פרשת לאנס ארמסטרונג: העדויות המרשיעות נחשפות

על גבי 200 עמודים חושף דו"ח מפורט כיצד הרוכב האגדי השתמש בסמים אסורים, איים, שיקר, רימה וטישטש עקבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסוכנות האמריקאית למניעת סימום בספורט (USDA) פרסמה אתמול (רביעי) את הדו"ח הסופי כנגד רוכב האופניים ואלוף הטור דה פראנס שבע פעמים, לאנס ארמסטרונג, וקבוצתו לשעבר יו.אס פוסטל. הדו"ח החמור והמצמרר חושף את "תכנית הסימום המתוחכמת ביותר, המקצועית ביותר והמוצלחת ביותר שעולם הספורט ראה אי פעם", כדברי הסוכנות.

בדיווח שכולל מעל 200 עמודים חשפה הסוכנות כיצד השתמש ארמסטרונג בסמים אסורים בצורה שיטתית. בנוסף, לחץ ארמסטרונג על חבריו לקבוצה לנהוג כמותו על מנת שיוכלו לשדרג את הישגיהם ואיים כי אם לא יעשו זאת, הוא ידאג שיסולקו מהקבוצה.

"לארמסטרונג היתה שליטה בלעדית לא רק לגבי השימוש העצמי שלו בסמים, שהיה נרחב, אלא גם לגבי תרבות השימוש בסמים של קבוצתו", נכתב בדו"ח, "העדויות מציגות באופן חד משמעי שארמסטרונג לא רק השתמש בסמים ממריצים, אלא גם סיפק אותם לחברי קבוצתו. הוא לא רק דרש מהם להראות מקסימום יכולת על האופניים, אלא גם חייב אותם לפעול במדויק על פי תכנית הסימום של ד"ר מיקאלה פרארי (רופא שהורשע בפרשיות סימום רבות) או שיוחלפו. תכנית הסימום של קבוצתו, שנועדה בעיקר כדי לשרת את מטרותיו של ארמסטרונג, היתה משמעותית ונרחבת".

ארמסטרונג והינקאפי. הסגן הנאמן חשף את האמתצילום: רויטרס

בפעם הראשונה מציגה הוועדה את עדותו של ג'ורג' הינקאפי, מי שנחשב במשך שנים לחברו הטוב וסגנו המסור של ארמסטרונג בקבוצת יו.אס פוסטל. בעדותו מודה הינקאפי ומשחזר כיצד הוא וארמסטרונג השתמשו בסם EPO, בטסטוסטרון, בעירויי דם ובחומרים אסורים אחרים במשך שנים.

"מעט אחרי שהובסנו במירוץ מילאן-סן רמו, ארמסטרונג כעס מאוד. כשנסענו הביתה, לאנס אמר לי 'זה בולשיט. אנשים משתמשים בחומרים. הם רוצחים אותנו'", שיחזר הינקאפי, "הוא אמר שהוא לא רוצה יותר להפסיד ושצריך לעשות משהו. הבנתי ממנו שהקבוצה צריכה להתחיל להשתמש ב-EPO. הביצועים שלנו התחילו להשתפר ולאנס התחיל להפגין יכולת טובה יותר. הוא הצליח מאוד בוואלטה. כולנו ידענו והודינו בכך שהשיפור נבע משימוש ב-EPO.

"הייתי מודע לכך שלאנס השתמש בטסטוסטרון במהלך התקופה שהיינו יחד בקבוצה. למשל, במירוץ בספרד בשנת 2000, ציין לאנס בפניי שהוא לקח טסטוסטרון. הוא אמר לי שהוא מרגיש יותר טוב, והוא לקח קצת 'שמן'. כששמעתי שבודקי הסמים הגיעו למלון שלנו, שלחתי ללאנס הודעת טקסט והזהרתי אותו שלא יגיע למלון. כתוצאה מכך, לאנס פרש מהמירוץ.

"ב-2003 לאנס יצר איתי קשר ואמר שהוא צריך לעשות משהו פרטי בדירה שלי בג'ירונה בגלל שיש לו אורחים בדירה שלו. הסכמתי ולאנס הגיע לדירה יחד עם ד"ר דל מוראל. לאנס והדוקטור נכנסו לחדר השינה שלי ודל מוראל סחב אתו משהו שנראה כמו עירוי דם. הוא ביקש לשאול קולב מעילים והשניים סגרו מאחוריהם את הדלת. הם היו בחדר בערך 45 דקות עד שעה, שזה בערך הזמן שלוקח כדי להזריק עירוי דם. אני יודע שזה מה שקרה שם, כי ד"ר דה מוראל ביצע הזרקה של עירויי דם לגופי במקרים רבים אחרים".

ארמסטרונג וקבוצת יו.אס פוסטל. תכנית סימום משמעותית ונרחבתצילום: אי–פי

ישנם מקרים המצוינים בדו"ח שלעתים אף נשמעים משעשעים. שני עדים ציינו כי הרופא של קבוצת יו.אס פוסטל, ד"ר פדרו קלאייה, נכנס לפאניקה במהלך הטור דה פראנס של 1998 לאחר שפרצה שערוריית פסטינה. הקבוצה הצרפתית נתפסה בזמנו כשבארון התרופות שלה נמצאו כמויות גדולות של סמים אסורים. מתוך בהלה החל קלאייה לנקז באסלת השירותים עשרות אלפי תרופות וסמים של הקבוצה. אלא שזה לא היה עוזר לו אם המשטרה הצרפתית היתה פושטת, משום שהוא השתמש בשירותים של קראוון, שאינם נשטפים בביוב אלא נשארים מרוכזים ברכב עצמו.

לטענת הדו"ח, ארמסטרונג הצליח לא להיתפס ממש בדקה ה-90 בעשרות מקרים בגלל תחכום ולעתים פשוט בשל מזל. "בוקר אחד הופיע בוחן סמים והחל להתמקם באזור. ד"ר קלאייה הבחין בכך, ניגש לרכב, החביא במעילו עירוי של מי מלח, הגניב אותו ממש ליד הבוחן ונכנס לחדר השינה של ארמסטרונג", נכתב בדו"ח, "קלאייה נתן לארמסטרונג עירוי של התמיסה כדי להוריד את רמת תאי הדם האדומים בדמו. מנהל הקבוצה ג'ונתן ואוטרס נזכר כיצד התלוצץ לאחר מכן עם קלאייה על כך שהצליח לבצע את זה 'ממש מתחת לאף של הבוחן'".

כותבי הדו"ח מטיחים בסיום ביקורת קשה על ארמסטרונג בכך שסרב להתמודד עם ההאשמות ומתארים כיצד היה נראה דיון כזה, אם היה מתקיים: "עד אחר עד היה נקרא לדוכן ועד אחר עד היה מאשר את הדברים הבאים: זה לאנס ארמסטרונג שהשתמש בסם האסור EPO. זה לאנס ארמסטרונג שהשתמש בסם האסור טסטוסטרון. זה לאנס ארמסטרונג שסיפק לקבוצתו סמים אסורים. זה האיש שכפה תכנית סימום על חברי קבוצתו ואיים על רוכבים שאם לא ישתמשו בסמים בהתאם לתכנית של ד"ר פרארי הם יסולקו. זה האיש שקיבל עירויי דם אסורים בחדר המלון של רופא הקבוצה במהלך הטור דה פראנס. זה האיש שהקיף את עצמו במומחים בתחום הסמים על מנת שיוכל להמשיך לזכות בטור דה פראנס שנה אחרי שנה. זה האיש שהפעיל תכנית מאסיבית ומפורטת כיצד להשתמש בסמים אסורים, לטשטש עקבות, לאיים על עדים, להשחית את שמם הטוב של אנשים, לשקר במהלך שימועים ולתקשורת ולעשות כל מה שצריך כדי להחביא את האמת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ