נושא דומה שהיה עולה על שולחנה. "אנחנו מרוכזים אך ורק בחשיפת האמת, ללא השפעותיהם של ידוענים, או של איומים, התקפות מצד אנשי ציבור ולחץ פוליטי. ליחס הזה ראויים ספורטאים מקצוענים, וזה היחס שכל אחד מהם מקבל".

טיגארט סיפר שכשהעביר את הדו"ח לאיגוד האופניים הבינלאומי (UCI), צירף בקשה לייסוד תכנית משמעותית ובעלת סמכויות, שתנקה את הספורט מכתם הסמים שדבק בו בעקבות הפרשות האחרונות. עוד אמר יו"ר הרשות שמן העדויות התגלה שקשר השתיקה בין הרוכבים הבכירים נשבר: 26 אנשים, מתוכם 15 רוכבים מקבוצת יו.אס. פוסטל עליה נמנה ארמסטורנג, סיפקו מידע לדו"ח. כזכור, שש מתוך שבע זכיותיו של ארמסטורנג בטור דה פראנס הושגו במדי קבוצה יו.אס. פוסטל.

עורך דינו של ארמסטורנג פסל את העדויות החדשות והתייחס ללנדיס ולהמילטון כ"שקרנים שבדו מלבם סיפורים סותרים תחת שבועה". אך דווקא תפקידו של הינקפי בפרשה עלול להתברר כמכריע, שכן הוא נמנה על חבריו הטובים והקרובים של ארמסטורנג בקבוצה. "לפני כשנתיים, פנו אלי חוקרים פדראליים ולאחרונה גם חוקרים של הרשות ללוחמה בסמים, וביקשו ממני לספר על האירועים מהזווית האישית שלי", צוטט במסמך ששוחרר לתקשורת. "הייתי מרגיש הרבה יותר בנח לספר רק על עצמי ועל מעשי, אך הובהר לי שמחובתי למסור להם את כל המידע שברשותי – וכך עשיתי", הוסיף.

שני נאשמים נוספים בפרשה, גם הם חברים ביו.אס. פוסטל, ד"ר מישל פרארי וד"ר גארסיה דל מורל, הושעו לצמיתות מפעילות. תיקם של שלושה חברים אחרים בקבוצה נמצאים כעת בבוררות. ארמסטורנג, כזכור, בחר לא לערער על גזר הדין והודה באשמה, למרות שטען בעיקשות שהרשות ללוחמה בסמים מנהלת נגדו "ציד מכשפות", ושהם אוכפים בטיפול בו חוקים שהעלימו עין לגביהם במקרים אחרים.

איגוד האופניים הבינלאומי ביקש לראות את הדו"ח המלא לפני שיחליט האם להצטרף לסנקציות על ארמסטורנג, אולם הרשות ללוחמה בסמים טענה שאין צורך באישורם, כיוון שהרוכב הודה כבר באשמה. הדו"ח יועבר בהמשך לרשות העולמית ללוחמה בסמים, להם זכות לערער על המסקנות, אולם מניסיון העבר נראה שייתמכו בעמיתיהם האמריקנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ