אופניים |

אחרי ארמסטרונג, נטפל בשחיתות

אם לא היה די בפרשת הסמים המסרבת להיגמר, התאחדות האופניים הבינ"ל נאלצת להתמודד עתה גם עם טענות על שחיתות ושוחד

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

"סמנו את היום, 1 בנובמבר 2012. אבן דרך עבור ענף האופניים. פול קימאג' יוצא בתביעת נגד ויוצר הזדמנות לצדק". אין לזלזל בכותב הדברים הנלהבים, דייויד וולש. מי שעשה זאת בעבר זכה לתשובה הולמת בשבועות האחרונים. וולש, עיתונאי "סנדיי טיימס", היה מהקולות הבולטים לאורך השנים שטענו כי לאנס ארמסטרונג אינו נקי. ארמסטרונג נפל עתה, אבל וולש ואחרים מתעקשים כי אסור שיהיה האחרון.

על הפרק בכירי הענף: נשיא התאחדות האופניים הבינ"ל (UCI), פט מקווייד האירי, ונשיא הכבוד היין ורברוחן ההולנדי, שעמד בראשה בין 1991 ל-2005. הכלים של השניים, המואשמים בעצימת עיניים ואולי אף בסיוע למסוממים, דומים לאלו בהם נקט ארמסטרונג. הכחשה ותביעה. פלויד לאנדיס היה הרוכב הראשון שחשף את האמת מאחורי ארמסטרונג. בין טענותיו האשמה חמורה, לפיה ארמסטרונג נכשל בבדיקת סמים בטור השווייצי ב-2001, אך UCI הסתירה זאת לאחר שתרם לה 125 אלף דולר. גם העיתונאי האירי פול קימאג', בעצמו רוכב עבר, טען כך. נגד השניים הוגשה תביעת דיבה מצד UCI, מקווייד ו-ורברוחן.

לחדשות ולעדכונים נוספים הצטרפו לדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

לפני מספר ימים הושעתה התביעה, צעד הכרחי כנראה לאור ההודעה על הקמת "ועדה עצמאית" שתבדוק את נושא הסמים בענף, לרבות טענות העבר. תגובת קימאג' מפתיעה: הוא הגיש תלונה בשווייץ בדרישה לפתיחת חקירה נגד בכיריה UCI בטענה להוצאת דיבה, השמצה ומרמה. לדבריו, קיים חשד שההתאחדות וראשיה עזרו לארמסטרונג "להרוויח סכומים משמעותיים בזמן שהשתמש בחומרים אסורים".

ב-UCI ובמעבדה שבחנה את הדגימות ב-2001 מתעקשים שארמסטרונג לא נכשל בבדיקה, למרות שאחת נמצאה "חשודה". לגבי התרומה, הודה מקווייד כי ייתכן שהיתה זו טעות לקבלה מארמסטרונג, אך לא פסל שיתאפשר לרוכבים לתרום גם בעתיד, לאור המגבלות הכספיות של הענף. יהיו מסקנות הוועדה אשר יהיו, רבים כבר הסיקו מסקנות. "פט, אתה והיין הם החלק המושחת בענף", כתב גרג למונד, אלוף הטור דה פראנס בעבר, במכתב פתוח, "אתה וידידיך הרסתם את הענף. אתם יודעים מה קרה ואם ברצונכם להכחיש, מדובר בעוד סיבה שעל חובביו לדרוש שתתפטרו. הענף לא צריך את מקווייד או ורברוחן".

למונד לא לבד. כך גם קימאג'. קרוב ל-90 אלף דולר נאספו דרך תרומות באינטרנט כדי לממן את ההגנה שלו. פדרו דלגאדו, אלוף הטור ב-1988, הצהיר כי שחיתות היא בעיה גדולה יותר בענף מסמים. טיילר המילטון, מחושפי פרשת ארמסטרונג, קרא למקווייד "צבוע שאין לו מקום בענף" אחרי שקרא "חלאות" לו וללאנדיס כי הוציאו ספרים ולכאורה הרוויחו מהפרשות שלהם. "בעולם המסחרי, משבר בחברה יגרור התפטרות או פיטורים של המנכ"ל", אמר סקוט מרסייר, שרכב ביו.אס פוסטל לפני ימי ארמסטרונג, "הענף לא יתקדם עם מקווייד בראשו".

אחרים נחרצים פחות, אך עדיין ביקורתיים. ברשות האמריקאית ללוחמה בסמים (USADA) לא אהבו את טענות מקווייד כי נקטו ב"שפה משולהבת ומופרזת" ונעזרו ב"הצהרות לא נכונות ומלאות" בפרשת ארמסטרונג. "על UCI להכיר באחריות על הכשלים ולמצוא דרך לתקנם במקום לנסות להצדיק אותם", אמר טרוויס טייגרט, מנכ"ל USADA. ג'ון פאהיי, יו"ר הרשות העולמית ללוחמה בסמים (ווד"א), הצהיר כי יש לבחון "מי עבד נגד השימוש בסמים, למה זה לא נעצר. תשאלו אם האנשים הללו עוד בענף ואם ניתן להתקדם עמם".

לא כולם מאמינים ביכולת הוועדה לעשות זאת, מה גם שטרם נקבעו חבריה ותקציבה. חברת הביגוד האוסטרלית "סקינס", שעבדה בשנים האחרונות עם מספר קבוצות ואיגודים, כבר מאיימת לתבוע מ-UCI שני מיליון דולר בטענה שהארגון הונה אותה כשנתן לה אשליה שהענף התנקה, וכך פגע בתדמיתה. היא סימנה ישירות את מקווייד ו-ורברוחן, ש"אכזבו אותנו, את הענף ואת הציבור שאוהב רכיבה". זה מה שעושה גם העיתונאי האירי. "קימאג' אומר למעשה, ‘בואו נוציא את זה החוצה, אבל באופן הולם, עם חשיפה מלאה והרבה עדים", כתב וולש, "יופי".

מכור? UCI תפתח בחקירה בחשד שאלכסנדר וינוקורוב שיחד את אלכסנדר קולובנב כדי לנצח במירוץ ליאז'-באסטון-ליאז' ב-2010.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ