ועדת כהן

מרבית ההמלצות: הקמת ועדות ויישום דו"חות קודמים

הוועדה בראשות המפכ"ל לשעבר דודי כהן, ממליצה על שינוי מבנה הליגות, הקמת מינהלת ליגה ושינוי אופן בחירת יו"ר ההתאחדות לכדורגל

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה בוקר

ההתאחדות לכדורגל מתכוונת לאמץ חלק גדול מהמלצות הוועדה הציבורית לרפורמה בענף - לאו דווקא החשובות שבהן - שפורסמו אתמול רשמית. יו"ר ההתאחדות, אבי לוזון, הודיע כי ממלא מקומו, שטרן חלובה, ונציג הציבור בהנהלת ההתאחדות, ניר חפץ, אחראים על יישום ההמלצות. תוך 90 יום השניים יגישו ללוזון את מסקנותיהם, ובתוך שנה הוא יבחר אילו המלצות להביא לאישור הנהלת ההתאחדות, או האסיפה הכללית אם מדובר בשינוי תקנוני. הוועדה הוקמה לפני חמישה חודשים בידי ההתאחדות בעקבות האלימות בווינטר ובמושבה, ובראשה עמד המפכ"ל בדימוס, דודי כהן. שלושת הנושאים המרכזיים בדו"ח, כפי שכבר פורסם, עוסקים בשינוי מבנה הליגות, בהקמת מינהלת ליגה ובאופן בחירות יו"ר ההתאחדות.

בנוגע למבנה, ממליצה הוועדה לצמצם את שתי הליגות הראשונות ל-12 קבוצות כל אחת, ובנוסף להקים ליגה ארצית וליגת מילואים. הסיכוי לאשר זאת אפסי, מאחר שמעט מאוד קבוצות מצדדות בהקטנת הליגה. "אם תהיה לנו ליגה של 12 קבוצות, הכדורגל יהיה יותר טוב, יהיו בו יותר כסף", אמר אתמול חבר הוועדה ונשיא מכבי חיפה, יעקב שחר, "יהיו לנו שתי ליגות מאוד מעניינות, ולא ליגה אחת טובה וליגה שנייה לא מעניינת. גם אם זה ייקח זמן, צריך לבצע את השינוי הזה. צריך גם למצוא פיתרון לגוף הקרוי האסיפה הכללית, כדי להעביר החלטות לטובת הכדורגל הישראלי".

בנוגע למינהלת, לוזון כבר הודיע כי הוא תומך בהקמתה. עם זאת, לא כל הקבוצות הגדולות מתלהבות, מכיוון שכך עלולות לצוץ מחלוקות רבות ביניהן לבין הקבוצות הקטנות לגבי חלוקת התקציב. רק לאחרונה חתמה ההתאחדות על הסכם זכויות שידור לארבע שנים ועל הסכם עם הטוטו וספונסרים נוספים לשנתיים. לכן לא בטוח שיש הצדקה למינהלת בקרוב.

דודי כהן, יו"ר הוועדהצילום: טל כהן

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

בנוגע לתפקיד היו"ר, ממליצה הוועדה כי הנבחר לתפקיד לא יהיה קשור בשנתיים הקודמות למועדון כדורגל או למרכז ספורט. בנוסף, מומלץ כי תוקם ועדת איתור שתמצא חמישה מועמדים, מהם ייבחר היו"ר על ידי הנהלת ההתאחדות. היו"ר צריך להיות אישיות ציבורית בעלת יכולות ניהול מוכחות, יועסק בשכר וכהונתו תוגבל לשתי קדנציות (ארבע שנים כל אחת). לוזון, שירוץ לקדנציה נוספת, קיבל הבהרה כי המלצות אלה לא יחולו עליו. לא ברור כיצד תצביע ההנהלה בנושא זה.

המלצות נוספות: הקמת ועדה מקצועית שתעקוב אחר נבחרות ישראל, על מנת להביא את הבוגרת תוך חמש שנים למונדיאל או ליורו; הקמת ועדה לבחירת מאמני נבחרות ישראל, בה יהיו חברים יו"ר ההתאחדות, שחקן עבר ומאמן עבר; מינוי מנהל מקצועי למחלקות הנוער של הנבחרות; הקמת מערך סקאוטינג בהתאחדות; הקמת ועדת איתור של משפטנים לבחירת תובע ההתאחדות והיועץ המשפטי וקציבת הקדנציה שלהם לשבע שנים; הפרדה מוחלטת בין ההתאחדות למערכת בתי הדין וקביעת סטנדרטים לענישה; הקמת ועדה למינוי מנכ"ל לאיגוד השופטים, בה יהיו חברים יו"ר האיגוד, נציג ציבור ונציג ההתאחדות; אפשרות לבעלי קבוצות לפעול במסגרת העסקית הטובה ביותר עבורם, כמלכ"ר או כחברה עסקית, מה שיעודד אנשי עסקים וחברות להשקיע בכדורגל; יישום המלצות ועדת סטרשנוב מ-2002; בחינת המלצות ועדות זליכה, צור ושטרוזמן; יישום חוק האלימות בספורט מ-2008.

"יישום ההמלצות לבדן לא יביא לשינוי", אמר דודי כהן, "רק שינוי בתפישה ברמה הלאומית. בעולם הבינו שהחיבור בין המדינה לכדורגל הופך את הענף לספינת הדגל במדינה. צריך להגדיר את הכדורגל הישראלי כאירוע תרבותי. לוזון יכול ליישם את ההמלצות תוך שנה". חבר הוועדה, עו"ד ראב"ד, הוסיף: "אין להתאחדות ברירה, אלא לאמץ את ההמלצות. אין לנו דרך לכפות אותן, אבל אנחנו מאמינים שהדו"ח לא ישכב בארון". כשיעקב שחר נשאל כיצד ינהג אם המסקנות לא יאומצו, ענה: "אם לא יהיה שינוי, לא בהכרח אשאר בכדורגל לאורך זמן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ