עלות האולימפיאדה לבריטים - 8.9 מיליארד ליש"ט

המשחקים האולימפיים, בין השאר בגלל עלות האבטחה והטקסים המנופחים, עלו למשלם המסים פי ארבעה מהמתוכנן

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

המשחקים האולימפיים הסתיימו כבר לפני למעלה מחודשיים, אבל בדו"ח לרבעון השלישי של 2012 של המשרד הבריטי לתרבות, תקשורת וספורט שפורסם אתמול, אפשר סוף סוף להיווכח כמה באמת עלתה האולימפיאדה למשלם המסים הבריטי.

אחרי שעלות המשחקים האמירה שוב ושוב בחמש השנים שקדמו לאולימפיאדה והגיעה עד לסכום מוערך של 9.3 מיליארד ליש"ט, אפשר ללמוד מהדו"ח כי בסופו של דבר המארגנים לא הגיעו לסכום זה. הציבור הבריטי נאלץ לשלם "רק" 8.923 מיליארד ליש"ט ו"חסך" 377 מיליון ליש"ט.

החיסכון הזה התאפשר למרות שהממשלה הבריטית עמדה בהתחייבותה לוועד האולימפי הבינלאומי והוועדה המארגנת, לממן בין השאר את האבטחה במהלך המשחקים. בתיאוריה, הכסף לתפעול השוטף של המשחקים אמור להגיע מהוועדה המארגנת, 2.2 מיליארד ליש"ט (ממכירת כרטיסים, ספונסרים, מרצ'נדייז ומהוועד האולימפי הבינלאומי וזכויות השידור שהוא מוכר). בפועל, העלות היתה כמעט שלושה מיליארד ליש"ט. את הפער השלימה הממשלה הבריטית, שתכננה לשלם 282 מיליון ליש"ט על אבטחה ונאלצה להוציא 514 מיליון, וכן לבזבז עוד 137 מיליון על "הוצאות לא מתוכננות", בין השאר על טקסי הפתיחה והסיום.

ראש עיריית לונדון, בוריס ג'ונסון, מברך את המשלחת הבריטית. אז כמה חסכתם?צילום: אי–פי

אז איך קרה שבכל זאת הוציאו הבריטים פחות משתכננו? בייחוד בזאת ODA, רשות ההקמה האולימפית, הגוף הממשלתי שהוקם במטרה לבנות את האתרים האולימפיים ולתחזקם, ההוצאה הגדולה ביותר במשחקים. בסופו של דבר, עלות ההקמה, השיפוץ והתחזוק עמדה על 6.71 מיליארד ליש"ט, כמיליארד פחות מההערכות האחרונות.

"אנחנו מרוצים מאוד מהתוצאות האלה", אמר יו"ר רשות ההקמה, דניס הון, "עכשיו אנו נכנסים לשלב האחרון של עבודתנו, הפיכת הכפר האולימפי לאלפי דירות חדשות ובניינים למען הקהילה".

הממשלה הבריטית מרוצה והיא מציגה את התוצאות כהישג גדול, אבל זה הזמן לזכור
כי כשזכתה לונדון באירוח המשחקים, ביולי 2005, היא הצהירה שהתקציב הציבורי לאולימפיאדה יעמוד על 2.4 מיליארד ליש"ט. כאמור, התקציב כמעט ריבע את עצמו והגיע
ל-9.3 מיליארד, כך שהחיסכון הסופי – כמה מאות מיליונים – לא באמת צריך להרשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ