אופניים

גרג למונד, מנהיג חדש לעתיד נקי

אחרי שהתרחק מעולם האופניים בגלל תקופת הסמים האפלה, מי שזכה בעבר שלוש פעמים בטור דה פראנס חוזר כדי לטהר את הענף

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

קשת רחבה של אנשים הקשורים בענף האופניים התכנסה בסוף השבוע בלונדון. היו שם רוכבי עבר כמו ג'ונתן ואוטרס, יורג יאשקה וג'יאני בוניו, מומחים לחומרים אסורים, עיתונאים וגם אמה אוריילי, המעסה לשעבר של לאנס ארמסטרונג ובין המעידים נגדו. מעל כולם בלטה דמות בעל עבר גדול בתחום, ואולי גם השפעה עצומה בעתיד: גרג למונד, שלוש פעמים אלוף הטור דה פראנס.

"המעורבות של למונד צריכה לשלוח את המסר הברור ביותר שאנחנו קבוצה רצינית עם כוונות רציניות ומניעים טהורים", הצהיר יוזם ההתארגנות, ג'יימי פולר. הוא מנכ"ל חברת ביגוד הספורט "סקינס", ספונסרית בענף, שתובעת את UCI (איגוד האופניים הבינלאומי) בטענה לפגיעה במותג שלה. 

הארגון החדש נקרא "לשנות את האופניים עכשיו" (CCN). במסמך שפרסם אחרי המפגש הראשון, הוא קרא להעניק בתקופה הקרובה חנינה לכל רוכב שיודה כי השתמש בסמים בעבר, להקים ועדה עצמאית שתחקור את פעילות UCI וראשיה בתחום ולהוציא מידיה את מערכת הבדיקות לאיתור חומרים אסורים. ב-UCI כבר החלה לפעול ועדה בראשות שופט בדימוס, שאמורה בין השאר לבחון חשדות כי נשיא הארגון פט מקווייד וקודמו היין ורברוחן תמכו בארמסטרונג בצורה חריגה, עד טיוח בדיקות בהן כשל. 

גרג למונד. "זה עכשיו או לעולם לא עבור הענף"צילום: אי–פי

מסקנותיה צפויות רק ביוני, אך ב-CCN לא מתכוונים לחכות בנוגע למקווייד ו-ורברוחן, המשמש כיום נשיא כבוד. "לא ייתכן שהשועל ישמור על הלול במהלך החקירה", טען למונד, "עליהם לפרוש עכשיו". אם זה יקרה, מישהו יהיה צריך לתפוס את מקומו של מקווייד. למונד בן ה-51 מוכן למלא את הפער, ולו לטווח קצר, לדבריו. 

"אשמח להיות חלק מהליך השינוי ואם המשמעות היא לשמש נשיא זמני, אסכים לכך", אמר, "אני מוכן להשקיע כדי להפוך את הארגון ליותר דמוקרטי ושקוף, ולחפש את המועמד הטוב ביותר לטווח ארוך. אעשה מה שצריך כדי לשנות את הענף. הוא זקוק לשינוי רדיקלי, למנהיגות חדשה. עלינו למצוא מנהיג גדול שיכול לקדם את הענף ולתקן את הנזק שנעשה".

למונד מכיר היטב את שני צדי הענף. הוא היה הראשון מחוץ לאירופה שזוכה בטור (1986, 1989, 1990) והוכתר פעמיים לאלוף העולם, כשבדרך הוא מתאושש מפגיעות ירי קשות בעקבות תאונת ציד. כך היה לאיש ששם את הרכיבה האמריקאית על המפה. המכה שספגה בעקבות פרשת ארמסטרונג ושאר הרוכבים שהודו בשימוש בסמים אינה מפתיעה אותו. במשך יותר מעשור הוא ראה את זה בא.

חברו ג'ורג' מאונט שיחזר כיצד יצא עמו לרכיבה ב-2001 כשלמונד קיבל טלפון. על הקו היה ארמסטרונג, שצרח עליו אחרי שבראיון הביע אכזבה מקשריו עם הרופא מיקלה פרארי, שבאותה עת היה חשוד (ומאז הורשע) במעורבות בחומרים אסורים. למונד, אמר מאונט, נראה "כאילו מישהו סטר לו". אחר כך התנצל למונד על דבריו, רק כדי לשנות כיוון ב-2004 ולהפוך ללוחם קולני בסמים באופניים

המחיר ששילם היה כבד, ולא רק כלכלית. לדבריו, ארמסטרונג איים להביא עדויות כי השתמש בסמים בעת זכיותיו בטור ולפגוע בעסקיו עם יצרנית האופניים "טרק", בה שניהם היו חתומים. כך, טוען למונד, אכן קרה. ב-2008 הוא תבע את טרק בטענה ששיתפה פעולה עם ארמסטרונג והזניחה את המותג שלו. כעבור שנתיים הושגה פשרה, במסגרתה שילמה טרק 200 אלף דולר לקרן שלו, "אחד מכל שישה". גם היא תוצר, חריג בהרבה, של מאבקו בסמים. 

לאנס ארמסטרונג. הפך ליריב של למונדצילום: רויטרס

במאי 2007, יממה לפני שאמור היה להעיד נגד הרוכב פלויד לאנדיס, קיבל למונד שיחה אנונימית שאיימה בחשיפת סוד שרק מקצת מבני משפחתו וחבריו ידעו: הוא עבר התעללות מינית בילדותו. "זה היה הדבר חולני ביותר ששמעתי", סיפר ל"לוס אנג'לס טיימס". מאוחר יותר התברר כי המאיים היה המנהל האישי של לאנדיס. חודשים קודם לכן, גילה למונד את הסוד לרוכב. לא רק שהעיד, למונד גם חשף את סיפורו והקים קרן שתעזור לגברים שחוו התעללות. 

במבט לאחור על התרחקותו מהענף, סיפר למונד לתחנת הרדיו האירית "ניוזטוק": "בשלב מסוים לא היתה לי ברירה. ידעתי יותר מדי, מ-2000 ואילך. התחלתי לשמוע שמועות. והשמועות הפכו לאבחנות מאנשים בתוך הענף. די התרחקתי ממנו בשלב הזה. ידעתי שבמצב הזה אי אפשר לנצח".

את מלחמתו אכן ניהל מרחוק. בראיונות, בעדויות. אפילו אשתו קת'י העידה נגד ארמסטרונג, כשחשפה כי בכיר בקבוצתו סיפר לה ששיחד את ורברוחן ב-500,000 דולר כדי לטייח בדיקת סמים. "לאנס הורס אנשים", אומר למונד, "הוא ניסה לעשות זאת לי במשך עשור. שילמתי מחיר כבד, חששתי לבטיחותי, הוגשו נגדי תביעות. אנשים אמרו לי דברים שהלוואי שלא הייתי שומע. דבר לא הפתיע אותי בדו"ח נגדו. פרשת ארמסטרונג היא קו פרשת המים עבור הענף".

עכשיו הוא מוכן לעשות יותר. למונד יהיה נשיא פופולרי, כזה שמגיע משורשי הענף ולא מהפוליטיקה שלו. לאורך שנים, הוא טוען, קיבל שלושה מכתבי איום מ-UCI. "האגרסיביות הזו, הכל טמון בכוח ובשליטה", אמר, "לא באתי בגלל שאני רוצה להחזיק בכוח. אינני פוליטיקאי, אבל כמובן שאעשה מה שעלי לעשות על בסיס זמני. זה עכשיו או לעולם לא עבור הענף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ