לקחת סמים? שב בחוץ ארבע שנים

לרשות ללוחמה בסמים בספורט נמאס וחקיקה חדשה מקווה ליצור הרתעה קשה יותר. האם חיסול פוטנציאלי של קריירה הוא עונש ראוי?

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

איזה מחיר משלם ספורטאי שנתפס משתמש בחומרים אסורים? הוא מאבד מכבודו, נפרד מתארים, מחזיר פרסים וכמובן נאלץ לעצור את הקריירה לתקופת השעיה שאורכת לרוב כשנתיים. מספר מקרי הסימום הידועים, שלא לדבר על ההכרה בכך שלא כל מסומם נלכד, רומזים שהמחיר לא כבד מספיק כדי להרתיע. ובכן, מה דעתם על ארבע שנים בחוץ?

התקופה שקדמה למשחקים האולימפיים בלונדון היתה רעה לגופים הנאבקים בשימוש בסמים. הוועד האולימפי הבינלאומי ראה את קא"ס, בית הדין לספורט, מבטל בעקבות ערעור של הרץ לשון מריט את החוק הקובע כי ספורטאי שמושעה לחצי שנה ומעלה לא יוכל להתחרות באולימפיאדה הבאה. אחר כך נמחק חוק של הוועד האולימפי בבריטניה, לפיו ספורטאי בריטי שמורשע בסימום לא יחזור למשחקים לעולם. טענת קא"ס היתה כי בשני המקרים מדובר מעשית בהטלת עונש שני.

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

המערכת המשפטית, אם כך, אמרה את דברה. הכדור גולגל לעבר ווד"א, הרשות העולמית ללוחמה בסמים בספורט. הקוד שלה הוא האורים והתומים בתחום עבור הרשויות וההתאחדויות המטילות עונשים. אמנם כבר בקוד הקיים מופיעה השעיה לארבע שנים במקרים חמורים, אך כמעט לא נעשה בה שימוש, ולו בשל העובדה שלא מוגדר מהי עבירה חמורה. ספורטאי שמורשע לראשונה בעבירת סמים ללא נסיבות מקלות מורחק בדרך כלל לשנתיים.

ג'סטין גטלין. נתפס, הושעה וחזר בזמן כדי לזכות במדליה בלונדון. לא עודצילום: אי–פי

יותר מכל היו אלה הבריטים שדחפו לעונשים חריפים יותר, ולו בשל ביטול החוק שלהם. לקראת משחקי לונדון ציין סטיב רדגרייב, החותר האגדי שזכה במדליות זהב בחמש אולימפיאדות רצופות: "מה שייצור השפעה גדולה בהרבה הוא הטלת עונש מציאותי יותר משנתיים כדי להרתיע. נכון לעכשיו, ספורטאי שייתפס בלונדון יוכל להתחרות באולימפיאדה הבאה. חייב להיות עונש שלפחות יוציא פעם אחת מהמעגל האולימפי. העונש של ווד"א אינו חריף מספיק וגורם להרבה ענפים להיראות מאוד מטופשים".

החודש הושלמה בווד"א כתיבת קוד חדש, שיהפוך השעיות לארבע שנים לשגרה. הנסיבות שהוגדרו בו כתנאי לעונש מוכרות מדי ­ שימוש בסטרואידים אנבוליים, הורמון גדילה וחומרים ממסכים, או העברת חומרים אסורים לאחרים.

הקוד, שאמור להיכנס לתוקף ב-2015, הוצג לדירקטוריון ווד"א ובחינתו תימשך בדצמבר. בעבר היו מקרים בהם ספורטאים שהושעו לארבע שנים פנו לבתי משפט אזרחיים בטענה שהעונש מפר את חופש העיסוק, אך נשיא ווד"א ג'ון פאהיי משוכנע כי הקוד תואם לחוקים: "עלינו להיות נבונים ולקחת בחשבון פרופורציונליות וזכויות אדם. אין טעם לקבוע עונש שבתי משפט יאסרו".

מכאן, כבר מדובר בשאלה של גישה. שנתיים הן הרבה זמן בקריירה של ספורטאי, אבל ארבע כמובן ימנעו הופעה באולימפיאדה אחת. הספרינטר האמריקאי ג'סטין גטלין אמנם חזר מהשעיה כזו וזכה במדליית ארד בריצת 100 מטר בלונדון, אבל במקרים רבים ספורטאי לא יתאושש ­ בין אם המעגל האולימפי בראש מעייניו ובין אם לאו, כמו רוכבי אופניים. האם חיסול פוטנציאלי של קריירות בגין עבירה ראשונה הוא עונש ראוי או מופרז?

בינתיים, קשה למצוא מי שתומך באפשרות השנייה. "מה שנמצא על השולחן מעודד", אומר ז'אק רוג, נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, על הקוד המוצע. פאהיי אומר כי הקוד עונה לקריאות של מדינות רבות, אבל גם עתה נשמע הקול הבריטי חזק מכולם. "זה יעזור לטיפול בדאגות שלנו", אומר סבסטיאן קו, נשיא הוועד הבריטי, "הקוד החדש שולח מסר עוצמתי ­ העולם לא יקבל ספורטאים שמשתמשים בסמים".

ג'ון פאהיי: "אין טעם לקבוע עונש שבתי משפט יאסרו"צילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ