כך דלף הסוד הכי ידוע בעולם האופניים, שלב אחרי שלב

"תוכנית הסימום המתוחכמת בהיסטוריה" נחשפה אחרי מרדף של שנים במספר יבשות, שנתקל בחומה שנבנתה סביב מלך הענף - לאנס ארמסטרונג

ג'ולייט מאקור, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ולייט מאקור, ניו יורק טיימס

פלויד לאנדיס, הרוכב שהכחיש כי השתמש בסמים במשך שנים למרות שזכייתו בטור דה פראנס 2006 בוטלה עקב כישלון בבדיקה, התייצב באפריל 2010 לארוחת צהריים עם מנהל הטור של קליפורניה. בשעה שישבו לשולחן בלוס אנג'לס, הניח לאנדיס מכשיר הקלטה בין השניים והפעילו. הוא סוף סוף רצה לספר את האמת: הוא השתמש בסמים רוב הקריירה. הוא הקליט את הווידוי כדי שמאוחר יותר תהיה לו הוכחה שחשף את הנעשה בענף.

"איך אתה מצפה שיאמינו לך, אחרי ששיקרת זמן כה רב?", שאל אותו אנדרו מסיק, מנהל המירוץ, "האם סיפרת לאמך? לטרוויס טייגרט?". לאנדיס השיב בשלילה בנוגע לאמו ולטייגרט, מנכ"ל הרשות האמריקאית ללוחמה בסמים (USADA), עמו התעמת במשך יותר משנתיים בזמן שנלחם על חפותו. אבל, אמר לאנדיס, זה הזמן.

"לאנס ארמסטרונג מעולם לא הוזכר", אומר מסיק, "אבל לאנדיס אמר משהו על המאפיה. הוא אמר ‘חבר מאפיה שנתפס והולך לכלא שותק, והארגון דואג למשפחתו. באופניים מצפים שתשתוק כשאתה נכשל בבדיקה, אבל אתה הופך למנודה. כולם מפנים לך גב".

ארמסטרונג בטור דה פראנס ב-2004צילום: רויטרס

אנשי הלוחמה בסמים רדפו אחר ארמסטרונג שנים, במספר יבשות. מאמציהם נתקלו לרוב בחומת השתיקה שנבנתה סביבו על ידי עמיתיו של מלך הענף. ארמסטרונג, אומרים חוקרים ורוכבים, הסתיר את הצד האפל של הצלחתו בכך שהשתמש בטקטיקות של עורמה וכיפוף ידיים, שהטילו אימה על בוגדים פוטנציאלים.

השיחה בין לאנדיס למסיק תתגלה כסדק הראשון, נקודת מפנה במסע החודר אל קוד השתיקה המתמשך בענף. היא תניע סדרת אירועים שתוביל לחשיפה כי ארמסטרונג, שבע פעמים אלוף הטור דה פראנס, וקבוצתו יו.אס פוסטל היו מעורבים במה שאנשי USADA מכנים "תוכנית הסימום המתוחכמת בהיסטוריה"; כזו שהוסתרה על ידי רוכבים שחברו כדי להגן על עצמם, על האחר ועל האמת המכוערת והערמומית של הענף.

ארמסטרונג, שמכחיש בתוקף שימוש בסמים, הפסיק באוגוסט להיאבק בהאשמות. בשבוע שעבר, נוכח חשיפת העדויות נגדו, פרש מראשות העמותה למלחמה בסרטן שהקים ואיבד את רוב עסקות החסות שלו. שלשום גם הודיע איגוד האופניים העולמי כי הוא מאמץ את החלטת USADA להשעות את הרוכב לצמיתות ולשלול את תאריו בטור דה פראנס. נפילה אדירה, אולי חסרת תקדים בספורט המודרני.

כולם משתמשים

ראיונות עם למעלה מ-12 רוכבים, נשותיהם, עורכי הדין המעורבים, אנשי לוחמה בסמים ומנהלי קבוצות חושפים כי נפילתו של הרוכב האגדי היתה שיאה של בדיקה שהתנהלה במשך יותר משנתיים וזכתה לתפנית גדולה באביב 2012, שעה שעוד ועוד רוכבים חשפו את סיפוריהם המרשיעים. בשלב הזה, ל-USADA לא היה תיק חד משמעי. טייגרט פנה בבהילות לרוכבים מקבוצותיו של ארמסטרונג. "תראו, מערכת הסימום בספורט נופלת וכל הרוכבים, ביניהם ארמסטרונג, יקבלו הזדמנות לעלות על סירת הצלה", אמר להם, "אתם תהיו עליה?". רוכב אחד שאל: "האם אהיה היחיד?". יידרשו להם חודשים לגלות.

USADA ידעה כי לתיק נגד ארמסטרונג יש פוטנציאל נפיץ. הווידוי של לאנדיס וטענות שארמסטרונג ורוכבי יו.אס פוסטל נוספים היו מעורבים בסימום מאורגן הפכו פומביות במאי 2010, במהלך הטור של קליפורניה. כך החלה חקירה פדרלית בנוגע לפשעים מצד ארמסטרונג, לרבות הונאה ובלדרות סמים.

בבוקר אחרי תום המירוץ הופיע דייויד זבריסקי, אחד מעמיתיו של ארמסטרונג וחמש פעמים אלוף ארה"ב במירוץ נגד השעון, בבית המשפט הפדרלי בלוס אנג'לס, מוכן סוף סוף לספר את סיפורו. הוא ביקש שטייגרט יהיה בחדר, ומה ששמע ראש USADA היה מצמרר. זבריסקי, רוכב חד מחשבה וחריג, אמר שחווה דברים רעים בחייו, אבל שהדחיפה לסמים היתה מהגרועות שבהם. הוא סיפר שביום שהשתמש לראשונה ב-EPO, אמר לו יוהאן בריינל - מנהל יו.אס פוסטל ואיש סוד ותיק של ארמסטרונג - ש"כולם עושים זאת". האמירה הזו ריסקה אותו.

לאנס ארמסטרונג. החקירה הפדרלית נסגרה ללא הסבר. היו רוכבים שאמרו כי האמריקאי שוב ניצחצילום: אי-פי

בראיון הראשון מאז הפכה עדותו פומבית, סיפר זבריסקי שאביו היה אלכוהוליסט, שאף השתמש וסחר בסמים, וכתוצאה מת בגיל צעיר. האב היה אלים כלפי אמו וגרם לזבריסקי לגונן עליה. האופניים היו למקור נחמה. בריינל לקח את זבריסקי תחת חסותו מעט אחרי מות האב בשנת 2000 מבעיות בכבד. זמן קצר אחר כך, מספר הרוכב, הוא לחץ עליו להשתמש בחומרים משפרי ביצועים. "אני רואה במה שיוהאן עשה לי מעין התעללות, כי זה היה נורא וישפיע עלי עד סוף חיי", אמר זבריסקי בקול חנוק, "הייתי הראשון לספר את סיפורי בגלל יוהאן. הוא לא צריך להיות בסביבת רוכבים צעירים". USADA הגישה כתב אישום נגד בריינל בגין ניהול תוכנית הסמים בקבוצותיו של ארמסטרונג. הוא מכחיש בעקביות את ההאשמות.

עד שזבריסקי סיפר את סיפורו, ארמסטרונג כבר ניסה למנוע מעמיתיו לשעבר להישבר. הוא האזין לפחות לשיחת טלפון אחת שניהל אחד מהרוכבים הללו עם בריינל בנוגע לחקירה, אומר זבריסקי. הוא הבטיח לעמיתיו לשעבר שהכל יהיה בסדר. פומבית, הוא נראה נטול דאגות. אחרי חשיפת ההאשמות של לאנדיס, ענה ארמסטרונג במרמור: "זו רק המלה שלנו נגד שלו. ואנחנו אוהבים את המלה שלנו".

הוא לא ידע שבתוך ימים, זה כבר לא יהיה נכון. זבריסקי ולפחות רוכב אחד נוסף בחרו בשקט בצד של לאנדיס. הראיות נערמו לאט. טייגרט ו-USADA הורידו הילוך בזמן שהרשויות הפדרליות האיצו את חקירתן. רוכבים הציעו לתובעים להעיד, אבל חלק - כמו טיילר המילטון וליויי ליפהיימר - נפתחו רק כשקיבלו צו המחייב אותם להופיע בפני חבר מושבעים.

בינתיים, ארמסטרונג או נציגיו עמלו להשתלט על המצב. לפי עורכי דין המעורבים בפרשה, הם הציעו ייצוג משפטי לרוכבי יו.אס פוסטל לשעבר. מוקדם יותר, ג'ורג' הינקאפי - הרוכב היחיד שהיה לצדו בכל שבע זכיותיו בטור - שכר עו"ד בקליפורניה. הבעיה שהפרקליט היה אוהד של ארמסטרונג ותומך של עמותת ליבסטרונג. הינקאפי בחר בעו"ד חדש, מניו יורק, נטול קשרים לארמסטרונג. באוגוסט 2010 נפגש הינקאפי מבחירתו עם חוקרים פדרלים כדי לספר שהשתמש בסמים ושארמסטרונג נעזר בעירויי דם, EPO וטסטוסטרון.

פרקליטו של המילטון אומר שארמסטרונג ביקש מהמילטון, מעוזריו הבכירים בעבר, להיכנס להסדר הגנה משותף. מייקל בארי, הרוכב הקנדי, אומר כי ארמסטרונג שאל אותו בדוא"ל אם יסכים להעיד שלא היה שימוש בסמים ביו.אס פוסטל. שניהם סרבו. אחרי שליפהיימר העיד בפני חבר המושבעים הגדול, הוא אומר, ארמסטרונג שלח לאשתו הודעת טקסט שליפהיימר ראה כאיום: "רוצי, אל תלכי". כל הרוכבים נמנעו מחשיפת עצם עדותם וחיכו - וחיכו - לראות מה ייצא מזה. דבר לא יצא.

ללא הסבר, נסגרה בפברואר החקירה הפדרלית, צעד שהדהים את טייגרט, הרוכבים ואף את החוקרים. בין הרוכבים, שהאמינו כי סיכנו את המוניטין שלהם והתוודו כדי לחשוף את הענף המוכתם, היו שאמרו כי ארמסטרונג שוב ניצח, אחרי יותר מעשור של הכחשות. טייגרט ביקש מהחוקרים הפדרלים לחלוק במידע שחשפו מחוץ לחבר המושבעים, אך משרד המשפטים לא שיתף פעולה, לדבריו.

זמנו החל לאזול. עד למשחקים האולימפיים נותרו פחות משלושה חודשים, וחלק מהרוכבים המעורבים היו מועמדים לנבחרת ארה"ב. הוא לא יכול היה לאפשר להם להתחרות בלונדון אם עברם הנגוע בסמים יהפוך פומבי בקרוב. ב-30 באפריל ביקש ממשרד המשפטים מידע שלדבריו "יראה בבירור שחלק מהרוכבים האמריקאים הבכירים היו מעורבים בסמים, ולכן אסור שיורשו להופיע באולימפיאדה". גם הפעם נותרה USADA ללא מענה חיובי. שנתיים מאז שבר לאנדיס את שתיקתו, התיק של הרשות דעך.

הצעד הבא היה להתקשר לרוכבים ששיתפו פעולה עם התיק הפדרלי. ג'ונתן ואוטרס, עמית לשעבר של ארמסטרונג ועתה ראש קבוצת גרמין, החליט שזה הזמן לעודד את רוכביו לעמוד בהבטחתם. בערב בו הפכו האשמותיו של לאנדיס פומביות, במאי 2010, אסף אותם ואמר שעליהם לספר את האמת אם רשויות האופניים, הלוחמה בסמים או הממשלה ייצרו קשר. הוא וידא שיידעו שמקומם בקבוצה מובטח.

ארמסטרונג זוכה בטור דה פראנס, 2002צילום: אי–פי

ואוטרס ידע שזבריסקי, טום דניאלסון וכריסטיאן ונדה ולדה - רוכבי יו.אס פוסטל בעבר - השתמשו בסמים, ולמרות זאת החתימם. הוא עצמו, לדבריו, נעזר בסמים בימיו בקבוצה וחזה פעם בארמסטרונג מזריק EPO. כבר ב-2004, כשהמילטון נכשל בבדיקה באולימפיאדה, ואוטרס החל להיפגש עם אנשי USADA והציג בפניהם דרכים לתפוס רוכבים, בזמן שרק רמז כי יש לו ידע בעניין ממקור ראשון. הוא המשיך לעבוד בשקט עם אנשי USADA, מחכה להזדמנות לספר את האמת יחד עם רוכבים אחרים כדי שארמסטרונג יתקשה לבטל את האשמותיהם. "חיכיתי וחיכיתי", אמר, "נדרשה הרבה סבלנות, ולמען האמת כאב לי לאורך השנים לשמוע אנשים אומרים שהייתי חלש בגלל שלא דיברתי. חיכיתי להזדמנות, ופלויד סיפק אותה".

ואוטרס מספר שלקראת הטור של קליפורניה ב-2010 הוא קיבל אימיילים נואשים יותר ויותר מלאנדיס, שבדיוק סיים שנתיים השעיה ולא מצא קבוצה. "ההרגשה היתה שיתאבד או יספר הכל", אמר ואוטרס. פחות משבוע אחרי ארוחת הצהריים עם מסיק, מצא עצמו לאנדיס מול טייגרט, מספר הכל. הוא תיאר את הסימום שהתרחש בימיו ביו.אס פוסטל ואמר שאחרים - ביניהם ארמסטרונג, הינקאפי, ליפהיימר וזבריסקי - השתמשו בסמים.

באביב האחרון, שלושה מהרוכבים הללו ואחרים הוזמנו לסייע ל-USADA בחקירתה. טייגרט וביל בוק, היועץ הכללי של הרשות, רצו שיתוודו. "אנו כאן כדי לפרק את המערכת המזוהמת שעדיין קיימת בענף, כדי שזה לא יקרה לרוכב נוסף", אמרו לרוכבים. ואוטרס מספר שהגורם המניע אותם נשמע אמיתי. "הם לא מכרו להם חסינות. הבחורים שלי עמדו להיות הגונים, לא משנה מה. אבל זה לא היה קל כי אף אחד אפילו לא סיפר למשפחתו".

רוכב אחר רוכב זכה לביקור במאי וביוני. עדויות מלאות בפרטים שלא ניתן לדמיין נערמו. במשך שעות, לרוב עם הפסקות כדי שיוכלו לאסוף את עצמם, התוודו הרוכבים על מעשיהם ומעשי אחרים. זבריסקי דיבר. ואוטרס, ונדה ולדה ודניאלסון דיברו. גם ליפהיימר והמילטון. בין העדים האחרונים היה הינקאפי, ממכובדי הענף. אנשי USADA נפגשו עמו ביוני, ימים לפני שהרשות הודיעה לארמסטרונג על הפרות הסמים בהן נחשד. כשהינקאפי התוודה ואמר שארמסטרונג השתמש בסמים ועודד זאת, ידעו ב-USADA שיש להם תיק.

קרדיט: רויטרס

הינקאפי, ליפהיימר, ונדה ולדה וזבריסקי הסכימו לוותר על השתתפות אפשרית באולימפיאדה. הם ודניאלסון הסכימו להשעיה בת שישה חודשים שהחלה ב-1 בספטמבר, בשלהי עונת המירוצים. בשבועות הבאים לחץ ארמסטרונג לגלות את שמות העדים, אך USADA סרבה מחשש שיטיל עליהם אימה וישתיק אותם לפני שיעידו בדיון.

באוגוסט ארמסטרונג ויתר ואמר שלא ימשיך להיאבק בהאשמות. ההחלטה שלחה את USADA למרדף נוסף, כדי לאסוף תצהירים מהרוכבים שהיו אמורים להעיד בדיון. בארי הצטרף אליהם ברגע האחרון. "בסופו של דבר, חייתי בשקר", אמר בשבוע שעבר. לדבריו, הוא היה צריך להיות הגון מהרגע הראשון, אבל חשש שיאבד את מקומו בענף. "אני מניח שעלי להתנצל בפני פלויד על שקראתי לו שקרן. כל הזמן הזה הוא אמר אמת".

ארמסטרונג מיהר לשנות סטטוס

יממה לאחר שנשללו ממנו שבע הזכיות בטור דה פראנס, שינה לאנס ארמסטרונג את שורת המידע בחשבון הטוויטר שלו. האמריקאי, שטרם הגיב בנושא, מחק את תאריו והותיר את המשפט: "מגדל חמישה ילדים, נלחם בסרטן, שוחה, רוכב, רץ ומשחק גולף מתי שאני רק יכול".

צרותיו של ארמסטרונג לא צפויות להיגמר. הוא עלול לעמוד לדין על כך ששיקר בעדותו לרשויות הפדרליות, אשמה ששלחה את מריון ג'ונס לכלא. בנוסף, מארגני הטור דה פראנס דורשים שיחזיר את הפרסים הכספיים בהם זכה וחברת הביטוח SCA מבקשת ממנו 7.5 מיליון דולר ששילמה לו כבונוסים. ואם הוא מחפש נחמה, אפשר למצוא אותה בדבריו של מיגל אינדוראין, שזכה חמש פעמים ברציפות בטור דה פראנס. "מוזר בעיני שנוטלים ממנו את כל התארים על סמך עדויות", אמר רוכב העבר הספרדי, "גם עכשיו אני חושב שהוא חף מפשע".

רמי היפש

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ