פוטבול מכללות |

כל כלב בא יומו?

דווקא בשנה כל כך קשה, עם משברים ונפילות, קרובה ג'ורג'יה בולדוגס לשבור בצורת ארוכה של 32 שנים ללא זכייה באליפות הארצית. תשאלו את ארון מורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הזמן: ראשית אוקטובר. הקוורטרבק של ג'ורג'יה בולדוגס, ארון מורי, עושה את דרכו לעבר חדר ההלבשה כשהוא חפוי, מרגיש כאילו אין לו עוד בשביל מה לשחק. שבועיים מאוחר יותר הוא יקבע שיא טאצ'דאונים במדי קבוצתו, אשר נושאת על גבה 120 שנות היסטוריה מפוארת.

אך נכון לאותו יום בראשית אוקטובר, הוא היה מדוכא. אמרו לו שהוא טוב לא פחות ממת'יו סטאפורד, הקוורטרבק הגדול האחרון שיצא מג'ורג'יה ונבחר ראשון בדראפט 2009 כדי להוציא מהבוץ את דטרויט ליונס. אז אמרו. ופתאום הוא רואה מעל 80,000 פנאטים באיצטדיון וויליאם-ברייס בדרום קרוליינה חוגגים את ניצחונם עליו.

התבוסה ההיא, 35-7 לגיימקוקס, יריבה ישירה על ראשות הבית המזרחי ב-SEC, החטיבה החזקה מכולן בליגת המכללות, פגעה אנושות בסיכויי קבוצתו ללכת עד הסוף, כמו שציפו כולם באוניברסיטה. הבולדוגס לא זכו בתואר מאז 2005. זאת ועוד, 32 שנים עברו מאז האליפות הארצית האחרונה.

הבולדוגס (באדום) מול ג'ורג'יה טק. "הם ענק רדום שלא מתעורר אף פעם", לעגו להם בתקשורתצילום: אי-אף-פי

"הם ענק רדום שלא מתעורר אף פעם", לעגו בעיתונות המקומית. התחושה אז היתה קשה. תחושה שיידרשו לחכות עוד שנה לפחות להגשמת חלום הזכייה, למרות שכלל לא בטוח שלכולם יש שנה לחכות. תשאלו את ראס, המוכר יותר כ"אגה התשיעי".

ראס הוא בולדוג אנגלי והקמע של הקבוצה, הקרוי על שם ראשי התיבות של האוניברסיטה. נצר לשושלת מפוארת של כלבים בבעלות סוני סיילר, עורך דין מקומי שזכה לתפקיד צבעוני בסרטו של קלינט איסטווד "חצות בגן הטוב והרע".

תפקידו לנבוח על שחקני היריב בדרכם לחדר ההלבשה בסיום החימום. זמן הכהונה הממוצע לקמע תשע שנים. במותם הם זוכים לטקס אשכבה כמעט נשיאותי ומוזוליאום נבנה לכבודם. אגה השביעי והשמיני שרדו רק שנה. שעון גדול מתקתק מעל ראשו של ראס. עבור קבוצה שסומנה בתחילת העונה כאחת האיכותיות בנמצא, עם הגנה שהחזירה לשנה נוספת את מרבית שחקניה לאחר עונה בה דורגו במקום החמישי במדינה, היה זה מעציב לגלות שלעתים אין די ביכולת בלבד בכדי להצליח.

אחדים קראו לפטר את מארק ריכט, מאמן הקבוצה ב-12 השנים האחרונות. לטעמם, לזכותו עומדת רק עובדת היותו נוצרי מאמין שאימץ יחד עם אשתו שני ילדים חסרי כל מאוקראינה. לחובתו כל היתר. 35.5% ההשלמה והאיבוד שרשם במשחק החלש ביותר שלו מאז הפך לקוורטרבק של הבולדוגס שנתיים קודם לכן, הטילו על מורי צל כבד.

בהמשך הוא הפך לחושך מוחלט. כשחזר גילה כי ביצים ונייר טואלט שהושלכו השחיתו את מראה ביתו. "כנראה שאנשים מפנים את גבם אליך כשאתה כבר לא מושלם. חשבתי שאנחנו ביחד בסיפור הזה", אמר הליינבקר כריסטיאן רובינסון, שותפו. אוהדים שחשו בושה נוכח כפיות הטובה מיהרו לנקות את הבית.

למחרת הגיעה הבשורה הקשה מכולן. אביו של מורי, דניס, אובחן כחולה סרטן בלוטת התריס שבועות ספורים קודם לכן, אך הוא ואשתו בחרו להסתיר את הידיעה מארון ומאחיו. "12 השעות הקשות בחיי", צייץ מורי בטוויטר. אביו עבר בהצלחה ניתוח חירום ונשלח לתקופת התאוששות ארוכה. בד בבד, החל גם תהליך ההתאוששות המדהים של הבולדוגס, תהליך שהתרחש בשבועות שלאחר התבוסה, ולמורי היה חלק מרכזי בו.

ניצחון דחוק על קנטאקי החלשה קדם לקרב חפירות מול פלורידה, שהגיעה למשחק עם מאזן מושלם ויצאה ממנו עם כרטיס לשורה הראשונה מאחורי גבם של הבולדוגס. מורי לא הרשים, נחטף שלוש פעמים והותיר את הבמה לפרשמן טד גורלי, ראנינג-בק מצוין שסחב על גבו מדינה שלמה וציפיות של למעלה מ-92,000 צופים בסנפורד סטדיום.

ג'ורג'יה ניצחה 9-17. שבעה טאצ'דאונים בניצחונות החלקים על מיסיסיפי ואובורן כבר החזירו את מורי למסלול (הוא סיים את העונה בראש במדד הקוורטרבקים). הם גם עזרו לקבוצתו לטפס מהמקום ה-13 לשלישי בדרוג ה-BCS, לפיו נקבעים משחקי הגמר, ולהבטיח את המקום בגמר החטיבה נגד אלבמה בחצר האחורית שלה, ג'ורג'יה דום של אטלנטה פלקונס. "היה לו קוף על הגב והוא הוריד אותו", נכתב על מורי בעקבות ההופעות המשכנעת מול מיסיסיפי ואובורן, "ניצחון על אלבמה, והוא יוריד את הקוף מהגב של ג'ורג'יה כולה".

ארון מורי. שבעה טאצ'דאונים בניצחונות על מיסיסיפי ואובורן החזירו אותו למסלולצילום: אי-אף-פי

ניצחון על האלופה (מחר, 23:00), שנחשבת לחזקה במדינה, יעניק לבולדוגס, פרט לתואר החטיבתי, גם כרטיס למשחק האליפות מול נוטרה דאם, המדורגת ראשונה. בפעם האחרונה שהשתיים נפגשו, ב-2008, הגיעה ג'ורג'יה מפסגת הדרוג הארצי. אלבמה, מהתכניות המעוטרות בארה"ב, חוותה שנים ארוכות וקשות של בצורת. במחצית היתה התוצאה 0-31 לאלבמה. המפגש הסיט את השתיים מצירן לכיוון מסלולים מנוגדים.

ג'ורג'יה התרסקה ושנתיים לאחר מכן סיימה במאזן שלילי. נדמה שרק עכשיו שבה לעמוד על רגליה. אלבמה עלתה על דרך המלך וזכתה מאז בשתי אליפויות ארציות. לרשותה עומד קו הגנה מהטובים בתולדות המשחק. העונה איפשרה רק 9.2 נקודות בממוצע.
עבור רובינסון, אחד מתשעה שחקנים שהיו חלק מהמערכת בתבוסה הגדולה ב-2008, ניצחון יהווה סגירת מעגל רגע לפני היציאה לדראפט. מורי? הוא בסך הכל רוצה לשמור על הבית שלו נקי.

משחקים נוספים:

למעט המפגש בין אלבמה לג'ורג'יה, ייערכו בסוף השבוע, האחרון בעונה הסדירה של ליגת המכללות, מספר משחקים נוספים שיעזרו בעיצוב תמונת משחקי הראווה שסוגרים את העונה.

בלילה שבין שישי לשבת (3:00) ייפגשו סטנפורד, בעונה שלאחר בחירתו של אנדרו לאק במקום הראשון בדראפט, ויו.סי.אל.איי המפתיעה, למשחק הגמר של חטיבת ה-PAC12. הפרס למנצחת: כרטיס למשחק הרוז בול היוקרתי.

עבור יו.סי.אל.איי, שהופיעה במשחק הגמר בעונה שעברה (וגם חטפה חזק בראש מאורגון) כנציגת הבית הדרומי של החטיבה - רק בשל עונש ההרחקה שהוטל על יו.אס.סי - מדובר ברגע השיא שמסיים עונה חלומית (מאזן 3-9 ומקום 16 בדירוג), במהלכה ניצחה את יו.אס.סי, אחת משתי יריבותיה המרות, מה שמעיד כל זכייה בכרטיס בזכות ולא בחסד. בשבת האחרונה נפגשו השתיים למשחק שנעל את העונה הסדירה, וסטנפורד (2-10, מקום 15) ניצחה 17-34.

קנזס סטייט (1-10, מקום 6), שראתה את תקוותיה להופעה היסטורית במשחק הגמר מתנפצות לפני שבועיים, לאחר הפסד מביך לביילור - שהרס עונה עם מאזן מושלם - תנסה להתנחם בזכייה באליפות חטיבת ה-BIG 12.

לשם כך היא תידרש לנצח את טקסס (3-8, מקום 18), מכללה בעלת עבר מפואר שחווה העונה רנסנס לאחר מספר עונות לא פשוטות. הפסד, והתואר צפוי לעבור לידיה של אוקלהומה (2-9, מקום 11), אם תשכיל לנצח את טי.סי.יו (4-7, לא מדורגת). משחק מסקרן נוסף יפגיש את נברסקה (2-10, מקום 14) ו-וויסקונסין (5-7, לא מדורגת) בקרב על אליפות חטיבת ה-BIG TEN.

שיטת המשחקים:

כל קבוצה בליגת המכללות העליונה מקיימת 12 משחקים בעונה. הליגה מחולקת למספר חטיבות, יוקרתיות יותר ופחות, שמעניקות תארים משלהן על בסיס טבלה פנימית של משחקים בתוך החטיבה, לרוב 8 מתוך כלל 12 המשחקים.

במקביל לדירוג הפנים חטיבתי, שנקבע על בסיס ניצחונות והפסדים גרידא, מתקיים דירוג ארצי שנקבע בצורה שונה לגמרי. לאורך כל העונה מדרגים עיתונאים ומאמנים את הקבוצות הטובות במדינה, ובסיומה, על בסיס שכלול הדירוגים, נתוני המחשב ואלמנטים דוגמת קושי סדר המשחקים, נקבעות שתי הקבוצות הטובות במדינה שמתחרות ביניהן במשחק אחד על האליפות.

ראוי לציין כי השיטה זוכה לביקורת רבה. ניצנים לשינוי ראשון בדרך להנחלת שיטת פלייאוף המבוססת על הדירוג נעשה בקיץ, ניתן יהיה לראות בשנת 2014, לאחר שלאחרונה נקבע כי החל משנה זו, ייערך פיינל-פור בין 4 המדורגות הבכירות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ