סנוקר |

רוני אוסאליבן נפרד מהשולחן הירוק

חצי שנה אחרי שהוכתר לאלוף העולם, הודיע אוסאליבן שלא ישתתף באליפות בריטניה ובטורניר המאסטרס, אך האם יוכל למצוא איזון בחיים בלי סנוקר?

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

שני ספורטאים, אגדות במקצועם, התייצבו שלשום באולם O2 בלונדון. הפער ביניהם מעולם לא נראה כה גדול. רוג'ר פדרר לעולם לא ישלוט בענף שלו כבעבר, דבר שאינו מונע ממנו להמשיך לנסות, להמשיך לשחק, ולהפגין טניס נפלא. האחר, רוני אוסאליבן, הסתפק במה שעשוי להפוך למצב הצבירה הקבוע שלו: ישיבה ביציע וצפייה.

במקביל, פחות או יותר, יצאה ההודעה שבישרה על סיום עונת הסנוקר של אוסאליבן בטרם החלה. שישה חודשים אחרי שהוכתר לאלוף העולם בפעם הרביעית, החליט האנגלי, בן 37 בחודש הבא, לקטוע את מחול הניחושים. למעשה, הדבר נכפה עליו. וורלד סנוקר, ארגון הגג של הענף, דרש לוודא אם ישתתף בחודשיים הבאים באליפות בריטניה ובטורניר המאסטרס, אליהם נרשם. עתה, כששאלת חצי השנה הקרובה נפתרה, נפתחה החידה הנוגעת במה שיבוא אחריה.

"רוני רוצה לראות אם יכולים להיות לו חיים טובים יותר בלעדיו", לדברי סוכנוצילום: אי–פי

לחדשות ועדכונים נוספים הצטרפו לעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

רמז גדול מספק סטיבן הנדרי, שפרש במאי אחרי קריירה גדולה. שלשום סיפר הנדרי על חילופי הודעות טקסט עם אוסאליבן לפני כשבועיים: "הוא שאל אם סנוקר חסר לי. השבתי שבכלל לא ושאני נהנה מכל רגע. הוא אמר שהוא לא ממש נהנה לשחק ולהתאמן, כשבעבר זה תמיד היה שונה. זה פשוט. אם אינך נהנה לשחק, תפסיק. אמרתי לו את זה מספר פעמים. השורה התחתונה היא שעליך לדאוג לעצמך".

זהו לא דבר שאוסאליבן הצטיין בו לאורך השנים. מאבקו המתמשך בדיכאון כבר מתועד. בסרט אודותיו ששודר השבוע ב-ITV, הוא חשף טפח נוסף ממה שהניע אותו - גאוותו של אביו, שישב 18 שנים בכלא בגין רצח. "רציתי להרפות, אבל לא יכולתי", סיפר, "ידעתי שאם אפסיק לשחק רבים מהשדים שלי ייעלמו, אבל לא יכולתי להתרחק. אבי אמר, ‘בכל פעם שאני רואה אותך בטלוויזיה, זה כמו ביקור'. ונשארו לו עשר שנים. רציתי להתרחק, אבל היה לחץ לנסות לעשות את הדבר הנכון עבור מישהו אחר".

הלחץ הזה איננו עוד. אביו שוחרר בשלהי 2010. ירצה או לא, אוסאליבן כבר לא יכול ולא צריך לתלות בו את סדר העדיפויות הזה. הוא לא זקוק לכסף, ואת הזמן הפנוי יוכל להקדיש לשני ילדיו ולמאבק באמם, פרודתו. את חגיגות הזכייה באליפות העולם במאי לצד בנו רוני ג'וניור הוא מגדיר כ"פרק האחרון. עשיתי מה שהיה עלי לעשות. איני צריך להוכיח את עצמי יותר. ככל שמפקפקים בי, כך זה גורם לי לרצות לחזור ולהוכיח שאנשים טועים, ואני לא רוצה לעבור את זה שוב. עשיתי זאת. הפרק הזה נגמר".

כך זה נראה. אחרי אליפות העולם הודיע אוסאליבן על פסק זמן של שישה חודשים. במהלכו, נקלע כרגיל לעימות עם וורלד סנוקר כשסרב לחתום על החוזה הסטנדרטי המוצע לשחקן. "נאנס" ו"נסחט" היו הגדרותיו לתחושות שלו לנוכח לוח הטורנירים המתרחב של הסבב, שהופך את השחקנים לפעילים במשך 50 שבועות בשנה ברחבי העולם. הוא לא רוצה לנסוע כל כך הרבה, אלא שנקודות הדרוג קריטיות. הוא ירד עתה למקום ה-20 בעולם, ורק 16 הראשונים נכנסים ישירות לטורנירים הגדולים ללא מוקדמות.

אחרי שחתם לבסוף על החוזה, חזר אוסאליבן לשחק בספטמבר והפסיד בסיבוב הראשון בטורניר סבב השחקנים (PTC) למדורג 84 בעולם. אחר כך קיים משחקי ראווה בבריטניה עם ג'ימי ווייט. האליפות הבינלאומית בצ'נגדו, סין, היתה אמורה לסמן את חזרתו בשלהי אוקטובר. "אני לא רואה מישהו עוצר אותו בסין. הוא משחק היטב, מתאמן היטב", אמר ווייט. אוסאליבן מיהר לפוצץ את הבועה. "אני מתחרט שהתחייבתי לשחק בטורנירים הבאים", הצהיר ב"טיימס", "שיחקתי בתחרויות קטנות ונגד ג'ימי, וזה לא הולך כמו שחשבתי. אשחק בטורנירים הבאים ואראה איך זה. אולי המאסטרס בינואר יהיה האחרון שלי".

הוא לא חיכה לו. בתחילה פרש מהאליפות בסין בטענה להמלצת רופא, צעד שגרם לעמיתו מארק אלן להצהיר כי "רוני הורס את מורשתו. אולי מאי היה הזמן המושלם לפרישה". עתה לקח עוד פסק זמן. "כרגע הוא רוצה להתרחק מסנוקר, לראות כיצד הוא מרגיש, כיצד יוכל לנהל את חייו, אם יכולים להיות לו חיים טובים יותר בלי סנוקר", אמר סוכנו דג'נגו פונג ל-BBC. "זה נובע מבעיות אישיות. בריאותו, נסיעות, ילדים, משפחה וכו'. רוני מתקשה להתרכז בסנוקר כשיש לו בעיות אישיות. מנטלית הוא בסדר, אבל יש לו את מחלת הנשיקה שמתעוררת לפעמים ובעיות בנוגע לילדיו, והנסיעות, והזמן שהוא יכול לבלות עם ילדיו. הוא מתקשה לאזן".

השאלה היא אם יוכל למצוא איזון בחיים בלי סנוקר. אחרי 17 ימי אליפות העולם האחרונה סיפר כי "זה מעולם לא הרגיש כה ארוך בגיל 22-21, אולי בגלל שלא היה לי דבר אחר בחיים". כעת יש לו את ילדיו ואת אביו. האם זה מספיק? לא בטוח. "הדבר החשוב ביותר, האהבה הגדולה בחיי, היא סנוקר", אמר בסרט הדוקומנטרי, "מעולם לא הייתי מעורב כל כך במשהו. אני לא חושב שסבלתי מדיכאון, אלא מדיכאון שקשור בסנוקר. הייתי מסוגל לשחק, אבל הרחיקו אותי מהמשחק ולא יכולתי לנהל חיים".

מאז הפך למקצוען ב-1992 היה אחראי אוסאליבן לכמה מרגעי הסנוקר הגדולים בהיסטוריה, וגם לכמה מהשערוריות הזכורות בענף. הכישרון הגדול שראה המשחק, גאון פגום. "אשמח לקבל את רוני האמיתי בחזרה, אך זה לא יקרה כרגע", אומר בארי הרן, ראש וורלד סנוקר, "הוא אינו עצמו כבר זמן מה. זו ההחלטה הנכונה כרגע, עבורו ועבור המשחק". דגש על כרגע. "בעוד שישה חודשים הוא עשוי להחליט שמצבו שוב 100%", אומר הסוכן פונג, "וייתכן ששוב נראה את המיטב של רוני אוסאליבן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ