דיאנה רנה, ד-פ-א

נאוול אל מוטאווקל ממרוקו, אשה, אפריקאית ומוסלמית, מתלבטת האם להגיש את מועמדותה לראש הוועד האולימפי הבינלאומי ולרשת בתפקיד את ז'ק רוג. "למה לא?", אמרה סגנית נשיא הוועד בשיחה מריו דה ז'נרו, "טרם החלטתי במאת האחוזים, יש רשימה ארוכה של מועמדים, אבל ייתכן שאעשה זאת".

אל מוטאווקל, 50, יכולה להיות היה האשה הראשונה בתפקיד, הנושא עמו יוקרה בינלאומית לא מעטה. לאורך ההיסטוריה, רק לא-אירופאי אחד עמד בראש הארגון - האמריקאי אוורי ברנדג'. המרוקנית בוודאי זכורה לחובבי האתלטיקה הודות למדליית הזהב שקטפה באולימפיאדת 1984 בריצת 400 מטרים מכשולים, שהפכה אותה למוסלמית הראשונה שזוכה במדליה אולימפית. אם תתמודד על הנשיאות, תעשה היסטוריה בפעם השנייה.

נאוול אל מוטאווקל (בכחול). הגברת הראשונה?צילום: אי–פי

לחדשות ולעדכונים נוספים, עיקבו אחר הפייסבוק של "ספורט הארץ"

רוג צפוי לפרוש בשנה הבאה, וההכרזה על מחליפו מתוכננת לספטמבר 2013. מועמדים אחרים שהוזכרו כוללים את סר מיאנג הסיני, תומאס באך הגרמני וריקרד קאריון מפורטו ריקו. המועמדות של אל מוטאווקל, האחראית על מחלקת התיאום באולימפיאדת ריו, תסייע לקדם את אחד הנושאים הקרובים ביותר ללבה: סיום השליטה המוחלטת של גברים בארגוני הספורט הבינלאומיים.

"מישהו פעם אמר שעתיד הספורט הוא בנשים. אי אפשר להתקדם קדימה ללא שתי הרגליים, נשים וגברים. אינטגרציה מלאה בין המינים חשובה לספורט", הוסיפה. "עלייה במספר המשתתפות באולימפיאדה אינה מספיקה", המשיכה. "אנחנו רוצות שוויון מלא גם בניהול. נשים נוכחות בכל תחומי החיים ברמות הבכירות ביותר, למה לא בספורט?".

אל מוטאווקל אומרת שהמאבק להגדלת המעורבות הנשית הגיע לשיא באולימפיאדה האחרונה בלונדון: "בפעם הראשונה, נשים התחרו בכל 26 הענפים. תחרות האיגרוף נחלה הצלחה גדולה, והאולם היה מלא לכל אורכה. בנוסף, ב-35 משלחות מתוך 204 היה רוב נשי, לרבות גרמניה וארצות הברית".

האתלטית בדימוס הוסיפה שכיום יש יותר נשים בעמדות מפתח בספורט הבינלאומי בכלל, ובוועד האולימפי בפרט. יותר, אך לא מספיק. לדידה, יש לזקוף חלק ניכר מההתקדמות לרוג, שאת פועלו היא מעריכה עד מאוד. "נפגשנו לראשונה בלוס אנג'לס 84', כאשר הוא היה ראש המשלחת הבלגית למשחקים. כבר אז הרגשתי שהוא קורץ מהחומר של נשיאים".

בנוגע למעמד הספורטאיות, אל מוטאווקל רואה מספר סיבות לחגוג. היא מזכירה שמייסדה משחקים המודרניים, הברון פייר דה קוברטן, התנגד לשיתוף נשים בתחרויות, בטענה שיהיה זה "בלתי ראוי". "הוכחנו לו שהוא טעה", אומרת בסיפוק מי שרוצה לעמוד בראש הארגון שהקים וניהל במשך שלושה עשורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ