מרתון פרנקפורט |

פטריק מקאו נגד פטריק מקאו

הרץ הקנייתי, שעדיין מנסה להתאושש מאי הכללתו באולימפיאדת לונדון, ינסה לשבור את שיא העולם אותו קבע בשנה שעברה

אילן גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן גולדמן

רק בשנה שעברה, פטריק מקאו קבע את שיא העולם בריצת מרתון (2:03:38 שעות) כששבר את שיאו של הקיסר האתיופי, היילה גברסילאסי, בברלין. אבל מי שחשב שהרץ הקנייתי ינוח על זרי הדפנה וידשן עצמו לעונג, מתבדה. בחודשים האחרונים רגליו של מקאו מעקצצות. אפילו מעקצצות מאוד.

אחרי שפקידי ההתאחדות האתלטיקה הקנייתית השאירו אותו בבית ומנעו ממנו להתחרות במשחקים האולימפיים בלונדון, מקאו הכועס, נחוש להוכיח לכולם כי הוא עדיין רץ המרתון הטוב בעולם. הפעם הוא אפילו מוכן לנסות לשבור את שיאו שלו. מחר, במרתון פרנקפורט, תגיע ההזדמנות שלו לנקמה המתוקה.

פחות מחודש עבר מאז מרתון ברלין האחרון, אבל במקום שמקאו יחצה את שער ברדנבורג המפורסם במו רגליו, הרץ הקנייתי נאלץ לכסוס ציפורניים מול המסכים, בעוד בן ארצו, ג'פרי מוטאי, מנסה למחוק את שמו מספרי ההיסטוריה. "באמת צפיתי במרוץ", הודה מקאו שמסיבות עסקיות לא הצליח להבטיח את השתתפותו בברלין, אבל תגובה למה שכנראה עבר עליו באותם רגעים מורטי עצבים, הוא סרב לשחרר.

מוטאי בסופו של דבר נכשל במשימה כשקבע זמן של 2:04:15 שעות, "אולם הצפייה במרתון ברלין בהחלט נתנה לי זריקת מוטיבציה לקראת פרנקפורט", אמר מקאו המיוסר.

אך זו לא הייתה הפעם הראשונה שהוא נאלץ לצפות באחרים מנסים לקעקע את מעמדו. רק בשנה שעברה, שבועות ספורים אחרי שקבע את שיא העולם, מקאו נאלץ להתבונן בייסורים בווילסון קיפסנג, מנסה להשתלט על עולם המרתונים, איך לא, בפרנקפורט.

בנקודת חצי המרחק, העניינים אפילו נטו לטובתו של קיפסנג: מכתיבי הקצב הנאמנים שלו, בראשות פיטר קירוי (עד לא מזמן הפייסר הטוב בעולם), הובילו אותו לזמן מהיר ב-4 שניות מזה שקבע מקאו בברלין באותו שלב. רק כשהחישובים בקילומטר ה-35 הראו שקיספנג מתחיל להחטיא את המטרה, מקאו נשם לרווחה. שיאן העולם יצא מזה בעור שיניו ושיא העולם נותר על כנו: קיספנג פספס ב-4 שניות וקבע את התוצאה השנייה בטיבה בעולם: 2:03:42 שעות.

אך אם תשאלו את מקאו מה באמת מטריד את מנוחתו בימים אלו, התשובה לא תהיה מוטאי או קיפסנג, אלא לונדון. אין מה לעשות, רץ המרתון הטוב בעולם עדיין תקוע בעובדה שלא זכה להשתתף במשחקים האולימפיים ונראה גם שהוא אינו מתכוון לשחרר בקרוב.

מה כל כך כואב לו? "בעיקר שהקרבתי המון מרוצים בשנה שעברה לטובת המשחקים", מנסה שיאן העולם להסביר, "אחרי הכול זה אירוע שמתרחש אחת לארבע שנים". גם 3 חודשים אחרי האירוע שנעל את המשחקים, בכל הזדמנות, בכל ראיון, בכל שיחה סתמית עם חברים, נושא המרתון האולימפי האבוד, ממשיך לצוף. 

אבל הכאב האמיתי של מוטאי מגיע מפצע הדקירה שהתאחדות האתלטיקה הקנייתית השאירה בגבו כשמנעה ממנו את ההשתתפות בלונדון: "הם לקחו כל כך הרבה דברים כמובן מאליו ופשוט לא שמו לב לפרטים הקטנים", הוא אומר. כשמקאו מדבר על הפרטים הקטנים, הוא בעיקר מכוון לאותה מתיחת שריר שגרמה לו לעבור להליכה באמצע מרתון לונדון (לא האולימפי) וניפתה אותו מהסגל הקנייתי למשחקים.

מלבד זאת כמובן, ישנם הפרטים הגדולים: "נסעתי לשם (מרתון לונדון) בידיעה שאני כבר חלק מהנבחרת. מלכתחילה לא התכוונתי לסיים את המרתון בכוח", טען הרץ בפני כתב של ה"מטרו" הבריטי. מתברר שאחרי מרתון ברלין 2011, ההתאחדות הקנייתית הבטיחה למקאו קבל עם ועדה כי שיא העולם שזה עתה קבע, יעניק לו כרטיס כניסה אוטומטי למשחקים. ברגע האמת הפקידים מניירובי ואלדרט הפנו לו את הגב וחזרו בהם. "הייתי בשוק כשזה נודע לי", הודה שיאן העולם לשעבר פול טרגט שלא האמין למשמע אוזניו.

אך האכזבה הגדולה ביותר הייתה של מעריצי מקאו בקניה. רובם האמינו כי שיאן העולם היה מחלים בזמן ללונדון ומתמודד על הזהב. מבחינתם, היעדרותו (וגם היעדרותו של מוטאי) מהמרתון האולימפי, הייתה  הסיבה היחידה שאפשרה ל"אנדרדוג" האוגנדי עלום השם, סטפן קיפרוטיץ', לגזול ממדינתם את הזהב. בלי מקאו ומוטאי בנבחרת, הם מאמינים, ההשפלה הייתה בלתי נמנעת. כשמדובר במרתון, בקניה, ארד או כסף אינן אופציה.  

מחר, בפרנקפורט, מקאו ומעריציו יקבלו הזדמנות לסגור את החשבון הפתוח שלהם עם ההתאחדות הקנייתית. האם מקאו מסוגל לייצר שיא עולם חדש? למרות טענותיו על כך שהוא בכושר מצוין, הסימנים המקדימים מראים כי אין לו את זה ברגליים: בתחרות הכנה שגרתית שהתקיימה לא מזמן בפראג , מקאו סיים מסלול של 10 קילומטרים ביותר מ-30 דקות (ובמקום ה-10 המאכזב). בשביל לשבור את שיאו מברלין הוא יידרש לקצב ממוצע של 29:20 דקות לכל 10 קילומטרים שיעבור.

אך כדי לשבור את שיא העולם של עצמו ביום ראשון, מקאו יהיה חייב דבר אחד נוסף מלבד רגליים וכושר: לב. אם הוא רוצה לסיים את המרתון כעבור שעתיים, שלוש דקות ו-37 שניות – הזמן הנדרש כדי לקבוע שיא עולם חדש - הלב הזה חייב להיות נקי ומצוחצח ממשקעי העבר של לונדון. אין מה לעשות גם כשאתה שוקל פחות מ-60 ק"ג, אסור לך להגיע לריצת מרתון עם "לב כבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ