האם זהו הדור הגדול ביותר בטניס?

כבר ידענו טניסאים גדולים, דמויות מרתקות ויריבויות, אבל נדמה שפדרר, ג'וקוביץ', נדאל ומארי הביאו את המשחק לרמה אחרת

אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלעד זאבי

מי שהקשיב בחודשים האחרונים לנובאק ג'וקוביץ', לא התפלא מהקיסם האחרון שהשליך למדורה הקלאסית - זו שלא תיכבה כל עוד אנשים משחקים טניס למחייתם. לפני אליפות ארה"ב הכריז הסרבי כי "יש תחרות כה עזה, יריבויות גדולות, משחקים אדירים והיסטוריה שמתרחשת בימים אלה, ולכן מדובר בדור זהב". בחודש שעבר בשנחאי הסלים את הדיון הציבורי כשהציג קביעה מוצקה יותר: אחרי עוד גמר לפנתיאון מול אנדי מארי, הג'וקר לא התבדח כשאמר כי "בהחלט יש סיכוי שאנו חווים את עידן הטניס הגדול בכל הזמנים". בום.

הנטייה הכמעט אוטומטית היא להסכים. המשחק מהיר, עוצמתי וכנראה מרהיב מאי פעם. המושג "טניס מפלנטה אחרת" חוזר על עצמו במשחקים רבים של רוג'ר פדרר, רפאל נדאל, ג'וקוביץ' ומארי, ובעיקר ביניהם. מרשים עוד יותר לשמוע אותו מפי דמויות מרכזיות בדורות זהב אחרים.

רפאל נדאל. זכה בכל ארבעת טורנירי הגראנד סלאם ובמדליית זהב אולימפיתצילום: רויטרס

לחדשות ועדכונים נוספים הצטרפו לעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

"די מדהים לראות את הגדולים של היום משחקים", אמר ל"ספורט אילוסטרייטד" ג'ון מקנרו, חלק אינטגרלי בדור הזהב של סוף שנות השבעים ותחילת השמונים, "לעתים אני מרגיש שאני צופה במשהו שנראה כמו שפה זרה. כדאי שניהנה מהתקופה הזו, כי זה עידן נדיר של שחקנים מהמוכשרים שידע המשחק. חבטות ההחזרה של ג'וקוביץ', למשל, מתעלות על אלו של אנדרה אגאסי. פעם זה היה רק ג'ימי קונורס ואגאסי בתחום. כיום קשה להאמין מה ג'וקוביץ' מסוגל לעשות".

אגאסי מסכים. "הדור הזה פשוט שינה חוקים מסוימים על המגרש", אמר ל-"USA Today" נציג הדור המוזהב של תחילת-אמצע שנות התשעים, "היכולת של השחקנים הגדולים לפגוע בך מכל מצב היא כמעט בלתי נתפשת. התנועה ההגנתית עם הלך הרוח ההתקפי חושפים ממד חדש בענף, שכבר חשבתי שאני מכיר את גבולותיו. כששיחקתי אגרסיבי והתקפי והשתמשתי בחבטות לאורך הקווים, זה היה מבחינתי סיכון מחושב. השחקנים של היום מציגים חבטת כף יד ענקית על הקו ונראים כמעט מופתעים אם הם מחטיאים. האתלטיות, התחרותיות והכישורים שלהם זה משהו שאוהדים לא ממש מסוגלים להעריך עד שיפרשו".

איש אינו חולק על כך שהדור הנוכחי זכה לשילוב מנצח של התקדמות טכנולוגית בציוד (בעיקר במחבטים), עליית מדרגה בשיטות האימון הגופני, המקצועי והמנטלי, ולשניים-שלושה שחקנים מהגדולים בכל הזמנים. אלא שהשאלה מהו עידן הטניס הגדול ביותר מורכבת מכדי שתתמקד רק בשינוי הטקטי והפיסי או בדומיננטיות של השחקנים המובילים בתקופה מסוימת - מרשימה ככל שתהיה.

נובאק ג'וקוביץ'. ראשון בין שוויםצילום: רויטרס

אפשר לנבור בסטטיסטיקות ולספור גראנד סלאמים ואחוזי הצלחה, אך האם הם יספרו את כל הסיפור? ואולי דווקא יריבויות אמיתיות, נטולות חיוכים, סטייל מקנרו-לנדל או אגאסי-סמפראס, הן שקובעות? או איכות הגמרים ושיאים שנקבעו באותה תקופה? או ההשפעה על קידום הענף (חשיפה טלוויזיונית, משיכת קהל)? האסתטיקה? לא כולם נהנים מברירת המחדל של השחקן המודרני - חבטות מהקו האחורי, לאורך הקווים, בעוצמה ובנחישות, עד שמישהו נשבר ראשון בקרב ההתשה.

ואולי דווקא האופי האקסצנטרי הוא שעושה את ההבדל? הדור הנוכחי, בו כולם נחמדים ונשמעים לרוב כמעט אותו דבר, יסבול מנחיתות משמעותית לעומת הצבעוניות של מקנרו ואגאסי. לעומת זאת, אם הולכים לפי הישגי השחקנים הגדולים בכל עידן, מובילי הדרוג הנוכחי מציגים דומיננטיות כמעט בלתי נתפשת, שמתבטאת בזכייה ב-30 מ-31 הגראנד סלאמים האחרונים. מצד שני, יש שיטענו כי דווקא שאר השחקנים בעידן מסוים - מלבד שלושת-ארבעת הגדולים של התקופה - הם שקובעים, כי הרי עומק בריכת הכישרון ותחרותיות אמיתית מגדירים איכות היסטורית.

"מצחיק אותי כשאנשים טוענים בלהט לטובת עידן כזה או אחר", אמר מאמנו של פדרר, פול אנאקון, ל"טניס ספייס", "אין אפשרות להשוואה אמיתית. מגוחך לשמוע אנשים אומרים ‘אנדרה לא היה מפסיד לרפא על דשא'. אני מומחה טניס ואיני יודע. יש שאומרים כי נדאל לעולם לא היה מפסיד לביורן בורג על חימר, אבל אי אפשר לדעת כמה טוב היה יכול להיות בורג עם ההתקדמות הטכנולוגית. הכי פשוט לומר ‘הוא גרסה טובה יותר של השחקן ההוא', אבל איש אינו יכול לדעת בוודאות". גם פדרר, שעל היותו השחקן הגדול בהיסטוריה יש ויכוח מצומצם בהרבה, טען השנה: "אי אפשר להשוות בין תקופות שונות בטניס".

זה לא מפריע לרבים לעשות זאת. בשנה האחרונה, שסיפקה את גמר הגראנד סלאם הארוך בהיסטוריה ואת הצטרפות מארי למעגל הזוכים במייג'ורים, המגמה היא להכתיר את הדור הנוכחי לטוב מכולם. "הדור הזה מופלא", הודה סמפראס, "ככל הנראה, ייצאו ממנו שלושה שחקנים שיסיימו את הקריירה עם ספרות כפולות בטור הזכיות בגראנד סלאמים. זה מדהים". רוד לייבר טען כי המובילים בעידן הזה "שכללו לכדי שלמות את מה שאפשר לעשות עם מחבט". שטפי גראף קבעה כי טניס הגברים נמצא ברמה הגבוהה אי פעם. "הצורה בה השחקנים הגדולים דוחפים זה את זה במשחקים ביניהם", אמרה, "איני חושבת שעוד נותר לאן לדחוף".

ג'סטין גימלסטוב, שחקן לשעבר ופרשן ערוץ הטניס בהווה, הגדיר זאת כאבולוציה של המשחק במיטבה. "איני אוהב להשוות בין דורות, כי לכל אחד יש תנאי בסיס שונים, אבל מבחינת איכות ומה שצריך לעשות על מנת לזכות בנקודה ובטורניר, זו הפסגה", קבע. מארי עצמו טען כי אין להשוות את רמת המשחק הנוכחית לזו ששוחקה אפילו לפני פחות מעשור. "צפיתי במשחקים מ-2003-2004 ושחקנים עדיין היו פנטסטיים", אמר, "אבל הנקודות לא היו ממושכות כי החבר'ה פשוט רדפו אחרי כדורים".

רוג'ר פדרר. 76 תארים בקריירה, מתוכם 17 גראנד סלאמיםצילום: אי–פי

בוריס בקר, אלא מי, הוא מהלשעברים היחידים שמסרבים לשחות עם הזרם. "כיצד מחליטים שפדרר הגדול אי פעם?", אמר ל-ESPN, "קשה להשוות בין דורות, במיוחד בטניס. אין לי מה להתבייש בדור שלי. פדרר אמנם סימן וי בהרבה תיבות, אבל האם היה מנצח את מקנרו ב-1984 או את בורג במיטבו עם מחבט הרבה פחות טוב? ספק רב. כשהתחלתי לשחק עם מחבט עץ פשוט לא היתה אפשרות לעשות את מה שהשחקנים היום עושים. הייתי שמח לראות איך פדרר ונדאל היו מסתדרים עם מחבט מעץ".

בקר חוזר לשדה המשחק הטכנולוגי, אבל פטריק מקנרו, אח של וקפטן לשעבר של נבחרת הדייויס האמריקאית, מזכיר שמדובר ביותר מכך. "בקר היה שחקן התקפי מבריק ומאטס וילאנדר היה שחקן הגנה מצוין, אבל הם היו חד-ממדיים ופשוט ביצעו מספיק טוב את ההיבטים האחרים במשחק. בתקופה שלהם זה הספיק", קובע מקנרו, "כיום אתה צריך לעשות הכל טוב".

בסופו של דבר, שאלת העידן הטוב ביותר קצת רודפת אחרי הזנב של עצמה. היא מורכבת מיותר מדי קריטריונים סובייקטיביים, שעלולים להשפיע אחד על האחר. ההיבט הפיסי, למשל, קריטי כיום, וכמעט מבטל אפשרות של נער לזכות בגראנד סלאם. המאמן האוסטרלי דארן קייהיל מגדיר זאת כך: "צריך להיות גבר כדי לעמוד בסגנון הנוכחי בטניס". לכן, אם יגיע בן 17 לווימבלדון - לשם הדיון נקרא לו בקר - ספק אם יעבור אפילו סיבוב, ולו רק בגלל שעדיין אינו מסוגל להתמודד עם העוצמות של יריביו.

ב-1985 הנער הזה היה מסוגל לזכות בטורניר. כך גם ב-1990, אז הוכתר סמפראס בן ה-19 לאלוף ארה"ב. כפועל יוצא, מושפע מכך המספר הכולל של הגראנד סלאמים בהם זכו. דבר דומה ניתן לומר על הגראנד סלאמים הראשונים שקטף פדרר, לכאורה בעידן פחות תחרותי, רגע לפני הפריצה של נדאל וג'וקוביץ'. אם מורידים מפדרר את התארים המוקדמים, אולי הוא כבר לא הגדול אי פעם. ברגע שמורידים את טיעון השחקן הגדול בהיסטוריה, לפתע הדור הנוכחי אינו מרשים בהרבה מדורות גדולים אחרים.

"אלו הערכות סובייקטיביות", מסכם אנאקון, "אין באמת יכולת להשוות. אין לדעת איך היה מתפתח משחקו של סמפראס, למשל, אילו היה מתמודד בשיאו עם נובאק או רוג'ר בתנאים של 2012. המשחק השתנה לחלוטין. אפשר לדרג הישגים וזכיות, אבל לא ניתן לדרג שחקנים מתקופות שונות. לעומת זאת, זה מספק יופי של נושא לשיחה".

אנדי מארי. "הדור הזה שינה חוקים", אמר אנדרה אגאסיצילום: אי-אף-פי

דור הזהב הראשון 1984-1979

הגדולים של התקופה: ביורן בורג, ג'ון מקנרו, ג'ימי קונורס, איוון לנדל, מאטס וילאנדר

שחקנים בולטים: יאניק נואה, גיז'רמו וילאס, יוהאן קריק, מילוסלאב מצ'יר, ויטאס גרולייטיס

התפלגות הזוכים בגראנד סלאמים בתקופה זו: 19 לגדולים, 5 לשחקנים אחרים (79%)

התפלגות יריבים בגמר: 13 מהגדולים, 11 שחקנים אחרים (54%)

ממוצע מערכות בגמר גראנד סלאם: 3.83

גמרי גראנד סלאם שהסתיימו בחמש מערכות: 6 (25%)

תדירות הופעת שובר שוויון בגמרי גראנד סלאם: כל 5.1 מערכות בממוצע

דור הזהב השני 1995-1990

הגדולים של התקופה: פיט סמפראס, אנדרה אגאסי, סטפן אדברג, בוריס בקר, ג'ים קורייר

שחקנים בולטים: גוראן איווניסביץ', מייקל צ'אנג, איוון לנדל, ג'ון מקנרו, סרגיי ברוגרה, תומאס מוסטר, יבגני קפלניקוב, מיכאל שטיך

התפלגות הזוכים בגראנד סלאמים בתקופה זו: 18 לגדולים, 6 לשחקנים אחרים (75%)

התפלגות יריבים בגמר: 15 מהגדולים, 9 שחקנים אחרים (63%)

ממוצע מערכות בגמר גראנד סלאם: 3.75

גמרי גראנד סלאם שהסתיימו בחמש מערכות: 4 (17%)

תדירות הופעת שובר שוויון בגמרי גראנד סלאם: כל 7.5 מערכות בממוצע

דור הזהב הנוכחי 2012-2007

הגדולים של התקופה: רוג'ר פדרר, רפאל נדאל, נובאק ג'וקוביץ', אנדי מארי

שחקנים בולטים: אנדי רודיק, ג'ו-וילפריד צונגה, דויד פרר, תומאש ברדיך, חואן מרטין דל פוטרו, ניקולאי דוידנקו

התפלגות הזוכים בגראנד סלאמים בתקופה זו: 23 לגדולים, 1 לשחקנים אחרים (96%)

התפלגות יריבים בגמר: 18 מהגדולים, 6 שחקנים אחרים (75%)

ממוצע מערכות בגמר גראנד סלאם בתקופה זו: 3.91

גמרי גראנד סלאם שהסתיימו בחמש מערכות: 7 (29%)

תדירות הופעת שובר שוויון בגמרי גראנד סלאם: כל 4.9 מערכות בממוצע

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ