משבר בענף הסומו |

נאבקים בתדמית

לאחר שורה של סקנדלים הדרדרה רמת הפופלריות של ענף הסומו ביפאן, והרשויות מתקשות לגייס מתאבקים חדשים. "זהו ענף פיזי וקשה מאוד", אומר היוקוזונה

ג'סטין מקורי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'סטין מקורי, גרדיאן

הסקנדלים האחרונים שסובבים את ענף הסומו היפאני נותנים אותותיהם, והענף מצוי כיום באחד המשברים הקשים שלו, דבר שמתבטא היטב במספרים: מספר הצעירים החדשים שגויסו לתחרויות השנה הוא הנמוך ביותר בחצי המאה האחרונה.

התאחדות הסומו היפאנית הודיעה כי לאחר התחרות האחרונה עומד מספר המועמדויות שהוגשו על מנת להצטרף לאיגוד השנה, על 56 בלבד, הנמוך ביותר מאז 1958, השנה בה הונהגה שיטת התחרויות הנהוגה כיום – 6 טורנירים של 15 ימים בשנה.

הארומאפוג'י, אחד משני היוקוזונות (האלופים הגדולים), אמר שהוא מבין למה הענף לא מצליח לייצר עניין בקרב יפנים צעירים: "סומו הוא ספורט קשוח מאוד" סיפר שבועות ספורים לאחר שהפך למתאבק הראשון מזה 5 שנים, שמקודם לדירוג הגבוה ביותר בסומו.

הארומאפוג'י (מימין) מתחרה מול האקוהו, במהלך הקרב על תואר היוקוזונהצילום: אי–פי

"אני מבין שיש אנשים שמרגישים שאין צורך לעבור חיים כואבים כל כך כמו של מתאבק, בגיל בו הנוחות היא הדבר הכי חשוב", הוא אמר בראיון לסוכנות הידיעות 'קיודו'. "וזו בדיוק הסיבה מדוע ההצלחה מעניקה תחושה כל כך טובה, כשאתה מגיע אליה לאחר השקעת מאמץ כה רב, וחווה קשיים כאלו". יש לציין, כח חייו הקשים של מתאבק סומו כוללים לינה במעונות, השקמה עם שחר, ומטלות בלתי פוסקות גם בין האימונים – הקשים גם כך.

חוסר העניין שמפגינים הצעירים בסומו מגיע במקביל לניסיונו הכושל של הענף לשפר את תדמיתו לאחר שורה של סקנדלים אליהם נקשר. כך למשל, בשנה שעברה חווה הענף תקופה קשה של האשמות בגין מכירה של קרבות וקביעת התוצאה מראש, תקופה שתוארה על ידי נשיא האיגוד כשחורה ואפלה ביותר ב-1,500 שנות ההיסטריה של הענף.

בשנת 2010, למעלה מ-24 מתאבקים הואשמו בהימורים בלתי חוקיים על בייסבול, גולף ומשחקי קלפים, ובשיתוף פעולה עם אנשי קשר השייכים לארגוני פשע לצורך כך. בנוסף לכך, באותה השנה, הודיע היוקוזונה דאז, אסאסהוריו, על פרישה מוקדמת מפעילות, לאחר שהואשם לכאורה בתקיפת אדם מחוץ למועדון לילה בטוקיו. שנתיים קודם לכן, 3 מתאבקים רוסים הושעו למשך כל חייהם, לאחר שבדיקת המריחואנה שעשו התגלתה חיובית.

אבל נראה שהאירוע שהסב את הנזק הרב ביותר לענף התרחש ב-2007, כאשר מתאבק צעיר בן 17 נהרג לאחר שהותקף בידי שלושה מתאבקים ותיקים ומאמן בכיר.

הפגיעות הקשות הללו עשו את שלהם, והרשויות היפאניות לא מצליחות להתגבר עליהן, למרות שהגמישו מעט את הדרישות הפיזיות מהמתחרים הצעירים החדשים. סיבה נוספת לריחוק שנוצר, היא העובדה שבשנים האחרונות לא זכה מתאבק יפאני מקומי בתואר היוקוזונה, אשר יהווה השראה ליפאנים צעירים להיכנס לענף. הארומאפוג'י, וחברו היוקוזונה, האקוהו, נולדו שניהם במונגוליה, כמו גם אסאסהוריו. היוקוזונה האחרון שנולד ביפאן, טאקאנוהאנה, פרש בשנת 2003.

הארומאפוג'י המונגולי חוגג את הזכייה בתואר היוקוזונה, בתהלוכה לכבודו. "ההצלחה מתוקה יותר לאור הקשיים הרבים בדרך"צילום: אי–פי

למרות זאת, כתבת הסומו והפרשנית הוותיקה, דורין סימונס, אשר עוקבת אחרי הספורט כ-40 שנים, טוענת שדיבורים על משברים הנם מוקדמים מדי. "אני לא חושבת שיש בעייתיות כלשהי בסומו, ואינני מודאגת באשר לעתידו", הי אומרת. "הרשויות הפריכו את כל ההאשמות נגד הענף, אפילו המאיימות ביותר. צריך לזכור שזהו ענף פיזי, ספורט מכאיב וצריך להיות אדם מיוחד כדי להצליח בו".

סימונס תוקפת את הנוער היפאני שהפסיק להתעניין: "מתאבק סומו אמר לי פעם שהילדים היפאנים רכים מדי. מה גם שיש להם אופציות אחרות, בעוד חבריהם המונגולים והסובייטים לשעבר רעבים להצלחה. בנוסף, חייהם של מתאבקי הסומו קשים מאוד, רק הבכירים ביותר מרוויחים ממש כסף, וגם זה לא הרבה ביחס לשחקני הבייסבול המקצוענים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ