פרשת ארמסטרונג |

"סמים לא היו חריגה, אלא נורמה"

הדו"ח של הרשות ללוחמה בסמים בנוגע לפרשת הסימום של לאנס ארמסטרונג, מכתים לא רק אותו, אלא את הענף כולו

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"עד לאחרונה, אולי עד היום, אנשים שהרהרו בסימום חשבו על בחור שמשתמש לבדו בחומרים אסורים כדי להשיג יתרון. מה שלא הבינו - מה שאני לא הבנתי עד שכבר הייתי מחויב לקריירה הזו - הוא שסימום היה מאורגן ובכל מקום בדבוקה. סמים לא היו חריגה, אלא נורמה. אחרי שהקרבתי למען חלומי, מספר שנים אחרי שהפכתי למקצוען, ראיתי את הענף כמו שהוא: ספורט בו חלק ממנהלי הקבוצות והרופאים תיאמו וסייעו בשימוש בחומרים ובשיטות אסורים. בו הספורטאים ברמה הגבוהה ביותר, אולי בלי יוצאים מן הכלל, משתמשים בחומרים אסורים. בו סימום כה מקובל, שרוכבים מקבוצות שונות מתאמים זאת כדי לשמור על הקצב של רוכבים אחרים שעושים אותו הדבר. בראשי הבחירה הית 'לעשות את זה או ללכת הביתה'. עבורי, לא היתה בחירה".

הרשות האמריקאית ללוחמה בסמים, תובעת, נגד לאנס ארמסטרונג, נתבע. כך נפתח הדו"ח שפרסמה שלשום הרשות (USADA), בו חשפה את העדויות והראיות שהובילו להחלטה למחוק את רוב התוצאות שרשם ארמסטרונג כרוכב אופניים בגין שימוש בסמים. כנראה שזה רק צודק.

במשך שנים הוא היווה פניו של הענף וסייע לו לצבור פופולריות. עכשיו הוא הדמות נגדה  מופנים רוב החצים, במסמך ובפרשה שמהווים למעשה כתב אישום חמור נגד הענף כולו. חלק מהנכתב בדו"ח אינו מהווה חידוש. מדובר בסיפורים שהושמעו בחודשים אם לא בשנים קודמות, בספרים או בראיונות של רוכבי העבר פלויד לאנדיס וטיילר המילטון, שאיבדו את הקריירה לאחר שנתפסו. אבל כאשר מוסיפים לכך את העדויות החדשות וההודעות לתקשורת - לרבות זו של ליויי ליפהיימר, המובאת בפתיחה - ואורזים הכל יחד, מתקבל מסמך שיכול לגרום לכל חובב אופניים לתהות: במה צפינו כל השנים הללו?

את התשובה מספק דניאל קויל, אחד מרבים שפרסמו ספרים על ארמסטרונג. "סימום הפך את התחרות הספורטיבית למשחק שח של מידע וגישה", אמר אתמול ל"יאהו", "למי יש את הרופא הטוב ביותר? מי מוכן לקחת את הסיכון הגדול ביותר? ללאנס היה את המידע הטוב ביותר, הכי הרבה אומץ וגישה לרופא הטוב ביותר. הוא זכה בתחרות שבע שנים ברציפות. הוא לא המציא את התרבות הזו, אבל הוא ניצח את כולם במשחק הזה".

ארמסטרונג (מימין) והינקאפי. שיטת חבר מביא חברצילום: רויטרס

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

את זה, כתבו ב-USADA, עשה ארמסטרונג תוך "הסתמכות על EPO, טסטוסטרון ועירויי דם, אבל גם - ללא רחמים - בציפייה ובדרישה שעמיתיו לקבוצה ישתמשו גם הם בסמים כדי לסייע למטרותיו, אם לא לשלהם. לא היה טוב מספיק שישקיעו מאמץ מקסימלי על האופניים, הוא גם דרש שידבקו בתכנית הסימום שנקבעה להם, או יוחלפו".

בתכנית הסימום של יו.אס פוסטל לא היו מעורבים בודדים. לאורך השנים, מדובר בעשרות. רוכבים, רופאים, אנשי מקצוע והנהלה. אפשר רק להעריך ולהיבהל מהשיטתיות שמאפשרת לרבים כל כך לרמות ולא להיתפס. ויו.אס פוסטל, זה ברור, לא היתה בודדה. כריסטיאן ונדה ולדה סיפר כי כשעזב ב-2004 לטובת ליברטי סגורוס גילה שגם לה יש תכנית סימום מסודרת. רק חלק מהקבוצות נתפסו לאורך השנים. קשר השתיקה היה חזק.

חלקו התפורר עתה. החומרים, העיתויים, דרכי ההברחה ודרכי ההסתרה - כולם מפורטים בדו"ח. פרקליטו של ארמסטרונג ממשיך לדבר על "ציד מכשפות", "כתבות צהובונים ממוחזרות" ו"שקרנים סדרתיים", אך העדויות כבדות מדי. השמנה והסלתה של הרכיבה האמריקאית בדור האחרון - ליפהיימר, ונדה ולדה, דייויד זבריסקי, טום דניאלסון, ג'ונתן ואוטרס, ג'ורג' הינקאפי, חברו הטוב של ארמסטרונג - הצטרפו עתה ללאנדיס ולהמילטון. 11 רוכבים, בין 26 הצהרות שניתנו על ידי גורמים שונים, לא רק מעידים שראו את ארמסטרונג עוסק בסימום, משתמש ומעביר, אלא גם מודים שעשו זאת בעצמם. לרוב ההצהרות רוח דומה: חלמנו להצליח בענף והבנו שזה לא יקרה בלי סמים. כולם השתמשו.

"זה מהמם ומאוד לא נעים", הודה אתמול דייויד בריילספורד, ראש קבוצת סקיי בראיון ל-BBC, "רואים איך הענף איבד את דרכו והפך יותר ויותר קיצוני. הוא איבד את המצפן המוסרי. עתה הקבוצות נחושות לעשות זאת נכון. האתגר הוא שזה מובן שאנשים מביטים
בתוצאות ומטילים בהן ספק".

סיפורי הרוכבים לא יקלו על כך: הרופא שהבריח שקית של מי מלח מתחת למעיל רגע לפני בדיקת סמים שעבר ארמסטרונג באליפות העולם ב-1998 והזריק לו ממנה כדי שלא תימצא בגופו רמת המטוקריט גבוהה; המרשם שפוברק כדי להסביר את הקורטיזון שנמצא בבדיקת הסמים בה נכשל בטור דה פראנס ב-1999; פרישתו ממירוץ בספרד ב-2000 לאחר שהינקאפי הודיע לו שבודקי סמים בדרך למלון; קבלת מידע פנימי לגבי בדיקות אחרות שבדרך ושימוש בשיטות רפואיות כדי להימנע מתוצאות חיוביות.

ארמסטרונג, עולה מהמסמכים, תמיד היה צעד לפני כולם, וגרר חלקם אתו. לעתים היה זה בשיטת חבר מביא חבר. הינקאפי העיד שפנה אליו בנוגע לד"ר מיקלה פרארי, הרופא האיטלקי המורשע והידוע לשמצה שעבד עם ארמסטרונג שנים ארוכות מכפי שהוא מוכן להודות, לפי הדו"ח; מייקל בארי אומר שהינקאפי הציע לו להיעזר בסמים, וזבריסקי הלך בעקבות בארי. במקרה של ונדה ולדה, נעשה הדבר אחרת. אחרי שלא נבחר להופיע בטור ב-2002, סיפר, הפעיל עליו ארמסטרונג לחץ כבד. "הדרך היחידה להתקדם בקבוצתו היתה להיכנס באופן מלא לתכנית הסימום של ד"ר פרארי", אמר.

שישה רוכבים הושעו לחצי שנה בעקבות הודאתם, וחלק מתוצאותיהם לאורך השנים נמחקו. שניים מהם, הינקאפי ובארי, פרשו למעשה לאחרונה. כולם מספרים שהתנתקו מהחומרים האסורים לפני שנים. ואוטרס הקים ב-2007 את קבוצת גרמין, שחרתה על דגלה רכיבה נקייה. דניאלסון, ונדה ולדה וזבריסקי הצטרפו אליה. "הלוואי שקבוצה כזו היתה קיימת כשהתקדמתי למקצוענות", אומר זבריסקי, ומספר על ימיו ביו.אס פוסטל: "אחרי שהרשמתי במירוץ חשוב, ההנהלה נתנה לי סמים והדריכה אותי איך להמשיך. הייתי הרוס, המום. הרגשתי שנדחקתי לפינה ונכנעתי ללחץ".

ארמסטרונג והינקאפי. הסגן הנאמן חשף את האמתצילום: רויטרס

"מה אני עושה הערב? מבלה עם משפחתי, לא מושפע, וחושב על זה", צייץ שלשום ארמסטרונג בטוויטר ושלח את הגולשים לאתר של קרן "ליבסטרונג", משדר עסקים כרגיל. הם לעולם לא יהיו כך. ההזדמנות לסייע בטיהור הענף, אומרים המעידים, שכנעה אותם לצאת בחשיפה המונית. בזמן שנמשכים המאמצים להביט קדימה בתקווה, אין אלא להסתכל לאחור שוב בתדהמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ