אמיר ענבר
אמיר ענבר

הטקס הסתיים, האנשים התפזרו, ומיקלה סקרפוני מצא עצמו לפתע בבעיה. אלוף הג'ירו ד'איטליה הטרי פשוט לא ידע מה לעשות עם הגביע. אחרי הכל, הוא עמד לצאת למסע של שלושה שבועות, שיתחיל בדנמרק ויימשך ברחבי ארץ המגף - בג'ירו ד'איטליה 2012. את הגביע קיבל בכלל עבור המירוץ בשנה הקודמת, לאחר שקודם מהמקום השני לראשון בעקבות השעייתו של המנצח המקורי, אלברטו קונטאדור.

בסופו של דבר ישב הגביע באוטובוס של קבוצתו לאמפרה במהלך הג'ירו. כשעשה סוף סוף את הדרך הביתה לא נוסף לו שותף. "אני מעדיף לחוות את תחושת הניצחון על הכביש. החלום האמיתי הוא להניף את הגביע מעל ראשי במילאנו", אמר סקרפוני לפני המירוץ. זה לא קרה גם השנה, לאחר שסיים רביעי.

סקרפוני אינו היחיד. פרשות הסמים שהתפשטו בענף האופניים גררו יותר ויותר מירוצים שהוכרעו בבתי דין. ניצחונות ומדליות אולימפיות כבר החליפו ידיים בעקבות פסילת רוכבים. סביר שגורל דומה צפוי למדליית הארד במירוץ נגד השעון מסידני 2000, בהתאם להחלטת הוועד האולימפי הבינלאומי. אך דבר כזה הענף עוד לא ראה: לפתע, לא פחות משבעה תארי טור דה פראנס מונחים על השולחן בו זמנית - אלה של לאנס ארמסטרונג.

ארמסטרונג. מיכאלוב עדיין מסתובב עם הצמיד הצהובצילום: אי-פי

היום, סביר להניח, הם יוסרו ממנו. בכירי UCI (איגוד האופניים הבינלאומי) אמורים להתכנס ולהכריע בגורל התארים. מבחינת אמאורי ספורט, הארגון שמארגן את המירוץ, אין בכלל שאלה. "לא יהיה מנצח", אמר כריסטיאן פרודום, מנהל המירוץ, "הדיווח של USADA (הרשות האמריקאית ללוחמה בסמים) מאשים מערכת ועידן. את העידן הזה יש לזכור כעידן ללא מנצחים".

אכן, הדו"ח שחיסל את המורשת המקצועית של ארמסטרונג לא הסתפק בו. הוא ציין כי מבין 45 העליות לדוכן המנצחים בטור בין 1996 ל-2010, כלומר שלושת המקומות הראשונים בתום המירוץ, 36 היו של רוכבים שהוכתמו בשלב זה או אחר בקריירה על ידי סמים. משמעותית יותר לענייננו, 20 מ-21 העליות לפודיום בין 1999 ל-2005, שנות זכיותיו של ארמסטרונג, היו של רוכבים כאלה. פרננדו אסקרטין הספרדי, שסיים שלישי ב-1999, הוא היחיד שנותר נקי לחלוטין, ככל הידוע. הוא, אגב, התנגד לכל שינוי בתוצאות המירוץ בדיעבד.

אלא שעד כה, לא נמנעו רשויות הענף מהעברת תארים מרוכב לרוכב. פרודום עצמו היה נוכח באוקטובר 2007 בטקס שלא התקיים בשאנז אליזה, אלא במשרד הספורט הספרדי. יותר משנה אחרי תום הטור של 2006 ופסילת המנצח פלויד לאנדיס, קיבל אוסקר פריירו את הכתר. בקבוצתו קס ד'פארניה פרסמו למענו תמונה מעובדת בה הוא נראה כביכול לובש צהוב על הפודיום מול שער הניצחון, אך פריירו הודה: "בלתי אפשרי לחוש אותם רגשות בטקס כזה. יש לי רגשות מעורבים, בין סיפוק לחרטה על מה שנמנע מאתנו. היום על הפודיום יכול היה להיות הטוב בחיי. הייתי רוצה לחיות את היום הזה". פרודום, מצדו, הכריז: "אוסקר הוא מנצח מאוחר, אבל המנצח האמיתי".

תנסו לומר זאת לרוברט הראס או לדניס מנצ'וב. הראס ניצח בוואלטה א'אספניה ב-2005, רק כדי להיפסל כשבגופו התגלה EPO. סגנו מנצ'וב הוכרז כמנצח, אבל כעבור שנתיים, כשזכה במירוץ שוב (הפעם על הכביש), הודה: "זה הרבה יותר טוב. להיות מסוגל לחגוג עם הקבוצה עושה את כל ההבדל". אשתקד, אחרי לא פחות משש שנים, קיבל בית משפט אזרחי בספרד ערעור של הראס, שטען לאי סדרים בבדיקות שעבר והורה להחזיר לו את התואר. איגוד האופניים הספרדי מערער כעת בעצמו.

טכנית, אין סיבה לא להעניק את תאריו של ארמסטרונג לסגניו - כפי שקורה בתחרויות בשנים האחרונות - אלא אם הוכח שהיו מסוממים באותם מירוצים. בפועל, הזמן שעבר מאז 2005 מקשה על כך. חשיפת עוד ועוד פרשות היסטוריות הובילה לכך שבעין הציבורית, ומסתבר שאף המקצועית, השאלה אם רוכב נתפס במירוץ ספציפי אינה רלוונטית. השאלה היא אם הוא נתפס בכלל.

יאן אולריך היה כנראה זוכה בשלושה תארים אילו נלכד ארמסטרונג מוקדם יותר, אבל השנה הוא עצמו הורשע בשימוש בעירויי דם בין 2005 ל-2007. אין הוכחה שנעזר בסמים בסגנויותיו ב-2000, 2001 ו-2003, אך ירידה לפרטים כבר אינה רלוונטית לאור תחושת המיאוס.

גם ירידה בדרוג עד למציאת רוכב שנותר נקי, לכאורה, לא נשקלת. אולי בצדק, כשרואים ששבעה מבין תשעת הראשונים ב-2005 הסתבכו בתקופה זו או אחרת. וזה פשוט לא נגמר. פריירו, אלוף 2006 בדיעבד, הואשם על ידי לאנדיס כי השתמש בעירויי דם. לאחרונה דווח על חקירה שמעלה קשר בין מנצ'וב וסקרפוני למיקלה פרארי, הרופא הידוע לשמצה שמככב בדו"ח על ארמסטרונג.

"אני לא חושב על התארים הללו, אני גאה בפעמים שסיימתי שני", אמר אולריך לאחרונה. אולי עדיף שיישאר שם. ועם כל הסימפתיה לרוכבים שהיו נקיים באותן שנים, אולי עדיף שגם הם ייוותרו במקומם. השארת שורה ריקה ברשימת המנצחים עשויה להיות צעד שתקל על הענף להתרכז בעתיד ולהפסיק להביט כל העת לאחור, אל העבר המכוער.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ