אמיר ענבר
אמיר ענבר

כל ספורטאי יודע שאתה טוב בדיוק כמו המשחק האחרון שלך. או התחרות. או הקרב. זה מה שהופך את הפעם האחרונה שמני פאקיאו נכנס לזירה לקשה כל כך לפענוח. מצד  אחד, הקרב נגד טימותי בראדלי ביוני הסתיים בהפסד הראשון של פאקיאו מזה שבע שנים, בהחלטת שופטים.

מנגד, הדעה הכללית היתה שפאקיאו היה המנצח האמיתי וחמישה שופטים שבחנו את הקרב מחדש הסכימו עמה, גם אם התוצאה נותרה בעינה. פאקיאו איבד את תוארו העולמי במשקל מעורב. חואן מנואל מארקס, יריבו בלאס וגאס מחר, ודאי רואה בכך צדק פואטי. שלוש פעמים כבר נפגשו השניים. הקרב הראשון הסתיים בתיקו, בשני האחרים ניצח פאקיאו בהחלטת שופטים.

מארקס משוכנע שהיה ראוי לניצחון בכולם. לפחות בכל הנוגע למפגש האחרון, בנובמבר 2011, רבים מסכימים עמו. אלא שמסקרנת לא פחות מזהות המנצח הראוי בקרבותיו האחרונים, היא התהייה מדוע הגיע בכלל פאקיאו הגדול למצב שהשאלה הזו עולה. בשלוש השנים האחרונות קיים פאקיאו חמישה קרבות.

פאקיאו אתמול, עם הגעתו ללאס וגאס, לקראת הקרב מחר. "אני רוצה שכולם יידעו כי מני פאקיאו הישן עדיין חי בזירה"צילום: רויטרס

בכולם הושלמו 12 הסיבובים. הוא לא רשם נוק-אאוט מאז גבר על מיגל קוטו בשלהי 2009, ומדובר במתאגרף שנהג להפיל יריבים בקביעות. גם נגד מארקס מסתמנת מגמה: ב-2004 הפיל אותו פאקיאו שלוש פעמים, ב-2008, פעם אחת, ב-2011 כלל לא. משהו אבד לו בדרך. "התמריץ הפעם הוא להתאגרף כמו שצריך נגד מארקס ולהסיר את הספקות בשאלה מי המתאגרף הטוב יותר", אומר פאקיאו, "אני רוצה שכולם יידעו כי מני פאקיאו הישן עדיין חי בזירה".

אלא שפאקיאו של הזירה אינו מנותק מהגרסה שמסתובבת מחוצה לה ברוב הימים. בשנים האחרונות הוא מתקרב לדת. יש לכך היבטים חיוביים, שמתבטאים בסגנון חיים רגוע יותר אחרי שנות שתייה והוללות. בין השאר, הוא מכר מועדון לילה והפסיק לעסוק בקרבות תרנגולים. מנגד, הדבר מעמיד מלכודים מסוג חדש. מאמנו הוותיק, פרדי רואץ', זעם לאחרונה כשפאקיאו החמיץ אימון בוקר לאחר שכומר הטיף בפניו ובפני חבריו עמוק לתוך הלילה.

"לפעמים אני חושב שהוויתור על כל הדברים הרעים היה רע בשבילו", אמר רואץ' ל-"USA TODAY", "לעתים אני רוצה לומר לו לחזור לדרכיו הישנות, אבל אשתו תכעס". "זה לא מפריע לאיגרוף", התעקש פאקיאו בראיון למגזין ESPN, "תמיד התפללתי, אבל לא מספיק. כעת אין שתייה, אין הימורים, אין בחורות. רק אשתי ומשפחתי. אין עוד מלים רעות, רק הדברות של אלוהים". למזלו, "לא תחבוט ביריבך עד זוב דם" אינה ביניהן.

ועם זאת, עולה השאלה האם איבד משהו מהקילינג אינסטינקט, זה שעזר לו לחסל יריבים בנוק-אאוט. "עם הניסיון, אתה לומד להיות מתאגרף מדעי", הוא מסביר את הירידה באגרסיביות, "אני לא מתייחס ליריביי כאל אויבים. אנחנו עושים מלאכה כדי לבדר
אנשים".

הבידור אכן הלך ותפס פן גדול יותר ויותר בחייו. אם לא מספיקים כובעיו הרבים כחבר פרלמנט בפיליפינים, כמקדם מכירות של מוצרים וכבעל שאיפות במשחק ובשירה גם הכנותיו לקרבות סובלות מהפרעות. לעתים אלה חברים שמגיעים לאימון ומצטלמים, פעמים ביקורי כוכבים כמו כדורסלני העבר צ'רלס בארקלי ורג'י מילר. משהו תמיד קורה אתו.

מני פאקיאו (מימין) בקרב מול חואן מארקס לפני חודש, בלאס וגאס

"פאקיאו עוסק ביותר דברים מכל אחד שראיתי", אומר רואץ'. בעוד המאמן טוען כאילו שהיה עושה אחרת שמחנה האימונים האחרון היה הטוב ביותר שלו מזה שלוש שנים, לא כולם בסביבתו מרוצים. פאקיאו, בן 34 בהמשך החודש, מדבר על רצון לחזור למודל שלו מאמצע שנות העשרים לחייו. ספק אם זה אפשרי. בקרבות האחרונים הוא התלונן על התכווצויות שרירים, ובאופן כללי לא נראה קליל כבעבר.

ייתכן שהוא משלם מחיר על העליות והירידות הגדולות במשקל לאורך השנים, אלו שהביאו לו תארים בשמונה קטגוריות משקל. ייתכן שגופו פשוט לא מסוגל לתמוך עוד בסגנונו האגרסיבי. מאמן הכושר שלו, אלכס אריזה, מתלונן שפאקיאו עובד פחות ופחות בשנים האחרונות על כושרו ומתרכז יותר בטכניקה. גם את רוב זמנו במחנה האחרון השקיע בתוך הזירה.

"כשאני מסתכל על מה שעשה אותנו מצליחים בעבר ועל מה שפגם בהצלחה, זה הגורם המשותף היחיד", אמר אריזה לערוץ האיגרוף, "אתה יכול לקדם את האג'נדה שלך עד גבול מסוים, ואז לתמוך במה שהם מחליטים לעשות".

וכשמדובר בפאקיאו, מי יודע מה זה יהיה. במארס, בראיון לרדיו בפיליפינים, הוא הצהיר כי "לא אשאר באיגרוף זמן רב מאחר שאלוהים אמר לי שעשיתי מספיק". עם כך קשה להתווכח. השאלה היא כמה עוד הוא רוצה. פאקיאו ממשיך לדבר על קרב נגד פלויד מייוות'ר ג'וניור, אך נשמע פחות משוכנע מבעבר. לאור הגיל המתקדם, לא בטוח שמישהו משני הטוענים לכתר המתאגרף הטוב בעולם בכל המשקלים באמת מעוניין בסיכון הטמון
במפגש כזה.

בינתיים, יש לו על הראש את מארקס. המקסיקאי בן ה-39 הראה שהוא מסוגל לנצל את יתרונו הגדול, התקפות הנגד, כדי לפגוע בפאקיאו. רואץ' הזהיר את הבחור שלו כי אסור לו להסתמך על עוד החלטת שופטים, ופאקיאו אכן מדבר על חזרה לסגנון אגרסיבי יותר, שיפור עבודת הרגליים והוספת עוצמה לאגרופים. "לזרוק הכל מהחלון ופשוט להתאגרף", הגדיר זאת רואץ'. "הוא פשוט צריך להחזיר את מני פאקיאו הישן", אמר בריאן וילוריה, האלוף במשקל זבוב, שהתאמן עמו. לא בטוח שהוא עוד קיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ