שלזינגר: "מבאס שאנשים לא מודעים להישגים"

היא לא מחפשת תהילה, אך שמחה להכרה. לא התאכזבה מדי בלונדון, אבל חשה ש"לא מיציתי הפוטנציאל". והכסף? לא חשוב. הג'ודוקא כבר מכוונת לריו

נריה גרפי, ערים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אולימפיאדת לונדון אינה אירוע שהג'ודו הישראלי ירצה לזכור. ההופעה הישראלית בבירת אנגליה התבטאה בהדחות מוקדמות ובניצחונות מעטים. על מדליות ברור שאין מה לדבר. בין הצעירים שעדיין לומדים את הרמות הגבוהות לבין ההפסד של אריק זאבי כבר אחרי 43 שניות, בלטה ההופעה של אליס שלזינגר. רבע הגמר אליו הגיעה היתה ההופעה הטובה ביותר של ישראל על הטטאמי.

“זו חוויה מדהימה", אומרת שלזינגר על הופעתה השנייה במשחקים, "ברגע שאתה מגיע לכפר האולימפי, אתה מבין שאתה אחד מאלה שכן הצליחו להגיע לאולימפיאדה. כל הספורטאים הכי טובים בעולם מגיעים לכפר אחד וזה נותן הרגשה כיפית להיות חלק מזה”.

ואיך התחושות שלך מבחינת התוצאה בלונדון?
“אפשר לקרוא לזה הישג. אני לא יודעת על כמה אנשים אתה יכול להגיד שהם מקום שביעי באולימפיאדה. כמובן שזה לא ההישג שרציתי, אבל מקום שביעי באולימפיאדה זה בהחלט מכובד”.

אליס שלזינגר בפעולה בלונדון. "הקריירה לא מתחילה ונגמרת באולימפיאדה"צילום: אי–פי

לחדשות ועדכונים נוספים הצטרפו אל עמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

דיברו עליך כעל מועמדת למדליה.
“נכון, והייתי קצת מאוכזבת כי באמת רציתי להיות במקום גבוה יותר ואפילו לזכות במדליה, אבל האולימפיאדה היא אירוע הספורט בו מתחרים הספורטאים הכי טובים. הספורטאית הראשונה שהפסדתי לה היא זו שבסופו של דבר זכתה בזהב, והיא מהטובות בעולם בענף. זה לא שהפסדתי למישהי פחות טובה ממני. גם על הנייר הסלובנית היתה טובה ממני, למרות שניצחתי אותה מספר פעמים. בבית הניחומים הפסדתי לצרפתייה שהיא אלופת העולם שלוש פעמים.

"טוב ויפה להגיד שהייתי מסומנת להביא מדליה, ונכון שבלונדון הייתי יכולה להביא מדליה כי בעבר זכיתי במדליה באליפות העולם, אבל ג’ודו הוא ענף כל כך לא צפוי. הכל יכול לקרות ביום התחרות ואי אפשר לדעת איך הדברים יתפתחו. זו אחת הסיבות שאני אוהבת את ענף הספורט הזה”.

נראה שהתגברת על האכזבה די מהר יחסית למי שעוסקת בספורט שנמצא באור הזרקורים אחת לארבע שנים.
“כמובן שהייתי מאוכזבת, אבל גם אם הייתי משיגה מקום שני הייתי מאוכזבת, כי המטרה היא להיות במקום ראשון. זה מה שמגדיר אותנו כספורטאים - השאיפה להיות הכי טובים. בסופו של יום הקריירה שלי לא מתחילה ונגמרת באולימפיאדה. היתה לי שנה מאוד מוצלחת ומחזור אולימפי מאוד טוב, אז צריך להסתכל על דברים בפרופורציה. נכון שקצת מבאס שאנשים לא באמת מודעים להישגים ולתוצאות במהלך השנה, אבל אני עוסקת בספורט לא בשביל התהילה או בשביל להיות מפורסמת. נכון שזה הכי כיף בעולם כשמפרגנים וכשיש הצלחות, ואין ספק שאפשר להעלות את רמת הפרגון והסיקור התקשורתי, אבל אני משתדלת לא להתעסק בזה ולהתעסק במה שאני טובה בו, וזה הג’ודו. אפשר להעלות את רמת הסיקור של הענפים האולימפיים, אבל אני כן מרגישה שזה משתפר משנה לשנה ושהמודעות עולה”.

יכול להיות שהבאזז התקשורתי מפריע לספורטאים שלנו באולימפיאדה? אתם הרי לא רגילים לזה בחיי היומיום.
“גם אם לא היתה תקשורת, עדיין הלחץ וההתרגשות היו גדולים מאוד. יש את כל המערכת שאתה לא רוצה לאכזב, כל האנשים שאתה לא רוצה לאכזב, ויש הרבה דברים להתמודד איתם שלאו דווקא קשורים בתקשורת, ככה שאני לא יודעת עד כמה היא פקטור. אבל ברור שכשהתקשורת כל הזמן שמה את האצבע ואומרת למי יש את הסיכויים למדליה, זה קצת מלחיץ. למרות הכל, בסופו של דבר אתה בתוך עצמך יודע מה הסיכויים שלך למדליה ועם זה מתמודדים”.

הפעם נראה שהמשלחת כולה לא התמודדה עם הציפיות.
“אני חושבת שזו היתה המשלחת הכי איכותית שלנו אי פעם. מבחינת מחזור אולימפי, כמות המדליות שהיו באליפויות אירופה ועולם היתה ענקית. כמו שלא היו מדליות, אם דברים טיפה היו משתנים פה ושם יכולנו גם לסיים עם מדליות. היה חסר לנו קצת מזל, כמו במקרה של לי קורזיץ שהיתה צריכה לזכות במדליה והובילה כל הדרך. בשיוט אחד הכל נגמר. אני לא חושבת שהמשלחת היתה כישלון, עדיין היו לנו הרבה גמרים והישגים יפים מאוד. אני מקווה שבריו תהיה יותר ממדליה אחת בשביל לכפר על לונדון”.

את מתכוונת להיות בריו 2016?
“אני מאוד רוצה להמשיך לריו ואני מרגישה שיש לי עוד הרבה לתת. אני לא מרגישה שחוקה, לא מיציתי את כל הפוטנציאל שלי. אני עושה את זה בכיף”.

לא מדכא לעסוק בספורט שלא מבסס אותך מבחינה כלכלית?
“אני מסוג האנשים שגם אם לא הייתי מרוויחה שקל מהספורט הזה, עדיין הייתי עושה אותו כי אני מרגישה שבמקום הזה אני מגשימה את עצמי. זה המקום הנכון בשבילי היום. כמובן שעדיף שיש לך אמצעים כלכליים לעשות זאת בצורה הרבה יותר טובה ובאמת להשקיע ולהיות עם ראש שקט, ולי יש מזל שמגיל צעיר יענקל’ה שחר תומך בי. אפשר לשבת ולהיות ממורמרים בנושא אחרי שאתה פותח עיתון וקורא ששחקן כדורגל מרוויח סכומי כסף גדולים, ואפשר להבין שזה המצב ולחיות עם זה. מי שחי עם זה בשלום יכול לעשות את הספורט בכיף".

אליס שלזינגר מפילה. "מי שחי בשלום עם הפן הכלכלי יעסוק בספורט בכיף"צילום: אי–פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ